2024. április 26., péntek English version
Archívum  --  2007  --  7. szám - 2007. március 26.  --  Fókusz
Titokfejtés
„Már több tucat e-mailt válaszoltam meg, a levelek még ott sorakoznak az asztalomon, és folyamatosan szól a telefonom” – szabadkozik Gallé László, miután sokadszor töri meg beszélgetésünk menetét a készülék csörgése. Ismerősök köszöntik, tévés interjúra hívják, közben szimpóziumot szervez, s az előadásaira is fel kell készülnie, hiszen – mint mondja – az oktatás a legfontosabb az életében. Betáblázva az egész hét! Hiába, nem könnyű egy friss Széchenyi-díjas élete...
– Hogy bírja a gratulálók rohamát?
– Nagyon jólesik, hogy ilyen sokan gondolnak rám! Büszkeséggel tölt el, hogy az MTA felterjesztésére az egyik legmagasabb állami kitüntetést kaptam meg, mellyel tudományos munkámat, az ökológiai szemlélet kialakításában eddig végzett tevékenységemet, illetve akadémiai közéleti szerepvállalásaimat ismerték el. A Széchenyi-díj arra ösztönöz, hogy tovább fokozzam tudományos aktivitásomat, de hadd tegyem hozzá, a kitüntetés mögött az egész tanszék, egy csapat munkája áll, hiszen az ökológia komplexitását aligha képes egy ember egyedül átfogni.
Ha ma a biológiáról hallunk, a legtöbbször arról van szó, hogy az élőlényeket feldarabolják, tanulmányozzák a sejtek működését, lemennek egészen molekuláris szintig. Az ökológia ezzel szemben éppen hogy összerakja, ami a természetben összetartozik: azt vizsgálja, hogy az élőlények hogyan viselkednek együtt, mikor népességeket, illetve mikor ezek a népességek teljes életközösséget alkotnak.
 
A Széchenyi-díj arra ösztönzi Gallé Lászlót, hogy még jobban fokozza tudományos aktivitását. Fotó: Segesvári Csaba
 
– A kitüntetéssel a közösségszerveződés mechanizmusai és a társas rovarok ökológiája kutatásában elért, nemzetközileg is elismert eredményeit díjazták.
– Érdeklődésem középpontjában az életközösségek szerveződése áll, a társas rovarok, a hangyák ehhez két szinten kapcsolódnak. Egyrészről az ökológiai színpad eseményeinek, szereplőinek megértéséhez komplex szemléletre van szükség, s ehhez a hangyák kiváló alanyok, hiszen ők eleve jól szervezett, együttműködő csoportokban élnek. Mikor fiatal egyetemistaként elkezdtem hangyákkal foglalkozni, kiástam a hangyafészkeket, hogy megnézzem, hol a kolónia nagy titka. Találtam lárvát, bábot, királynőt, de a titkot nem leltem!
Aztán rájöttem, a titok abban van, hogy ők miként élnek együtt, és együtt hogyan viselkednek.
A másik pedig – mely az általam nagyon kedvelt homokdűnés, homokbuckás területek vizsgálatakor derült ki –, hogy Bugactól Észak-Finnországon át Dél-Törökországig mindenütt a hangyák a szabad szemmel is jól látható makrofauna legfontosabb tagjai. Sokoldalú szerepet töltenek be az életközösségekben, amellett, hogy nagyon érdekes életet is élnek: a rabszolgatartástól a „kábítószerezésig”, az állatgondozástól a növénytermesztésig rengeteg mindent tudnak...
– Miben áll a hangyák sokoldalú szerepe egy életközösségben?
– Sokféle táplálékot fogyasztanak (levéltetű-váladékot, fehérjét stb.), ennek okán egyesek gondozzák a levéltetveket, mások élő rovarokat ragadoznak, de vannak maggyűjtő hangyák is, a Kárpát-medencében például két faj. Egyes fajok kártevőkké válhatnak, mások a rovarfogyasztás kapcsán olyan hasznosak, hogy sok országban telepítik és védik a vöröshangya-kolóniákat az erdőkben. A kínaiak egyébként mintegy kétezer éve használják a szövőhangyákat biológiai védekezésre!
 
Gallé László

(1942) 1966-ban biológia-kémia szakon végzett a JATE-n, 1967-ben egyetemi doktori címet szerzett, 1981-től a biológiai tudomány kandidátusa, 1997-ben a biológia tudomány doktora lett. 1971-ben került a JATE Állattani Tanszékére, 1990-től az Ökológiai Tanszéken dolgozik (1997-től egyetemi tanárként, 2006-ig tanszékvezető). Több hazai és nemzetközi tudományos szervezet, így az MTA Zoológiai, illetve Ökológiai Bizottság, valamint az Országos Környezetvédelmi Tanács tagja. Munkásságát számos kitüntetéssel, többek között a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével (2005) és Széchenyi-díjjal (2007) ismerték el.

Fotó: S. Cs.
 
– Ha már szóba került a Kárpát-medence, nem feledkezhetünk meg arról, hogy az ön és csapata munkája révén az itt ismert hangyafajok száma jócskán megemelkedett.
– Valóban, mikor elkezdtem a munkásságom, 66 hangyafajt ismertünk a Kárpát-medencében, s azóta ez a szám – elsősorban rendszertannal foglalkozó tanítványaim munkájának köszönhetően – 150 körül van. Számomra ugyanakkor nem az volt a lényeges, hogy új fajokat találjak. Természetesen ahhoz, hogy a sokat hangoztatott biológiai sokféleséget megpróbáljuk fenntartani, egyszerűen tudni kell, mennyiféle az a sokféle, s egy adott területen mi él, ám én inkább azt igyekeztem kutatni, hogy az egyes környezeti tényezők, külső feltételek hogyan befolyásolják a hangyaközösségek kialakulását.
– És sikerült közelebb kerülni a társas viselkedés titkának megfejtéséhez?
– A társas szerveződések (hangyák, méhek, darazsak) egyik legnagyobb titka, hogy ezek jelentős része steril kasztokkal rendelkezik; olyan dolgozói vannak (elcsökevényesedett nőstények), melyek képtelenek a szaporodásra. De hogy alakulhatott ki az evolúció során terméketlenség? Darwin a maga módján megtalálta a zseniális megoldást, amit sokan el is felejtettek, s később egy Hamilton nevű kutató jött rá az evolúciógenetikai magyarázatára. Az egyednek ugyanis valóban az az evolúciós sikere, ha minél nagyobb mértékben adja tovább genetikai állományát. Igen ám, de a rokonegyedek genetikai állománya részben azonos, tehát ha egy steril egyed a rokonait, testvéreit gondozza, azzal hozzájárul a nagyjából ugyanolyan genetikai állomány növeléséhez!
Sokan kísérleteztek azzal,  hogy a társas rovarok viselkedéséből az emberi  viselkedésre vonatkozó következtetéseket vonjanak le. Olyan elméletek is napvilágot láttak, melyek például a hangyák kolóniáját az emberi test szerveződésével állították párhuzamba. Én úgy vélem, egyrészt nem szerencsés a szerveződési szinteket összemosni, másrészt annak ellenére, hogy akadnak a társas életre általában érvényes jellemzők (legyen szó patás csordáról, emberi családról, majomcsaládról vagy hangyakolóniáról), ezeket nem lehet közvetlenül egymástól származtatni, hiszen az emberi szinten a társas viszonyulások más vonatkozásban jelentkeznek, elszakadtak a régi ösztönöktől.
– Hogyan került hangyászként a Tisza-kutatásba?
Kolosváry Gábor akadémikus óta tudjuk: ez nem csupán hidrológiai és hidrobiológiai kérdés, hanem táj- vagy regionális szintű probléma, hiszen a Tisza mellékén, a szárazföldön legalább olyan természeti értékek és ökológiai érdekességek találhatóak, mint a vízben. A szárazföldi állatcsoportokat, vegetációkat vizsgálva érthetjük meg, miként járul hozzá ez a szalagszerű Tisza-völgy a flóra és fauna terjesztéséhez, hogyan törnek a déli fajok észak felé a Tisza erdeiben, gátjain, illetve az északi fajok hogyan jönnek dél felé. Sajnos ez a folyosó sokszor megszakad az emberi tevékenység hatására (tájidegen, ültetett erdők; a legelő- és rétgazdálkodás abbahagyása), s az elszaporodó invazív özönnövények és az ezekhez kapcsolódó állatok, rovarok eljellegtelenítik a Tisza-mente élővilágát, amit mindenáron meg kell akadályozni!
– Mennyire hasznosítják manapság az ökológiai kutatások eredményeit a környezetvédelem vagy akár az árvíz elleni védekezés terén?
– A mi tudományunk közvetlenül nagyon ritkán alkalmazható, bár készítünk olyan állapotfelméréseket, melyek hozzájárulnak a nemzeti parkok egy-egy kezelési tervének elkészítéséhez, vagy egy-egy hatástanulmányhoz a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése kapcsán. De legtöbb kutatásunk hoszszú távon alkalmazható, vagy hosszú távon hoz gazdasági hasznot, ám manapság a legtöbben hajlamosak rövid távon gondolkodni.
Sokan megkérdezik, mi történik, ha nem lesz kerecsensólyom Magyarországon? Na jó, állítólag a turulmadarunk rokona, vagy talán maga a turulmadár, kicsit sajnáljuk a nemzeti érzéseink miatt, de nem dől össze a világ. Nem jönnek vissza a gólyák, eltűnnek a fecskék, az őshonos növények és rovarok? Istenem, attól ugyanúgy elvagyunk! De ha így gondolkodunk, egyszer csak azt vesszük észre, hogy nagy kincsekkel, tudományos, szellemi és kulturális értékekkel lettünk szegényebbek. Nem is beszélve arról, hogy az ökoszisztéma-szolgáltatások címén már szinte pénzben lehet mérni azokat a haszonvételeket, amiket egy természetközeli terület ad az embernek a tiszta levegőtől kezdve a biológiai sokféleség gyönyörködtetésén át a kártevők féken tartásáig. Rendben, pusztítsuk ki a természetet, de a fő természetpusztítókat is meg lehet kérdezni: miért nem a betonrengetegbe mennek kirándulni, miért a zöldbe, a természetbe? Ebben az elanyagiasult világban arra is kellene gondolni, hogy jobban megbecsüljék azokat a kutatásokat és egyéb tevékenységeket, melyek a következő generációk életére is kihatnak!
Pintér M. Lajos

DVETT_20060504004_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár