2024. április 18., csütörtök English version
Archívum  --  2007  --  11. szám - 2007. szeptember 3.  --  Egyetemi élet
Több mint hétezerhatszáz gólya az SZTE-n
Nyolc­van­egy­ezer „gó­lya” kezd­het­te el ter­vez­ni egye­te­mi-fő­is­ko­lai éve­it, mi­u­tán jú­li­us 25-én hi­va­ta­los­sá vál­tak az idei fel­ső­ok­ta­tá­si fel­vé­te­li pont­ha­tá­rok. A Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­tem­re el­ső kör­ben 6.556-an nyer­tek fel­vé­telt – kö­zel ezer­két­száz­zal ke­ve­seb­ben, mint ta­valy. A pót­felvételin vi­szont to­váb­bi majd 1.100 di­ák ke­rült be az SZTE-re.
 
 
Az Or­szá­gos Fel­ső­ok­ta­tá­si In­for­má­ci­ós Köz­pont (OFIK) vo­nal­hú­zást kö­ve­tő je­len­té­se sze­rint az idén egye­tem­re, fő­is­ko­lá­ra je­lent­ke­zők 74 szá­za­lé­ka, ös­­sze­sen kö­rül­be­lül 81.200 fő tett si­ke­res fel­vé­te­lit. A fel­vet­tek hat­van szá­za­lé­ka (több mint 48.400 di­ák) ál­la­mi­lag tá­mo­ga­tott kép­zé­sen kezd­he­ti meg ta­nul­má­nya­it szep­tem­ber­ben (ám az 56 ez­res ke­re­tet nem hasz­nál­ták ki), míg költ­ség­té­rí­té­ses kép­zés­re mint­egy 32.800 el­sőst vet­tek fel.
 
