A Szegedi Egyetemi Színházat nyolc évvel ezelőtt alapította Czene Zoltán, aki idén júliusban úgy döntött, hogy nem kívánja tovább betölteni a művészeti vezető szerepét. Három jelölt közül végül Varga Norbert vette át a társulatot, aki lapunknak elmondta, hogy elődje továbbra is támogatja a társulat munkáját, például a csapat továbbjátssza A félszárnyú tündérek völgye című előadását, melyet még Czene Zoltán rendezett.

|
A Szegedi Egyetemi Színház nem csak társulat, baráti közösség is. Fotó: Segesvári Csaba
|
A társulat tervei között szerepel, hogy igazi műhelymunka tudjon kialakulni, ezért heti rendszerességgel tréningeket tartanak, illetve többek között azért is döntöttek úgy, hogy továbbjátsszák a fent említett darabot, hogy ne teljen el egy fél év előadások, közös munka és tapasztalatszerzés nélkül. A félszárnyú tündérek völgye egyébként egy nagyon sikeres mesejáték, mely meghívást kapott a budapesti Színváltások fesztiválra, illetve Debrecenbe egy egyetemi színházi fesztiválra is.
A társulat későbbi bemutatói között szerepel Burák Ádám 13-as asztal című darabja Mizsei Viktor rendezésében. A darabbal kapcsolatban Varga Norbert elmondta, hogy gőzerővel folynak a próbák, decemberre tervezik a bemutatót, és nagyon örül, hogy lehetőséget adhat a társulat tagjainak arra, hogy a SZESZ keretein belül nemcsak színészként, hanem akár rendezőként is bemutatkozhassanak. Ezzel kapcsolatban az új vezető azt is elmondta, hogy Czene Zoltán irányítása alatt a legtöbb feladat egy emberre hárult, a társulat vezetőjére, Varga Norbert viszont azon dolgozik, hogy ezeket a feladatokat a társulat tagjai között osszák fel, így törekedve a közös munka iránti megbecsülés továbbvitelére.
Szintén az új produkciók közé tartozik Ránki György Két bors ökröcske című darabjának bemutatása februárban, mely előadás különlegessége, hogy a SZESZ az Universitas Szimfonikus Zenekarral együttműködésben állítja színpadra a produkciót. Továbbá az idei évad tervezett bemutatói között szerepel majd egy kortárs magyar darab is, melyről ennél többet Varga Norbert, aki majd rendezi is az előadást, még a társulat tagjainak sem árult el.
Mindezen produkciók létrehozásához azonban pénz is kell, így a vezető elsősorban most azon dolgozik, hogy akár támogatók, akár pályázatok útján anyagi hátteret tudjon biztosítani a körülbelül 20-40 főt számláló társulatának. Mindemellett az előadásoknak helyszínt is kell találni, egyik játszóhelyük továbbra is a Pinceszínház, a Két bors ökröcske előadásukat a Százszorszép Gyermekházban mutatják majd be, illetve egyeztetések folynak Csaba Leventével, a JATE Klub vezetőjével is a játszóhellyel kapcsolatban.
Varga Norbert arról is beszélt, hogy Szegeden a SZESZ mellett működik még a SZTEage társulata is, ennek vezetőjével Székhelyi Dániellel, illetve Formanek Csabával a budapesti Radikális Szabadidő Színház részéről beszélgettek arról, hogy az egyetemi színházaknak nem szabad a széthúzás irányát választaniuk, épp ellenkezőleg, az egészséges versenyhelyzet mellett az összetartásra kellene törekedni. Illetve felmerült bennük egy országos hálózat kialakításának az ötlete, de ez még egyelőre csak távlati terv az egyetemi színjátszók helyzetének megerősítése érdekében.
Petró Julianna