2025. május 2., péntek English version
Archívum  --  2008  --  1. szám - 2008. január 14.  --  Karok  --  GYTK
Komplex képzés, minőségi diploma
Az SZTE Gyógyszerésztudományi Kara tudományos és oktatási teljesítményét tekintve méltán vívott ki elismerést határokon innen és túl. Az immár nyolcvanhét éves szegedi gyógyszerészképzés büszkén vállalja hagyományait és örökségét, ám az igényekhez igazodva folyamatosan megújul. A karon végzettek átlagosan három-négy állásajánlat közül válogathatnak.
A gyógyszerészi hivatás azért igazán szép, mert mindenki megtalálja a kedvére valót. A szegedi gyógyszerészkar is arra törekszik, hogy sokszínű képzésével mind a biológia, mind a kémia, mind az orvostudomány, mind a természetes gyógymódok iránt érdeklődő hallgatókkal megszerettesse a szakmát. Ám ennél többet is nyújt: biztos és széles körű elhelyezkedési lehetőséget kínál.
 
Az elmúlt években rendkívüli mértékben megnőtt a kereslet a fiatal, jól képzett gyógyszerészek iránt.
 
Sokoldalúan képzett diplomások
 
„Karunk sokoldalúan képzett diplomásokat bocsát ki a munkaerőpiacra, mivel a hazai viszonylatban egyedülálló módon komplex képzésünk 25 százaléka a természettudományi, másik 25 százaléka pedig az orvoskaron zajlik” – tájékoztat Fülöp Ferenc, a GYTK dékánja. „Nem adjuk könynyen a diplomát, de garantáljuk a minőséget. A szegedi gyógyszerészdiplomával a tarsolyukban remek esélyekkel szállhatnak versenybe a pályakezdők a legjobban fizetett pozíciókért, hiszen a nálunk szerzett oklevélnek országosan és nemzetközileg is kiemelten jó az elismertsége, amit az ipari és kutatóhelyi kapcsolataink is bizonyítanak” – teszi hozzá a professzor.
A szegedi képzés presztízsét és hagyományait jól jelzi, hogy gyógyszerészi évkönyvek és almanachok adatai szerint a jelenleg működő magyar gyógyszerészeknek csaknem fele Szegeden szerezte diplomáját! A Tisza-parti városban 1921, azaz az egyetem Kolozsvárról történt átköltözése óta folyik gyógyszerészképzés, a Gyógyszerésztudományi Kar – mely 2000. január 1. óta az integrált Szegedi Tudományegyetem egyik karaként működik – pedig 1957-ben jött létre. 1957 óta körülbelül 3.600-3.700 gyógyszerészi oklevelet adtak ki az intézményben, mely 2007-ben nagyszabású rendezvénysorozattal – egyebek mellett tudományos üléssel, kartörténeti kiállítással és kartörténeti kötet megjelentetésével – ünnepelte ötvenedik születésnapját.
 

NYÍLT NAP

A Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara nyílt napot rendez január 20-án (vasárnap) 10 órától a kar Eötvös utca 6. szám alatti épületében, az I. emeleti tanteremben. Minden érdeklődő felvételizőt szeretettel látnak!

 
Kiemelkedő kutatási aktivitás
 
A GYTK épületét az elmúlt években újították fel: modern, légkondicionált előadók és szemináriumi termek várják a hallgatókat, s két számítógépes kabinet is a rendelkezésükre áll.
Minden igénylőnek tudnak kollégiumi helyet biztosítani.
A gyógyszerészképzés három egyetemi kar együttműködése eredményeként valósul meg. Az alapozó kémiai tárgyakat a Természettudományi Kar oktatja, mivel itt vannak e tudományok legkiválóbb szakemberei. A TTK-n és az orvoskaron megszerzett alapokra építi a GYTK a szaktárgyak – gyógyszerészi kémia, gyógyszeranalízis, gyógyszer-technológia, gyógynövény- és drogismeret, gyógyszerhatástan, klinikai gyógyszerészet stb. – oktatását. A kar színvonalas oktatómunkájának biztosítéka, hogy az oktatói gárda nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő, élénk és produktív kutatási tevékenységet folytat.
A graduális képzés öt évének letelte után a GYTK-s hallgatók jelentkezhetnek a különböző szakgyógyszerészi képzésekre (Szegeden posztgraduális képzésben az összes gyógyszerészi szakképesítés megszerezhető), vagy – a kutatni vágyók – részt vehetnek a Gyógyszerésztudományok Doktori Iskola (PhD-) képzésében. Jelenleg minden pályakezdőre három-négy állásajánlat jut, mivel a rendszerváltozás óta számos új magángyógyszertár létesült, így rendkívüli mértékben megnőtt a kereslet a fiatal, jól képzett gyógyszerészek iránt. „Biztosra vehető, hogy az országban jellemző gyógyszerészhiány a következő években sem enyhül majd, ezért a nálunk diplomázók továbbra is több álláslehetőség közül választhatnak. Ráadásul a diplomát Európában mindenütt elfogadják és elismerik, így aki külföldön szeretne munkát vállalni, azt is tárt karokkal várják több, még a hazainál is komolyabb gyógyszerészhiánnyal küszködő országban” – mondja Fülöp Ferenc.
 
Álláslehetőségek itthon és külföldön
 
Mivel a kar rendkívül széles körű ismereteket nyújt, ezért nemcsak a patikákban, hanem például a gyógyszerismertetés, a gyógyszeripar, a kozmetikai ipar vagy az analitikai ellenőrzés területén is elhelyezkedhetnek a diplomások. A magyar és nemzetközi cégek, gyógyszerkutatók, a nagy gyógyszergyárak folyamatosan keresik az itt végzett gyógyszerészhallgatókat, illetve a szegedi doktoranduszokat. A Chinoin például évi három PhD-hallgató képzési költségeit fizeti, a képzés során külföldi gyáregységeikben is gyakorlatoztatja őket, majd azt követően állást ajánlanak nekik.
A gyógyszerészkaron folyó oktatás és kutatás minőségét jelzi, hogy a GYTK-t 2006-ban Kiválósági Helynek nyilvánították, 2007-ben a Felsőoktatási Minőségi Díj ezüstfokozatával ismerte el az Oktatási és Kulturális Minisztérium – a pályázaton csak minőségirányítási rendszert működtető szervezeti egységek vehettek részt -, s immár akadémikusa is van a karnak, hiszen ugyancsak 2007-ben Fülöp Ferenc dékánt a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választották.

ELÉRHETŐSÉG

A karról további információk a www.pharm.u-szeged.hu honlapon találhatók, illetve a 62/545-022-ös telefonszámon is kérhetők.

Pintér M. Lajos

DSC_1776_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Karikó Katalin állandó kiállítás
    január 06. - június 02.
  • Szorgalmi időszak
    február 10. - május 24.
  • Szorgalmi időszak
    február 10. - május 24.
  • Szorgalmi időszak
    február 10. - május 24.
  • Szorgalmi időszak
    február 10. - május 24.

Gyorslinkek

Bezár