Kö­zös a fe­le­lős­ség
 
A 108 ezer fel­vé­te­li­ző kö­zül a leg­töb­ben, 17.905-en az EL­TE-re ad­ták be je­lent­ke­zé­sü­ket, Pé­csett 17.498-an, az SZTE-n pe­dig 16.109-en sze­ret­tek vol­na to­vább­ta­nul­ni. El­ső he­lyen 7.580-an je­löl­ték meg az SZTE-t, ál­la­mi fi­nan­szí­ro­zás­ban pe­dig 13.322-en kí­ván­tak itt ta­nul­ni. Vé­gül az ös­­szes kép­zé­si és fi­nan­szí­ro­zá­si for­mát fi­gye­lem­be vé­ve 6.556-an örül­het­tek. A ta­va­lyi fel­vé­te­li sor­rend­del szem­ben él­re tört az EL­TE (7014 fő­vel), mely sok te­kin­tet­ben él­vez­te a köz­ponti vo­nal­hú­zás­ra épü­lő új rend­szer elő­nye­it. Az SZTE a Pé­csi Tu­do­mány­egye­tem (6858 fő) mö­gé szo­rul­va a kép­ze­let­be­li do­bo­gó har­ma­dik fo­ká­ra lép­he­tett, s vi­dé­ki sors­tár­sa­i­hoz ha­son­ló­an sok ál­la­mi­lag tá­mo­ga­tott he­lyet nem tu­dott fel­töl­te­ni.
– Nem sze­ret­ném szé­pí­te­ni a hely­ze­tet, nincs kön­­nyű hely­zet­ben a sze­ge­di egye­tem. Mi ma­gunk sem szá­mí­tot­tunk ek­ko­ra kü­lönb­sé­gek­re az akk­re­di­tált ka­pa­ci­tás és a tény­le­ge­sen be­töl­tött he­lyek kö­zött – mond­ta el la­punk­nak Pukán­szky Bé­la. Az ok­ta­tá­si rek­torhe­lyettes sze­rint – bár fe­les­le­ges vész­ha­ran­go­kat kon­gat­ni, hi­szen a harmincezres di­ák­szám­mal bí­ró egye­tem­nek bő­ven van­nak bel­ső tar­ta­lé­kai – több dol­got is vé­gig kell gon­dol­nia az SZTE ve­ze­té­sé­nek a kö­vet­ke­ző idő­szak­ban. Az egyik meg­ol­dás a már bent lé­vő hall­ga­tók pár­hu­za­mos kép­zé­sek, újabb szak­irá­nyok fe­lé irá­nyí­tá­sa le­het. A ka­rok, in­té­ze­tek fel­ada­ta emel­lett a kép­zé­si kí­ná­lat eset­le­ges mó­do­sí­tá­sa, a mi­nél na­gyobb szá­mú mes­ter­kép­zés meg­in­dí­tá­sa, de a di­á­kok meg­szer­zé­sé­ben és meg­tar­tá­sá­ban min­den egyes ok­ta­tó­nak meg­van a ma­ga fe­le­lős­sé­ge.
Az SZTE egé­szét te­kint­ve leg­ma­ga­sabb pont­szám­mal a böl­csész­kar óko­ri nyel­vek és kul­tú­rák – klas­­szi­ka-fi­lo­ló­gia szak­irányára le­he­tett be­ke­rül­ni ál­la­mi­lag fi­nan­szí­ro­zott, nap­pa­li ta­go­za­tos kép­zés­re. A 140-es ha­tárt két je­lent­ke­ző ér­te el. Szo­kás sze­rint ma­gas, 138 pont volt a pszi­cho­ló­gia, il­let­ve 135 a kom­mu­ni­ká­ció be­ju­tá­si kü­szö­be is. Ál­ta­lá­ban vé­ve is el­mond­ha­tó, hogy a ta­va­lyi hat­ezer­ről most négy­ezer-nyolc­száz­ra szű­kí­tett böl­csész lét­szám­ke­ret je­len­tő­sen fel­tor­náz­ta a BTK-s pont­ha­tá­ro­kat: sza­bad böl­csé­szet­re pél­dá­ul 127, tör­té­ne­lem­re 123, ger­ma­nisz­ti­ká­ra 122, ang­lisz­ti­ká­ra 121 pont kel­lett. Ami a ha­gyo­má­nyos sze­ge­di hú­zó­kép­zé­se­ket il­le­ti: az ál­ta­lá­nos or­vos­kép­zés­re 133, a jo­gász­kép­zés­re 125, a gyógy­sze­rész­kép­zés­re pe­dig 127 pont­tal le­he­tett be­ke­rül­ni. Az egy­re nép­sze­rűbb Gaz­da­ság­tu­do­má­nyi Kar alap­szak­ja­in 128, il­let­ve 123 pont­ra volt szük­ség. A Ju­hász Gyu­la Pe­da­gó­gus­kép­ző Kar ál­la­mi­lag fi­nan­szí­ro­zott, nap­pa­li ta­go­za­tos kép­zé­se­in 87 és 130 pont kö­zöt­ti szó­rás fi­gyel­he­tő meg.
A TTIK-n vi­szony­lag ala­csony pont­ha­tá­ro­kat ál­la­pí­tot­tak meg, ami a böl­csé­szek­kel szem­ben épp an­nak a kor­mány­za­ti tö­rek­vés­nek kö­szön­he­tő, mely­nek ré­vén az idei év­től je­len­tő­sen meg­nö­vel­ték a ter­mé­szet­tu­do­má­nyos és a mér­nö­ki te­rü­le­tek­re fel­ve­he­tő, tá­mo­ga­tott hall­ga­tók szá­mát. Bi­o­ló­gia sza­kon így 105, fi­zi­kán 79, föld­raj­zon 102, kém­ián 103, ma­te­ma­ti­kán 84, prog­ram­ter­ve­ző in­for­ma­ti­kus sza­kon pe­dig 92 pont volt a be­ju­tá­si ha­tár.
 
Új tí­pu­sú vo­nal­hú­zás
 
Az idei fel­vé­te­lin nem az egye­te­mek­hez, ha­nem csak az OFIK-hoz kel­lett be­nyúj­ta­ni a je­lent­ke­zé­si la­pot. Az egyes kép­zé­si te­rü­le­tek­re je­lent­ke­zők szá­ma és ta­nul­má­nyi ered­mé­nyei alap­ján sza­kon­kén­ti kvó­tát ál­la­pí­tot­tak meg. Ám nem is­mert, egé­szen pon­to­san ho­gyan ha­tá­roz­ták meg a kvó­tá­kat, il­let­ve azt sem hoz­ták nyil­vá­nos­ság­ra, egy-­e­gy szak­ra hány, ál­la­mi­lag fi­nan­szí­ro­zott hely ju­tott. Almási Ti­bor, a böl­csész­kar dé­kán­ja sze­rint ezt akár még úgy is ér­tel­mez­het­jük, hogy sé­rült a je­lent­ke­zők és szü­le­ik al­kot­má­nyos jo­ga, hi­szen nem ren­del­kez­tek elég in­for­má­ci­ó­val ah­hoz, hogy el­dönt­sék, ho­vá mi­lyen esél­­lyel pá­lyáz­hat­nak.
Az új el­já­rás lé­nye­ge, hogy a lét­szám­ke­re­tet el­érő utol­só je­lent­ke­ző pont­szá­má­nál húz­ták meg or­szá­go­san a vo­na­lat, a fel­vé­te­li­zőt pe­dig a je­lent­ke­zé­si sor­rend sze­rin­ti el­ső olyan hely­re vet­ték fel, ahol ele­gen­dő pont­szá­mot szer­zett a be­ju­tás­hoz. Ez sok eset­ben ah­hoz ve­ze­tett, hogy az ér­te­lem­sze­rű­en na­gyobb von­zás­kör­zet­tel ren­del­ke­ző bu­da­pes­ti egye­te­mek – aho­vá több, ma­gas pont­szá­mú di­ák je­lent­ke­zett – jó­val több tá­mo­ga­tott he­lyet sze­rez­tek meg ma­guk­nak, míg a vi­dé­ki kép­zo­he­lyek ka­pa­ci­tá­sai ki­hasz­ná­lat­la­nul ma­rad­tak.
A leg­job­ban az Ál­ta­lá­nos Or­vos­tu­do­má­nyi, Gyógy­sze­rész­tu­do­má­nyi, a Ter­mé­szet­tu­do­má­nyi és Informatikai és a Gaz­da­ság­tu­do­má­nyi Kar jött ki az új rend­szer­ből, hi­szen nagy­já­ból-egé­szé­ből ki­hasz­nál­ták tá­mo­ga­tott ke­re­tü­ket. A GTK rá­adás­ként jó­val több ilyen he­lyet tud­ha­tott ma­gá­é­nak, mint a ko­ráb­bi esz­ten­dők­ben.
Sok fi­nan­szí­ro­zott he­lyet nem tud­tak fel­töl­te­ni a Mér­nö­ki, a Me­ző­gaz­da­sá­gi, a Fogor­vos­tu­domány­i, a Ju­hász Gyu­la Pe­da­gó­gus­kép­ző és a Ze­ne­mű­vé­sze­ti Ka­ron. A leg­ko­mo­lyabb lét­szám­gon­dok a jo­gá­szok­nál és a böl­csész­kar egyes tra­di­ci­o­ná­lis szak­ja­in (pél­dá­ul né­met, fran­cia) mu­tat­koz­nak.
A jo­gi ka­ron a fel­vett hall­ga­tók szá­ma ös­­szes­sé­gé­ben meg­egye­zik a ta­va­lyi­val. A tá­mo­ga­tott el­so­éve­sek sza­kon­kén­ti meg­osz­lá­sa azon­ban vál­to­zott. A mun­ka­ügyi és tár­sa­da­lom­biz­to­sí­tá­si igaz­ga­tá­si alap­szak­ra több hall­ga­tót si­ke­rült fel­ven­ni, a nem­zet­kö­zi ta­nul­má­nyok­ra vi­szont kö­rül­be­lül an­­nyit, mint ta­valy. A po­li­to­ló­gia- és az ál­ta­lá­nos jo­gász­kép­zé­sen vi­szont lé­nye­ge­sen ke­ve­sebb ál­la­mi­lag fi­nan­szí­ro­zott he­lyet si­ke­rült be­töl­te­nünk. Ezt Sza­bó Im­re dé­kán az­zal ma­gya­ráz­za, hogy az ös­­szes vi­dé­ki in­téz­mény hát­rá­nyos hely­zet­be ke­rült az EL­TE jo­gi ka­rá­val szem­ben. – Nem a tu­do­má­nyos mi­nő­ség dön­tött a fel­vé­te­li­zők ese­té­ben, ha­nem a té­ves köz­gon­dol­ko­dás, mely sze­rint egy bu­da­pes­ti dip­lo­ma töb­bet ér a mun­ka­ero­pi­a­con, mint egy vi­dé­ki – így a kar vezetője.
A BTK a tár­sa­da­lom­tu­do­má­nyi szak­ja­in (szo­ci­o­ló­gia, kom­mu­ni­ká­ció, in­for­ma­ti­kus könyv­tá­ros) szin­te tel­je­sen ki tud­ta hasz­nál­ni az ál­la­mi­lag tá­mo­ga­tott he­lye­it. A böl­csész sza­ko­kon vi­szont, ahol a ta­va­lyi­hoz ké­pest húsz szá­za­lé­kos vis­­sza­szo­rí­tás tör­tént – Almási Ti­bor sza­vai sze­rint – lö­työ­gő ka­bát­ként vi­sel­ték ka­pa­ci­tá­su­kat.
 
Jól si­ke­rült a pót­fel­vé­te­li
 
Az érin­tett ka­rok a pót­felvételin tölt­het­ték fel sza­ba­don ma­radt he­lye­i­ket, amely­nek ke­re­té­ben a di­á­kok költ­ség­té­rí­té­ses alap­sza­kok­ra, il­let­ve – egyes ese­tek­ben tá­mo­ga­tott – fel­ső­fo­kú szak­kép­zé­sek­re ad­hat­ták be je­lent­ke­zé­sü­ket. Idén a ko­ráb­bi évek gya­kor­la­tá­val szem­ben na­gyon meg­nőtt az „utó­sze­zon” je­len­tő­sé­ge: ide­á­lis eset­ben ugyan­is még 2.752 el­sőst fo­gad­ha­tott vol­na az SZTE.
A pót­fel­vé­te­li el­já­rás si­ke­res­nek bi­zo­nyult, hi­szen kö­zel 1.100 új el­sős ke­rült be az SZTE-re. – Az „utó­sze­zon­ban” szin­te tel­je­sen si­ke­rült fel­töl­te­ni a ren­del­ke­zés­re ál­ló nap­pa­li ta­go­za­tos ka­pa­ci­tást – tu­dat­ta Pukán­szky Bé­la. A leg­töb­ben a Ju­hász Gyu­la Pe­da­gó­gus­kép­ző Kar­ra (378 hall­ga­tó), a Böl­csé­szet­tu­do­má­nyi Kar­ra (181 di­ák) és az Ál­lam- és Jog­tu­do­má­nyi Kar­ra (157 fo) ke­rül­tek be a si­ke­res pót­fel­vé­te­li­jük ré­vén.
– Az egye­tem a to­váb­bi­ak­ban min­dent meg­tesz azért, hogy fo­koz­za to­bor­zó te­vé­keny­sé­gét. Az egyes ka­rok kö­zöt­ti ko­ope­rá­ci­ó­val va­ló­ban pi­ac­ké­pes kép­zé­se­ket kell in­dí­ta­nunk, hogy ver­seny­ben ma­rad­junk. Ko­moly hang­súlyt sze­ret­nénk fek­tet­ni – el­ső­sor­ban a fő­is­ko­lai ka­ro­kon – az OKJ-s szak­irá­nyú to­vább­kép­zé­sek­re és fel­ső­fo­kú szak­kép­zé­sek­re is – ös­­szeg­zett az ok­ta­tá­si rek­torhe­lyettes.
Pin­tér M. La­jos
Bezár