A gyógyszerészi hivatás azért igazán szép, mert mindenki megtalálja a kedvére valót. A szegedi gyógyszerészkar is arra törekszik, hogy sokszínű képzésével mind a biológia, mind a kémia, mind az orvostudomány, mind a természetes gyógymódok iránt érdeklődő hallgatókkal megszerettesse a szakmát. Ám ennél többet is nyújt: biztos és széles körű elhelyezkedési lehetőséget kínál.
Az elmúlt években rendkívüli mértékben megnőtt a kereslet a fiatal, jól képzett gyógyszerészek iránt.
Sokoldalúan képzett diplomások
„Karunk sokoldalúan képzett diplomásokat bocsát ki a munkaerőpiacra, mivel a hazai viszonylatban egyedülálló módon komplex képzésünk 25 százaléka a természettudományi, másik 25 százaléka pedig az orvoskaron zajlik” – tájékoztat Fülöp Ferenc, a GYTK dékánja. „Nem adjuk könynyen a diplomát, de garantáljuk a minőséget. A szegedi gyógyszerészdiplomával a tarsolyukban remek esélyekkel szállhatnak versenybe a pályakezdők a legjobban fizetett pozíciókért, hiszen a nálunk szerzett oklevélnek országosan és nemzetközileg is kiemelten jó az elismertsége, amit az ipari és kutatóhelyi kapcsolataink is bizonyítanak” – teszi hozzá a professzor.
A szegedi képzés presztízsét és hagyományait jól jelzi, hogy gyógyszerészi évkönyvek és almanachok adatai szerint a jelenleg működő magyar gyógyszerészeknek csaknem fele Szegeden szerezte diplomáját! A Tisza-parti városban 1921, azaz az egyetem Kolozsvárról történt átköltözése óta folyik gyógyszerészképzés, a Gyógyszerésztudományi Kar – mely 2000. január 1. óta az integrált Szegedi Tudományegyetem egyik karaként működik – pedig 1957-ben jött létre. 1957 óta körülbelül 3.600-3.700 gyógyszerészi oklevelet adtak ki az intézményben, mely 2007-ben nagyszabású rendezvénysorozattal – egyebek mellett tudományos üléssel, kartörténeti kiállítással és kartörténeti kötet megjelentetésével – ünnepelte ötvenedik születésnapját.
NYÍLT NAP
|
A Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara nyílt napot rendez január 20-án (vasárnap) 10 órától a kar Eötvös utca 6. szám alatti épületében, az I. emeleti tanteremben. Minden érdeklődő felvételizőt szeretettel látnak!
|
Kiemelkedő kutatási aktivitás
A GYTK épületét az elmúlt években újították fel: modern, légkondicionált előadók és szemináriumi termek várják a hallgatókat, s két számítógépes kabinet is a rendelkezésükre áll.
Minden igénylőnek tudnak kollégiumi helyet biztosítani.
A gyógyszerészképzés három egyetemi kar együttműködése eredményeként valósul meg. Az alapozó kémiai tárgyakat a Természettudományi Kar oktatja, mivel itt vannak e tudományok legkiválóbb szakemberei. A TTK-n és az orvoskaron megszerzett alapokra építi a GYTK a szaktárgyak – gyógyszerészi kémia, gyógyszeranalízis, gyógyszer-technológia, gyógynövény- és drogismeret, gyógyszerhatástan, klinikai gyógyszerészet stb. – oktatását. A kar színvonalas oktatómunkájának biztosítéka, hogy az oktatói gárda nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő, élénk és produktív kutatási tevékenységet folytat.
A graduális képzés öt évének letelte után a GYTK-s hallgatók jelentkezhetnek a különböző szakgyógyszerészi képzésekre (Szegeden posztgraduális képzésben az összes gyógyszerészi szakképesítés megszerezhető), vagy – a kutatni vágyók – részt vehetnek a Gyógyszerésztudományok Doktori Iskola (PhD-) képzésében. Jelenleg minden pályakezdőre három-négy állásajánlat jut, mivel a rendszerváltozás óta számos új magángyógyszertár létesült, így rendkívüli mértékben megnőtt a kereslet a fiatal, jól képzett gyógyszerészek iránt. „Biztosra vehető, hogy az országban jellemző gyógyszerészhiány a következő években sem enyhül majd, ezért a nálunk diplomázók továbbra is több álláslehetőség közül választhatnak. Ráadásul a diplomát Európában mindenütt elfogadják és elismerik, így aki külföldön szeretne munkát vállalni, azt is tárt karokkal várják több, még a hazainál is komolyabb gyógyszerészhiánnyal küszködő országban” – mondja Fülöp Ferenc.
Álláslehetőségek itthon és külföldön
Mivel a kar rendkívül széles körű ismereteket nyújt, ezért nemcsak a patikákban, hanem például a gyógyszerismertetés, a gyógyszeripar, a kozmetikai ipar vagy az analitikai ellenőrzés területén is elhelyezkedhetnek a diplomások. A magyar és nemzetközi cégek, gyógyszerkutatók, a nagy gyógyszergyárak folyamatosan keresik az itt végzett gyógyszerészhallgatókat, illetve a szegedi doktoranduszokat. A Chinoin például évi három PhD-hallgató képzési költségeit fizeti, a képzés során külföldi gyáregységeikben is gyakorlatoztatja őket, majd azt követően állást ajánlanak nekik.
A gyógyszerészkaron folyó oktatás és kutatás minőségét jelzi, hogy a GYTK-t 2006-ban Kiválósági Helynek nyilvánították, 2007-ben a Felsőoktatási Minőségi Díj ezüstfokozatával ismerte el az Oktatási és Kulturális Minisztérium – a pályázaton csak minőségirányítási rendszert működtető szervezeti egységek vehettek részt -, s immár akadémikusa is van a karnak, hiszen ugyancsak 2007-ben Fülöp Ferenc dékánt a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választották.
ELÉRHETŐSÉG
|
A karról további információk a www.pharm.u-szeged.hu honlapon találhatók, illetve a 62/545-022-ös telefonszámon is kérhetők.
|
Pintér M. Lajos