2024. május 5., vasárnap English version
Archívum  --  2007  --  1. szám - 2007. január 22.  --  Egyetemi élet  --  GYTK
Komplex képzés, minőségi diploma
Az SZTE Gyógy­sze­rész­tu­do­má­nyi Ka­ra tu­do­má­nyos és ok­ta­tá­si tel­je­sít­mé­nyét te­kint­ve mél­tán ví­vott ki el­is­me­rést ha­tá­ro­kon in­nen és túl. Az im­már nyolc­van­hat éves sze­ge­di gyógy­sze­rész­kép­zés büsz­kén vál­lal­ja ha­gyo­má­nya­it és örök­sé­gét, ám az igé­nyek­hez iga­zod­va fo­lya­ma­to­san meg­újul. A ka­ron vég­zet­tek át­la­go­san há­rom-négy ál­lás­aján­lat kö­zül vá­lo­gat­hat­nak.
A gyógy­sze­ré­szi hi­va­tás azért iga­zán szép, mert min­den­ki meg­ta­lál­ja benne a ked­vé­re va­lót. A sze­ge­di gyógy­sze­rész­kar is ar­ra tö­rek­szik, hogy sok­szí­nű kép­zé­sé­vel mind a bi­o­ló­gia, mind a ké­mia, mind az or­vos­tu­do­mány, mind a ter­mé­sze­tes gyógy­mód­ok iránt ér­dek­lő­dő hall­ga­tók­kal meg­sze­ret­tes­se a szak­mát. Ám en­nél töb­bet is nyújt: biz­tos és szé­les kö­rű el­he­lyez­ke­dé­si le­he­tő­sé­get kí­nál. „Ka­runk sok­ol­da­lú­an kép­zett dip­lo­má­so­kat bo­csát ki a mun­ka­erő­pi­ac­ra, mi­vel a ha­zai vi­szony­lat­ban egye­dül­ál­ló mó­don komp­lex kép­zé­sünk 25 szá­za­lé­ka a ter­mé­szet­tu­do­má­nyi, má­sik 25 szá­za­lé­ka pe­dig az or­vos­ka­ron zaj­lik" – tá­jé­koz­tat Fü­löp Fe­renc, a GYTK dé­kán­ja. „Nem ad­juk kön­­nyen a dip­lo­mát, de ga­ran­tál­juk a mi­nő­sé­get. A sze­ge­di gyógy­sze­rész­dip­lo­má­val a tar­so­lyuk­ban re­mek esé­lyek­kel száll­hat­nak ver­seny­be a pá­lya­kez­dők a leg­job­ban fi­ze­tett po­zí­ci­ó­kért, hi­szen a ná­lunk szer­zett ok­le­vél­nek or­szá­go­san és nem­zet­kö­zi­leg is ki­emel­ten jó az el­is­mert­sé­ge, amit az ipa­ri és ku­ta­tó­he­lyi kap­cso­la­ta­ink is bi­zo­nyí­ta­nak" – te­szi hoz­zá a pro­fes­­szor.
 
Fülöp Ferenc dékán (a képen) szerint a gyógyszerészi hivatásban mindenki megtalálja a kedvére valót.
Fotó:  S. Cs.
 
A sze­ge­di kép­zés presz­tí­zsét és ha­gyo­má­nya­it jól jel­zi, hogy gyógy­sze­ré­szi év­köny­vek és al­ma­nac­hok ada­tai sze­rint a je­len­leg mű­kö­dő ma­gyar gyógy­sze­ré­szek­nek csak­nem fe­le Sze­ge­den sze­rez­te dip­lo­má­ját! A Ti­sza-par­ti vá­ros­ban 1921, az­az az egye­tem Ko­lozs­vár­ról tör­tént át­köl­tö­zé­se óta fo­lyik gyógy­sze­rész­kép­zés, az önál­ló Gyógy­sze­rész­tu­do­má­nyi Kar – mely 2000. ja­nu­ár 1. óta az in­teg­rált Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­tem egyik ka­ra­ként mű­kö­dik – pe­dig 1957-ben jött lét­re.
A gyógy­sze­rész­kép­zés há­rom egye­te­mi kar együtt­mű­kö­dé­se ered­mé­nye­ként va­ló­sul meg. Az ala­po­zó ké­mi­ai tár­gya­kat a Ter­mé­szet­tu­do­má­nyi Kar ok­tat­ja, mi­vel itt van­nak e tu­do­má­nyok leg­ki­vá­lóbb szak­em­be­rei. A TTK-n és az or­vos­ka­ron meg­szer­zett ala­pok­ra épí­ti a GYTK a szak­tár­gyak – gyógy­sze­ré­szi ké­mia, gyógy­szer­ana­lí­zis, gyógy­szer-tech­no­ló­gia, gyógy­nö­vény- és drog­is­me­ret, gyó­gysz­er­hatás­tan, kli­ni­kai gyógy­sze­ré­szet, stb. – ok­ta­tá­sát. A kar szín­vo­na­las ok­ta­tó­mun­ká­já­nak biz­to­sí­té­ka, hogy az ok­ta­tói gár­da nem­zet­kö­zi ös­­sze­ha­son­lí­tás­ban is ki­emel­ke­dő, élénk és pro­duk­tív ku­ta­tá­si te­vé­keny­sé­get foly­tat.
A graduális kép­zés öt évé­nek le­tel­te után a GYTK-s hall­ga­tók je­lent­kez­het­nek a kü­lön­bö­ző szak­gyógy­sze­ré­szi kép­zé­sek­re (Sze­ge­den poszt­gra­du­á­lis kép­zés­ben az összes gyógy­sze­ré­szi szak­ké­pe­sí­tés meg­sze­rez­he­tő), vagy – a ku­tat­ni vá­gyók – részt ve­het­nek a Gyógy­sze­rész­tu­do­má­nyok Dok­to­ri Is­ko­la (PhD-) kép­zé­sé­ben. Je­len­leg min­den pá­lya­kez­dő­re há­rom-négy ál­lás­aján­lat jut, mi­vel a rend­szer­vál­to­zás óta szá­mos új ma­gán­gyógy­szer­tár lé­te­sült, így rend­kí­vü­li mér­ték­ben meg­nőtt a ke­res­let a fi­a­tal, jól kép­zett gyógy­sze­ré­szek iránt. „Biz­tos­ra ve­he­tő, hogy az or­szág­ban jel­lem­ző gyógy­sze­rész­hi­ány a kö­vet­ke­ző évek­ben sem eny­hül majd, ezért a ná­lunk dip­lo­má­zók to­vább­ra is több ál­lás­le­he­tő­ség kö­zül vá­laszt­hat­nak. Rá­adá­sul a dip­lo­mát Eu­ró­pá­ban min­de­nütt el­fo­gad­ják és el­is­me­rik, így aki kül­föld­ön sze­ret­ne mun­kát vál­lal­ni, azt is tárt ka­rok­kal vár­ják több, még a ha­za­i­nál is ko­mo­lyabb gyógy­sze­rész­hi­án­­nyal küsz­kö­dő or­szág­ban" – mond­ja Fü­löp Fe­renc. S mi­vel a kar rend­kí­vül szé­les kö­rű is­me­re­te­ket nyújt, ezért nem­csak a pa­ti­kák­ban, ha­nem pél­dá­ul a gyógy­szer­is­mer­te­tés, a gyógy­szer­ipar, a koz­me­ti­kai ipar vagy az ana­li­ti­kai el­len­őr­zés te­rü­le­tén is el­he­lyez­ked­het­nek a dip­lo­má­sok.
 
ADATTÁR
Szegeden 1921 óta van gyógyszerészképzés, a Gyógyszerésztudományi Kar 1957-ben jött létre. A GYTK-n gyógyszerészi diplomát lehet szerezni. A karon a 2006/2007-os tanév első szemeszterében 620 nappali tagozatos hallgató tanul, közülük 552-en államilag finanszírozott, 68-an költségtérítéses képzésben vesznek részt. A szegedi GYTK-n jelenleg 52 külföldi hallgató végzi tanulmányait. A képzés 7 GYTK-s, valamint 9 orvoskari és 5 TTK-s intézetben/tanszéken, valamint az Országos Mentőszolgálattal és a gyógyszertárakkal való együttműködésben zajlik. Gyógyszerésztudományok Doktori (PhD) Iskola is működik, jelenleg 5 képzési programmal.
 
A GYTK épü­le­tét az el­múlt évek­ben újí­tot­ták fel: mo­dern, lég­kon­di­ci­o­nált elő­adók és sze­mi­ná­ri­u­mi ter­mek vár­ják a hall­ga­tó­kat, s két szá­mí­tó­gé­pes ka­bi­net is a ren­del­ke­zé­sük­re áll. Ami pe­dig a kö­zép­tá­vú ter­ve­ket il­le­ti, a sze­ge­di Biopolisz pro­jekt­ben új gyógy­sze­rész­ka­ri épü­let lét­re­ho­zá­sa is sze­re­pel, te­hát a re­mé­nyek sze­rint a ta­nul­má­nya­i­kat idén ős­­szel az Eöt­vös ut­cá­ban el­kez­dők már az új, ult­ra­mo­dern Ti­sza-par­ti épü­let­ben vé­gez­nek.
Pin­tér M. La­jos

Tart5_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023/2024-2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár