2024. április 29., hétfő English version
Archívum  --  2008  --  2. szám - 2008. február 4.  --  Mindentudás Egyeteme
Neurodegenerációs betegségek megelőzése és kezelése
„Alapvetően egy nagyon szomorú jelenségről fogok beszélni, ez pedig az öregedés” – kezdte Neurodegenerációs betegségek megelőzésére és kezelésére alkalmas új gyógyszerek tervezése és vizsgálata című előadását Penke Botond, az SZTE ÁOK Orvosi Vegytani Intézetének egyetemi tanára.
Az öregedésnek csak egy oldaláról esett szó a Mindentudás Egyeteme Szeged tavalyi utolsó estjén: ez pedig az idegsejtek pusztulása, elsorvadása, degenerációja, ugyanis az előadó egyik fő kutatási területe a neurodegeneráció és az Alzheimer-kór.
 
 
Penke Botond új gyógyszerkről is beszélt. Fotó: Segesvári Csaba
 
Az öregedés a sejtjeink makromolekuláiban (nukleinsavak, fehérjék, lipidek) felhalmozódó kémiai módosulások, változások eredménye. Harmincéves kor felett a károsodások, amelyek a szervezetünket érintik, egyre halmozódnak és összeadódnak, azok a folyamatok pedig, amik ezeket kijavítanák, egyre csökkennek. Az összeadódó hibák vezetnek végül a halálhoz. Az ember átlagéletkora folyamatosan nő, így egyre nagyobb a neurodegenerációs betegségek száma is. Ilyenek például az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, a Huntington-kór vagy a kettes típusú diabétesz. Fontos közös elemük, hogy egy normálisan működő polipeptid vagy fehérje, ami addig rendesen látta el a feladatát, átváltozik. Átalakul a szerkezete, és a megváltozott szerkezet megtámadja az idegsejteket.
A neurodegenrációs betegségek közül az Alzheimer-kór a leggyakoribb, jelenleg 15-20 millió beteg él a világon, de ez a szám 2050-ig 100 millióra is nőhet. A betegség pontos okát még nem ismerjük, legvalószínűbb kiváltója egy toxikus fehérje, a b-amiloid. Ez a fehérje önmagával összekapcsolódva nagy aggregátumokat alkot, és ezek megzavarják az idegsejt biokémiai-élettani folyamatait. Ennek eredménye az idegsejtek kóros működése, majd pusztulása. Ez a folyamat az emlékezés és a viselkedés zavaraival jár együtt, a beteg fokozatosan elveszti képességét az önálló életre. Az Alzheimer-kór globális szellemi hanyatlással jár, ugyanis az agyállomány súlyosan károsodik. Kétféle formája van: egy fiatalabb kori, amit familiárisnak/örököltnek hívnak, és 45-50 évesen támadja meg az embert, illetve egy idősebb kori, amit sporadikusnak neveznek. Alois Alzheimer fedezte fel a betegséget, amit úgy írt le, hogy annak a korán kezdődő, fiatalabb kori változata a jellemző formája. Ebben tévedett, ugyanis az időskori betegség jóval gyakoribb. Az Alzheimer-kóros agyában a beszédért és a memóriáért felelős rész szinte teljesen eltűnik: az agy egyharmada, néha akár az 50 százaléka is elvész. Ha beindul a folyamat, már nagyon nehéz megállítani. Ezért fontos a korai diagnózis. Ma már – ha drágán is – néhány módszerrel viszonylag korai szakaszban nagy biztonsággal diagnosztizálható az Alzheimer-kór, például a modern képalkotó eljárások segítségével, agyfolyadék levételével vagy különböző teljesítménytesztekkel.
Az előadás utolsó harmadában a kutatás folyamatába nyerhettünk bepillantást. A kutatások egy része az életmód és a táplálkozás szerepét vizsgálja az Alzheimer-kór megelőzésében. Például a C- és a B-vitamin, a tengeri halak fogyasztása és bizonyos gyulladásgátlók segítenek a megelőzésben. A jelenlegi gyógyszeres kezelések (kolinészteráz-gátlók, Memantine) enyhítik a tüneteket, de a betegséget nem állítják meg. A jövő egyik lehetséges gyógyszeres kezelési módja lehet az aktív immunizálás. A másik sokat ígérő kezelés a fémionok megkötése, illetve a toxikus amiloid fehérje lekötése, neutralizálása. „Mi magunk az amiloid közömbösítőkkel foglalkozunk” – mondta az előadó. A kutatásaik során két olyan vegyületet találtak, amelyeket ma már szabadalom véd. Ezek felszívódnak, bejutnak az agyba, védenek, és állatkísérletnél is működnek – ráadásul nem toxikusak. Még nem tudni azonban, hogy az emberre miként hatnak, mert az állatkísérleteknél az Alzheimer-kór esetében csak részben tudják utánozni az emberi agyban lejátszódó folyamatokat. A következő 5-10 évben új gyógyszerek jönnek majd ki az Alzheimer-kór kezelésére, de ezek is csak megállítják a betegség folyamatát. Az elpusztult idegsejtek jelenleg nem pótolhatók.
Dunai Tamás

etszk1_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár