
A bizottság az alábbi állásfoglalását az eddigi szakirodalom, az egyetemi újságban lezajlott vita, a felkért szakértők véleményei, a május 2-iki tudományos konferencia tapasztalatai és több egyetemi kollégának a bizottsághoz írásban eljuttatott hozzászólása alapján alakította ki.
Egyetemünk 2006-os hivatalos akkreditációs okmányának bevezetőjében az olvasható, hogy az SZTE identitástudatának öt alappillére van, s ezek közül a felsorolásban első helyen áll Kolozsvár az átmentett hagyománnyal. A kolozsvári hagyomány alapja az erdélyi egyetem eszméje, amely először Báthory fejedelem kolozsvári iskolájában öltött testet 1581-ben. Az egyetem létesítésének kiemelkedő fontosságú gondolata a Báthory-örökséget felvállaló, 1872-es alapítású kolozsvári tudományegyetem Szegedre költözésével 1921-ben városunkban is megvalósult. Ez a tény azóta jelentősen befolyásolja Szeged, a régió és az egész ország szellemi-kulturális életét. Ily módon a történelem során folyamatosan megújuló s állandóan jelen lévő egyetemi eszme és gondolat több évszázados hidat teremt a nemzeti múltunkhoz tartozó, Báthory alapította egyetem és a mai nagy hírű szegedi universitas között, s ezáltal a Báthory-féle iskola a kezdetét képezi egyetemünk történetének.
Ezek alapján bizottságunk javasolja, hogy a Szegedi Tudományegyetem – a kolozsvári hagyomány birtokában – tekintse magát a Báthory István által alapított egyetem (academia, universitas) utódának, szellemi örökösének, s az egyetem alapítási évét 1581-re vezesse vissza.
A bizottság javaslatának részletes elvi-szakmai indoklása a következő.
Az 1581. május 12-iki alapító oklevél szerint Báthory István lengyel király, litván nagyherceg, erdélyi fejedelem Kolozsvárott de iure kétkarú (bölcsészeti és hittudományi fakultással rendelkező) jezsuita egyetem (academia) felállításáról intézkedett a jezsuiták kolozsvári kollégiuma keretein belül – az általános jezsuita gyakorlatnak megfelelően. Ennek nyomán a gazdag anyagi háttér birtokában de facto megkezdődött az academia (másik nevén: universitas) megszervezése és a felsőfokú oktatás fokozatos beindítása. A források bizonyítják: a Báthory-féle akadémia európai hírű (spanyol, francia, olasz, német, lengyel és magyar) tudós professzorai révén 1585-től a bölcsészet terén egyetemi szintű oktatást végzett, de beindult a teológia (hittudomány) magas fokú tanítása is. Az intézmény egyetemi jellegét mutatja az is, hogy Báthory fejedelem felruházta tudományos fokozatok odaítélésének jogával is. A korszakban magyar földön ez az akadémia volt az egyetlen felsőfokú iskola.
A politikai küzdelmek, vallási villongások azonban megakadályozták azt, hogy a jezsuita akadémia (szaknyelven: csonka egyetem) szervezeti élete és képzési tevékenysége véglegesen elérje a klasszikus egyetemi szintet, minthogy az unitárius polgárok a jezsuitákat 1588-ban, majd 1603-ban is kiűzték székhelyükről. A viszontagságos helyzetben az akadémia okleveles pápai megerősítést feltételezhetően nem kapott, de ilyen bullával a nagyszombati és a kassai egyetem sem rendelkezett, ugyanakkor a kassai egyetem 1660-as felállításakor a nagyszombati akadémia mellett a kolozsvári egyetem is mintául szolgált az alapító magyar király számára.
A kiűzött jezsuiták már 1624-től gimnáziumot működtettek Kolozsmonostoron, majd Kolozsvárott, 1698-tól pedig bizonyítható – a Báthory-féle akadémiát tudatosan megújító iskolában – a teológia mellett a felsőfokú (bölcsészeti jellegű) jezsuita oktatás folyamatos jelenléte Kolozsvárott egészen 1784/86-ig. I. Lipót intézkedése folytán 1698-tól academia, 1753-tól pedig Mária Terézia jóvoltából universitas néven szerepel az intézmény, amely a XVIII. század elejétől rendszeresen adott ki tudományos fokozatokat. Az egyetemnek 1774-ben jogi kara létesült, 1775-től beindult az orvosképzés is.
A felsőfokú oktatásban hosszabb megszakítások (ld. 1603-1698) más európai egyetemek történetében is megfigyelhetők (pl. Vilna: 1832-1919, Pécs: 1541-1923). Az 1784/86-ban felsőfokú akadémiai líceummá visszaminősített iskolából alakult ki a Jogakadémia és az Orvos-sebészeti intézet. E kettő főiskolai intézmény lett az alapja az 1872-ben felállított kolozsvári magyar királyi tudományegyetemnek, amely kezdettől fogva magáénak vallotta a Báthory-féle egyetem szellemi örökségét. Amikor az Erdélyből 1919-ban elüldözött egyetem 1921-ben ideiglenesen Szegeden nyert elhelyezést és befogadó otthont, ezt az örökséget tudatosan magával hozta (l. a szegedi Pantheonban az egyetemalapító Báthory fejedelem 1930-as szobrát). Fontos: 1921-ben nem történt Szegeden egyetemalapítás. Az kétségtelen viszont, hogy – a város és a művelődési kormányzat nagyfokú áldozatvállalása folytán – ekkor magas szintű egyetemi oktatás indult el Szegeden.
A felsőfokú oktatás és a szellemi tradíció folyamatossága mellett az összefüggő történeti ívet az is bizonyítja, hogy 1940-ben az egyetem kettévált: az egykori kolozsvári Ferenc József Tudományegyetemnek csak egy (kisebb) része költözött vissza ősi székhelyére, a másik (nagyobbik) rész – a tanári kar és a diákok zöme, a laboratóriumok felszerelése és a teljes könyvtár – Szegeden maradt, itt folytatta tovább munkáját. Ennek csupán jogi szentesítése volt az 1940-es parlamenti aktus a szegedi Horthy Miklós Tudományegyetem felállításáról.
Erre a sajátos helyzetre és a közös kolozsvári örökség tudatos vállalására világosan utalt 1940-es rektori beszédében a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert: „Jogilag új egyetem vagyunk, de a mi gyökereink is messze nyúlnak vissza, és semmiféle jogi formula nem fejezi ki azt a bensőséges viszonyt, amely minket a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetemhez köt. Mi egy törzsnek vagyunk két hajtása, mi együtt melengettük 20 esztendőn keresztül Erdély egyetemének gondolatát.” Éppen ezek miatt 1940-et a gyakorlatban sem a hivatalos felfogás, sem a széles közvélemény érdemlegesen nem tekintette alapítási évnek (l. például az 1971-es évforduló kiadványait)!
1945 után ugyan elhallgatták a kolozsvári örökséget, de kiirtani nem tudták, s a rendszerváltás nyomán újjáéledt, miként azt az új egyetemi almanachok és kézikönyvek is jelzik.
A bizottság javaslata és a senatus szuverén döntése nemzetközi összefüggésbe kerül, hiszen a jelenlegi kolozsvári Babes-Bolyai egyetem 2004-ben azzal vállalta fel a Báthory alapította egyetem örökségét, hogy intézményének alapítási dátumául 1581-et jelölte meg. Az európai egyetemtörténetben számos példa van arra, hogy több univerzitás is – közös eredet okán – ugyanattól az időponttól számítja a maga létezését (pl. 1635: ELTE, PPTE, Tyrnavai Egyetem). Az alapítás visszamenőleges megállapítására ismert példa Pécs esete: a pécsi egyetem kezdetben 1923-tól keltezte magát, de az 1960-as években hivatalosan áttért az 1367-es dátumra (mai címerében is ez szerepel). Hasonlóan járt el a nagy hírű bolognai egyetem is, amikor a XIX. század végén a vitatott évszámok – 1088, 1155, 1253, 1317 – közül 1088-ra (jogi ismereteket oktató kis magániskola megalakulására) datálta vissza megalapítását.
Fontos hangsúlyozni: 1581 közös örökség a magyar és a román tudományosság és kultúra számára, egy jelentős találkozási pont, amely nem elválasztja, hanem összeköti a két népet egymással. Ha a senatus elfogadja előterjesztésünket, akkor a mi egyetemünk is büszkén vallhatja azt, amit a mai kolozsvári univerzitás új címerének jelmondata az 1581-es alapítási évszám felett hirdet: „Traditio nostra unacum Europae virtutibus splendet”.
Szeged, 2007. május 31.
Makk Ferenc
egyetemi tanár,
a bizottság elnöke
Ruszoly József
egyetemi tanár,
a bizottság tagja
Blazovich László
egyetemi tanár,
a bizottság tagja
Csernus Sándor
egyetemi docens,
a bizottság tagja
PS. Balázs Mihály egyetemi tanár, professzor az ülésről kimentette magát.