2024. május 6., hétfő English version
Archívum  --  2008  --  1. szám - 2008. január 14.  --  Fókusz
A szegedi diploma valódi érték
A tizenkét karú Szegedi Tudományegyetem a vidék egyik legjelentősebb tudásközpontjaként a teljes lineáris képzéssel várja a fiatalokat. Az intézmény minden tudományterületen gyakorlatorientált képzéseket és alkalmazható tudást nyújt hallgatóinak.
– Több tucat intézmény közül választhatnak az idei esztendőben a felsőoktatásba jelentkezők, akiknek sok mindent mérlegre kell tenniük, mielőtt meghozzák a végső döntést. Kiknek érdemes Szegedre jelentkezniük?
– Mivel immár több mint három évtizede dolgozom a magyar felsőoktatásban, tisztában vagyok azzal, hogy a diákokat nemcsak az adott egyetem hazai és nemzetközi híre motiválja a választásban: a mostani gazdasági helyzetben a többség számára az intézmény közelsége a leginkább meghatározó. ősztől fizetni kell a fejlesztési részhozzájárulást (fer), drága a közlekedés, a szállásdíjak sem olcsók, ám számos új lehetőség – diákhitel, megemelt ösztöndíjak stb. – is várja a felsőfokú tanulmányaikat megkezdőket, a jó tanulók nagymértékben csökkenthetik a család terheit. Megszólítom tehát elsősorban Szeged és környéke, Dél-Magyarország diákjait, de az egész ország fiataljait is: gondolkozzanak el azon, hogy az esetleges gazdasági nehézségeket is leküzdve érdemes a Szegedi Tudományegyetemet választani.
 
Szabó Gábor szerint az SZTE legnagyobb előnyei a városba való beágyazottsága és iskolateremtő tudósainak elkötelezettsége.
 
– Mivel emelkedik ki az SZTE a versenytársai közül, milyen érvek szólnak Szeged mellett?
– Egyetemünk legnagyobb előnyei közül a városba való beágyazottságát, iskolateremtő tudósaink tanításhoz való hozzáértését és hozzáállását emelném ki elsőként. Szintén komoly erőssége az SZTE-nek, hogy igazi klaszszikus universitas, melynek tizenkét kara – néhány speciális szakma kivételével – valamennyi tudományterületet lefedi. Építészmérnöki diplomát például nem lehet nálunk szerezni, ám mivel a Bologna-rendszerben az alapképzés során kell igazán jó képzettséget szerezni, úgy is válhat valakiből építészmérnök, hogy ehhez először a Szegedi Tudományegyetem valamely természettudományi vagy mérnöki alapszakján szerez stabil alapokat.
Az általunk képviselt szakterületeken a felsőfokú szakképzésektől az alapképzésen át a mester- és a doktori képzésig minden megtalálható az SZTE-n, ráadásul – mivel minden eszközzel támogatjuk a mobilitást – intézményen belül akár szakmát is válthat, aki nem elégedett a választásával.
– Milyen környezetben tölthetik el életük talán legszebb, legtartalmasabb éveit a szegedi egyetemisták?
– Bizton állíthatom, Szeged és a Szegedi Tudományegyetem ebből a szempontból is a lehető legtöbbet nyújtja a jelentkezőknek. A város mindenhonnan remekül megközelíthető, gyönyörű környezetben fekszik a Tisza folyó partján, s mozikkal, színházzal, rengeteg kávézóval, internetkávézóval vonzza a fiatalokat.
Szeged kulturális kínálata, illetve sportélete nemcsak idehaza, de külföldön is méltán híres: elég csak a nemrég megnyílt Reök-palotára vagy a Pick Szeged bajnoki aranyérmes kézilabdacsapatára utalnom. A pezsgő kulturális életéből az egyetem is kiveszi részét a maga őszi és tavaszi fesztiváljaival, ami pedig a sportot illeti: egyre meghatározóbb szerepet tölt be az SZTE által menedzselt szegedi férfikosárlabda- és női vízilabda-együttes is.
Bár a kollégiumi ellátottságon még lenne mit javítanunk, több diákszállásunkat is megújítottunk, megszépítettünk, modernizáltunk és akadálymentesítettünk az elmúlt években. Szegeden senkinek sem lesznek szállásgondjai, hiszen rengeteg kivehető lakást, albérletet kínálnak a városban, melyek versenyképesek a kollégiumi árakkal.
Egyetemünk legvonzóbb része az impozáns, egyedülálló József Attila Tanulmányi és Információs Központ. Ennek az igazi közösségi, közösségformáló térnek koncentrált könyvtári, informatikai funkcióját, hallgatói szolgáltatásait a felmérések szerint nemcsak a hazai, hanem a külföldi diákok is elismeréssel fogadják.
– A leendő egyetemisták számára a legfontosabb kérdés: milyen esélyeket nyújt a munkaerőpiacon az SZTE-n szerzett diploma?
– A Szegedi Tudományegyetem magas hazai és nemzetközi tudományos reputációja, a legkülönbözőbb összehasonlító ranglistákon elfoglalt előkelő helyezése alapvető üzenet a munkaadók felé, akik egyre erőteljesebben figyelik, melyik intézmény bocsátja ki az oklevelet. Nem állítom persze, hogy minden egyes diplománk azonnali, biztos állást jelent, ám a munkaerőpiac és a közvélemény visszajelzései is igazolják: a szegedi oklevél valódi érték.
– Milyen stratégiát ajánl azoknak a jelentkezőknek, akik mindenképpen be szeretnének kerülni a Szegedi Tudományegyetem valamely szakjára?
– A tavalyi felvételi tapasztalata és az új rendszer sajátosságai alapján azt üzenem számukra: nem elég az első helyen megjelölniük az SZTE-t, hanem kiváló érettségi vizsgát is kell tenniük, illetve komoly nyelvtudással kell rendelkezniük, ha biztosra akarnak menni.
Aki sikeres felvételit tesz, nagyon erős, összetartó közösségnek lesz része, s olyan, elkötelezett tanároktól szerezhet tudást, akik valóban élnek-halnak szakmájukért. Egyetemünk 427 éves múltja – eszmei-szellemi gyökereink a Báthory István erdélyi fejedelem által 1581-ben alapított kolozsvári akadémiáig nyúlnak vissza – és a szegedi felsőoktatás 87 éves története – 1921-ben költözött át a kolozsvári egyetem – a garancia arra, hogy jól dönt, aki bennünket tisztel meg a bizalmával.
Pintér M. Lajos

DSC_2674_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023/2024-2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár