2024. április 28., vasárnap English version
Archívum  --  2007  --  1. szám - 2007. január 22.  --  Egyetemi élet  --  ESZK
A gyógyítás másik keze
Bár­hogy is ala­kít­ják majd át az egész­ség­ügyi rend­szert, ma­ga­san kva­li­fi­kált szo­ci­á­lis mun­kás­ra, vé­dő­nő­re vagy gyógy­tor­nász­ra min­dig szük­sé­ge lesz az or­szág­nak. E szak­mák kép­vi­se­lő­i­nek – az agy­el­szí­vás fo­lya­ma­tát is ta­pasz­tal­va – nem kell majd sor­ban áll­ni­uk a mun­ka­ügyi köz­pon­tok­ban.
Mi­e­lőtt az ok­ta­tás ér­de­mi ré­szé­vel fog­lal­koz­nánk, a kar dé­kán­ja, Po­gány Mag­dol­na meg­jegy­zi, hogy a Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­tem Egész­ség­tu­do­má­nyi és Szo­ci­á­lis Kép­zé­si Kar rö­vi­dí­té­se ES­ZK-ról ET­SZK-ra vál­to­zik majd. Ez azért is fon­tos, hogy a szak­te­rü­le­tek át­jár­ha­tó­sá­gát és az egye­te­mi szin­tű, tu­do­má­nyos elő­me­ne­tel le­he­tő­sé­gét már itt, a kar  meg­ne­ve­zé­sé­ben ér­zé­kel­tes­sék. Míg fő­is­ko­lai kar­ként mű­köd­tek, a szak­mai to­vább­lé­pés­hez (egye­te­mi, dok­to­ri kép­zés) hos­­szú kál­vá­ri­át jár­tak be a hall­ga­tók (lásd a port­rét a lap al­ján), az új, bo­lo­gnai fo­lya­mat vi­szont mind­ezt egy­sze­rűb­bé te­szi majd. Sőt a leg­több sza­kon az alap­kép­zés után szin­te azon­nal ki­lép­het­nek a mun­ka­erő­pi­ac­ra.
 
Az ESZK-n nagy hangsúlyt fektetnek a hallgatók gyakorlati képzésére.
Fotó: Segesvári Csaba
 
„Hoz­zánk töb­bek kö­zött ezért is ér­de­mes je­lent­kez­ni. Hi­szen ke­vés kar van, ahol há­rom­éves alap­kép­zés­sel olyan szak­má­kat ad­nak, ami­vel ilyen ha­té­ko­nyan el le­het he­lyez­ked­ni. Igaz ugyan, hogy az egész­ség­ügy át­ala­kí­tá­sa a ná­lunk vég­zett hall­ga­tó­kat is érin­ti, de ápo­ló­nő­ként vagy gyógy­tor­nász­ként még min­dig kön­­nyen el le­het he­lyez­ked­ni" – vá­zol­ja fel a le­he­tő­sé­ge­ket a dé­kán as­­szony. „Rá­adá­sul a szü­lész­nők­nek és ápo­lók­nak nem kell kü­lön­bö­ze­ti vizs­gát ten­ni­ük, ha az EU-­ban vál­lal­nak mun­kát. A pá­lya­kez­dő szak­em­be­rek kör­ze­ti ápo­ló­ként, fek­vő­be­te­ge­ket el­lá­tó in­téz­mé­nyek­ben ápo­ló­ként, ápo­lás­fej­lesz­tő­ként vál­lal­hat­nak mun­kát. Kör­ze­ti, in­té­ze­ti vagy if­jú­sá­gi vé­dő­nő­ként a nő-, anya-, cse­cse­mő-, gyer­mek- és if­jú­ság­vé­de­lem­ben, il­let­ve a csa­lád­gon­do­zás te­rü­le­tén; gyógy­tor­nász­ként  in­téz­mé­nyi el­lá­tás­ban he­lyez­ked­het­nek el. Szo­ci­á­lis mun­kás­ként csa­lád­vé­de­lem­mel, me­ne­kül­tek el­lá­tá­sá­val, sze­gé­nyek se­gí­té­sé­vel vagy szen­ve­dély­be­te­gek el­lá­tá­sá­val fog­lal­koz­hat­nak. Ké­pi di­ag­nosz­ti­kai asz­­szisz­ten­sek­kel pe­dig már min­den­ki ta­lál­ko­zott, aki hú­zott már ma­gá­ra  ólom­mel­lényt a rönt­gen­ben."
 
ADATTÁR
Az ESZK jogelődje 1975-től a Szegedi Védőnőképző Főiskola, amely a budapesti Orvostovábbképző Intézet kihelyezett képzéseként működött, 1989-től a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem Főiskolai Kara. Kétezertől a Szegedi Tudományegyetem önálló egysége. Jelenleg  917 nappali tagozatos és  792 levelezős hallgató tanul az intézményben. A 2007-es évben  az SZTE ESZK szakjaira felvehetők összlétszáma 658 fő. Ebből nappali képzésen 373 hallgató, levelező képzésen pedig 285 diák tanulhat majd a karon.
 
A kép­zés­ben tör­tént vál­to­zá­sok­ról Po­gány Mag­dol­na el­mond­ta, hogy tar­tal­mi­lag szin­te sem­mi­lyen vál­toz­ta­tás nem tör­tént, sőt az egész­ség­ügyi sza­kok­ban még a kép­zé­si időt is meg tud­ták tar­ta­ni. A gyógy­tor­nász és az ápo­ló más­fél évig azo­nos te­ma­ti­ká­val ta­nul. Ezért ha egy hall­ga­tó úgy dönt, fel­ve­szi a má­sik sza­kot is, ak­kor csak az ala­po­zá­son tú­li anya­got kell meg­ta­nul­nia. „Az ok­ta­tás­szer­ve­zés­ben meg­pró­bál­tuk fi­gye­lem­be ven­ni, hogy a nem sza­k­maspeci­fikus tan­tár­gya­kat együtt ok­tas­suk, s így biz­to­sít­sunk a kü­lön­bö­ző szak­te­rü­le­tek­nek kapc­so­lat­felvételi le­he­tő­sé­get. Ez a jö­vő­re néz­ve is előnyt je­lent­het. A szo­ci­á­lis mun­ká­sok­nál is al­kal­maz­tuk ezt az össze­vo­nást. A csa­lád- és gyer­mek­vé­del­met pél­dá­ul együtt hall­gat­ják a vé­dő­nők­kel” – nyi­lat­koz­ta Po­gány Mag­dol­na.
A kar inf­rast­ruk­tu­rá­lis adott­sá­gai is ki­vá­ló­ak. Az im­po­záns, újszegedi Te­mes­vá­ri kör­úti épü­let az ESZK köz­pont­ja. A másik, a Bal fa­so­ron található több­szin­tes kari lé­te­sít­mény­nek – mely­ben de­cem­ber­ben avat­tak fel két, kor­sze­rű­en fel­sze­relt új tan­ter­met – az el­ső há­rom eme­le­tén ok­ta­tás fo­lyik, míg a töb­bi szin­ten kö­zel száz­öt­ven kol­lé­gi­u­mi férőhely ta­lál­ha­tó. A Bé­ke ut­cá­ban van még egy di­ák­szál­lás, ami a bel­vá­ro­si fek­vé­se mi­att igen nép­sze­rű. A kol­lé­gi­u­mi fé­rő­he­lyek szá­ma a nap­pa­lis hall­ga­tók szá­má­hoz vi­szo­nyít­va rend­kí­vül ked­ve­ző.
A tan­szék­ve­ze­tő meg­em­lí­tet­te még a HVG-ben köz­zé­tett ka­ri ös­­sze­sí­tett hall­ga­tói rang­sor ered­mé­nyét, mely­ben az or­szág ha­son­ló szak­irá­nyú kar­jai (SZE-ESZI, DE-E­FK, PTE-ETK, SE-E­FK, ME-E­FK, TS­F-EF) kö­zött az el­ső he­lyen vé­gez­tek!
Do­bó Csa­ba

konyvtar_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár