Nagy a baj a Pick Szeged háza táján. Szeged meghatározó kézilabdaklubja nem csak anyagi nehézségekkel küzd. Boldogan emlékszünk még a 2006-os magyarkupa-győzelemre, a 2007-es bajnoki címre, majd az újabb, 2008-as kupasikerre. Azóta azonban komoly lejtőn a csapat, elmaradtak a hazai és nemzetközi sikerek: padlóra kerültek. A férfi csapatot üzemeltető Santé Kézilabda Kft. többségi tulajdonosa, Pistrui László is kiszállt a kézilabdából, ahogy ezt nemrég Lele Ambrus is tette. A csapat társadalmi elnökével, Ujhelyi Istvánnal a szegedi kézilabda jövőjéről beszélgettünk.
|
Ugrás a semmibe – mindent elölről kell kezdeni a Pick Szegednél. |
„A Pick Szeged öt évvel ezelőtt elkezdett egy építkezést, hosszú nyeretlen sorozatot sikerült megtörnünk a 2006-os pécsi kupagyőzelemmel” – kezdte Ujhelyi István, majd kifejtette: ritka és mintaszerű városi összefogással a Szeviép cég hathatós támogatásával, valamint magasan tartott költségvetéssel talán a legsikeresebb korszakot élhettük át 2006 és 2008 között. A hazai sikerek mellett a 2008-as Barcelona elleni idegenbeli győzelem is a menetelést bizonyította.
A Pick Szeged megemelt támogatást kapott a várostól, több komoly támogatót is sikerült az eredményeket produkáló csapathoz csábítani. Ujhelyi szerint ezt a fejlődést nemcsak a szponzorok, hanem a csapat mellé álló szurkolók is segítették. A telt házas mérkőzések komoly jegybevételt jelentettek a szegedi kézilabdacsapatnak. A 2008-as spanyol siker után lassan elmaradtak az eredmények: 2009-ben súlyos vereséget szenvedett a Kecskemét otthonában a Tisza-parti gárda. Immár két éve tart a Pick vesszőfutása.
„Több komoly és néhány kisebb szponzor is kiszállt a kézilabdából – a pénzügyi válság miatt –, és ez komoly anyagi problémát okozott. A játékosok szerződése nem tartalmaz opciót válság idejére. A légiósok bérét euróban kell fizetnünk, a forintgyengülés padlóra küldte a csapat gazdálkodását: úgy gondolom, nincs tovább lefelé” – mondta Ujhelyi István. „Döntöttünk: új menedzsmentre, vezetésre van szükség. A válságot követően nem lehet a 30 éves modell szerint tovább hajózni. Új alapokra kell helyezni a szegedi kézilabdát.”
A társadalmi elnök elmondta: nem csak a csapatot, a vezetőséget is újjá kell építeni. Tervei szerint a szakmai stáb egy hónapon belül kész elképzelésekkel áll a Pick Szeged elé – amely az új irányt mutathatja.
Arról a problémáról, hogy a gárdát Pick-icsként emlegetik a szurkolók – a túl sok szerb és egyéb légiós miatt –, Ujhelyi István elmondta: ősztől szeretnének egy tehetséges magyar csapatot indítani, a Veszprémnek meghagyják a lehetőséget, hogy a túlduzzasztott költségvetésével és az összevásárolt légióscsapatával tovább küzdjön a nemzetközi porondon. Szeretnék a magyar válogatott gerincét adni, kinevelni az évek során.
„Az eredmények elmaradásával, a nemzetközi trend változásával a Pick Szeged nem tudja tartani a verseny – és nem is akarja” – tette hozzá Ujhelyi. „Nem tudunk Moszkvával, Hamburggal, Barcelonával versenyezni. Veszprémben más a helyzet: egész Veszprém megye az egyetlen kézilabdacsapatot támogatja, sikk bérletet vásárolni, támogatni a csapatot, nemcsak a megyeszékhelyen, hanem attól 80 kilométerre is – az ország klubcsapatává nőtték ki magukat.”
A Pick Szeged társadalmi elnöke, Ujhelyi István szerint pénzpumpálással sem lehet megállítani a csapat hanyatlását. Az alapoktól kezdenek majd építkezni, ennek jobb esetben két-három év múlva láthatjuk az eredményét. A városi sporttámogatásról elmondta, Szegeden egészséges rendszer működik, a kézilabda mellett a kosárlabda, kajak-kenu és a vízilabda is komoly szereplője a szegedi sportéletnek. „A magánszektorból érkező pénz mellé a csapatok megkapják a város támogatását is” – tette hozzá. „A focit nem lehet egyedül önkormányzati pénzből finanszírozni. Az utánpótlást igenis támogatni kell, részben az egészséges életmód, részben egy új focinemzedék kinevelésének lehetősége miatt. Nekem is hiányzik egy jó NB I-es csapat, de városi pénzből öszszevásárolni játékosokat, és gyökerek, természetes fejlődés nélkül helyet venni az élvonalban – abszolút felesleges” – fejezte be a beszélgetést Ujhelyi István.
Segesvári Csaba