2024. április 28., vasárnap English version
Archívum  --  2008  --  7. szám - 2008. április 21.  --  Egyetemi élet
Kultúra a kora újkorban
„Kultur und Literatur im Donau-Karpatenraum in der Frühen Neuzeit” („Kultúra és irodalom a Kárpát-medence Duna menti térségében a kora újkorban”) címmel rendez konferenciát az SZTE Germán Filológia Intézete a bonni, osnabrücki egyetem kutatóhelyeivel, valamint az oldenburgi Kelet-Európai Német Kulturális és Történeti Intézettel. A rendezvényre április 22-25-ig kerül sor.
A konferencia szervezője a német oldalról egyrészt a rendezvény nyitóestéjén plenáris előadást tartó Klaus Garber, az osnabrücki egyetem professor emeritusa, valamint Detlef Haberland, aki néhány évvel ezelőtt vendégprofesszorként oktatott barokk irodalmat a szegedi német tanszéken. A konferencia egy sorozatba illeszkedik: pontosan a professzor szegedi vendégeskedése alatt kialakult jó szakmai kapcsolat révén fogalmazódott meg a rendezvénysorozat ötlete – tudtuk meg Katona Tündétől, a Német Irodalomtudományi Tanszék docensétől.
A gondolat megszületésében az is szerepet játszott, hogy a professzor itt tartózkodása alatt megismerkedett a régi magyar tanszék oktatóival is, akik szintén ezzel a korszakkal foglalkoznak. „A konferenciasorozatot azzal a szándékkal indítottuk, hogy gondoljuk újra a kora újkori tág értelemben vett Kárpát-medencei kultúr- és irodalomtörténetet” – fogalmazott a docens. 2006. április végén tartották az első konferenciát, aminek a témája könyv- és könyvtártörténet volt („Internationale Tagung zur Buch- und Kulturgeschichte Ostmittel- und Südosteuropas in der Frühen Neuzeit”), és akkor is mintegy öt-hat ország neves kutatói adták nevüket a konferenciához. A rendezvényhez kapcsolódóan tavaly egy összefoglaló kötet is megjelent „Buch- und Wissenstransfer in Ostmittel- und Südosteuropa in der Frühen Neuzeit. Beiträge der Tagung an der Universität Szeged vom 25.-28. April 2006.” címmel, Detlef Haberland és Katona Tünde szerkesztésében.
Az előző konferenciához hasonlóan most is új kutatási irányok megfogalmazását is várják a rendezvénytől a szervezők. Széles értelemben vett kultúr- és irodalomtörténetet szeretnének körüljárni 16-17. századi tematikában, az úgynevezett „Donau-Karpatenraum” - ra vonatkozóan, vagyis a Kárpát-medence térségének kultúrájára, a Duna menti területekre koncentrálva. „Elsősorban az e térséget lakó és azt, annak kultúráját alakító németségnek a kutatására irányul ez a törekvés, és a németországi kapcsolatokat is vizsgálni szeretnénk. Az a koncepciónk, hogy megállapítsuk, hol is tartunk bizonyos kérdések megválaszolásánál. Nagy, összefoglaló monográfiák ugyanis ritkaságszámba mennek ezen a területen, inkább egyes forráskutatásokról, értékelő munkákról beszélhetünk” – fejtette ki Katona Tünde. Detlef Haberland hosszú távon ezek összegzését is szeretné elvégezni. „A hazai germanisztika pedig nem feledkezhet meg a magyarországi németség kora újkori történetének, írásos dokumentumainak feldolgozásáról, amivel nagymértékben hozzájárulhat a nemzetközi kutatásokhoz” – tette hozzá a docens.
A konferencia törekvése továbbá, hogy összefogja a kutatókat, hogy a szomszédos tudományterületek szakemberei is találkozzanak egymással: az orvostudomány történetétől a zenetörténeten vagy a felekezettörténeten és a történetírás történetén át az irodalomtörténet különböző ágazataiig a kultúrtörténet legkülönfélébb területei képviseltetik majd magukat. A konferencia nyitott az egyetem hallgatói számára is, az említett területek szakértői mellett várják a magyarországi germanisztika, a történeti tanszékek, a régi magyar tanszék képviselőit is.
 
Arany Mihály
Bezár