A történeti hűség kedvéért meg kell jegyezni, hogy a szegedi egyetem már 2008-ban készen állt a világesemény megrendezésére, de akkor még a Maty-ér nem felelt meg a nemzetközi evezőspálya-előírásoknak – így Belgrád kapta a rendezés jogát. 2010-ben azonban már minden akadály elhárult, hiszen számos újítás mellett a pályát szabványos, nyolcsávosra bővítették, és létrejött a Magyar Evezősszövetség, Szeged városa és az SZTE erős szövetsége. Mindezek után a pályázó Magyar Egyetemi és Főiskolai Szövetség páholyban (sportoldalon egy sportközhely talán elfér) érezhette magát.

|
A bronzérmes magyar könnyűsúlyú négyes a Maty-éren. Fotó: szegy
|
A vb-t megelőző hónapokban a szegedi egyetemnek az adminisztrációs, akkreditációs és logisztikai, valamint a nyitó- és záróünnepség, illetve az eredményhirdetés megszervezésében kellett jeleskednie. A szövetség a szakmai részt bonyolította, Szeged városa pedig hóna alá nyúlt minden olyan kezdeményezésnek, melyek a siker felé vitték a viadalt és a kapcsolódó rendezvényeket.
Térjünk rá az evezésre magára! A Haller-Pető és a Varga-Hirling sikerpárosok óta felnőtt magyar evezős nem tudott kiugró eredményt elérni, de a jövő biztató, mert az utánpótlásban, főleg a 18 év alattiaknál van jó néhány talentum. A magyar szakemberek előzetesen kettő, esetleg három érem megszerzésével számoltak. Ezt elsődlegesen könnyűsúlyú egypárban Hajdú Zsuzsától és a normálsúlyú kormányos nélküli kettesben a Simon Béla, Juhász Adrián párostól várták, valamint bíztak egy meglepetéseredményben. A meglepetés megszületett, hiszen a férfi könnyűsúlyú négyesünk (Bartha Zoltán, Forrai Dávid, Veréb Dávid, Dumitrás István) felállhatott a dobogó alsó fokára, ezzel egyben megszerezve a legeredményesebb magyar egység címet is. A 31 fős magyar csapat a 13 számból 11-ben indult, köztük az SZTE színeiben a Radics Bence, Tari János, Pozsár Bence és Fehér Szabolcs alkotta könnyűsúlyú négyes. Az EDF Démász-Szegedi VE evezősei végül nagy csatában a B döntőben diadalmaskodtak, ami összetettben a hetedik helyet jelentette.
„A világbajnokság nagyon jó visszhanggal zárult, a sportolóktól dicséretet kaptunk, és még mindig fotókat, információkat, címeket kérnek tőlünk. Sőt egy hónappal a megmérettetés után még mindig jön köszönő e-mail. Külön tetszett a versenyzőknek az, amikor végigvonultak a Kárász utcán, s a korzón ülő szegediek megtapsolták őket, pacsiztak és fényképezkedtek velük. A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség elismerését is kivívtuk: a döntők után a hivatalos protokolláris szövegeket túllépve méltatták a szervezést, a szegedi egyetemet és a várost. Ugyanakkor mi, szervezők is hálás helyzetben voltunk, mert sérülés nem történt, fegyelmi ügyet nem kellett indítani, és a kollégiumok túlélték a verseny utáni fáradt gőz kiengedését” – mondta Szabó József, a vb szervezőbizottságának tagja, az egyetemi sportközpont vezetője.
2006 fallabda vb. 2010 evezős vb. Mi jön 2014-ben?
„A FISU kétévente cirka negyven sportágban rendez világbajnokságot, melyekben meghatározott időpontra kéri a pályázatokat. 2014-ig minden világbajnokság elkelt, a következő pályázható kör 2016-ban lesz. Szeged a környező településekkel – lásd Hódmezővásárhely, uszoda –, karöltve sikeresen pályázhatna például egy kézilabda-, egy úszó- vagy egy torna-világbajnokság megrendezésére” – véli a sportközpont vezetője.
2016 még odébb van, de talán már lehet morfondírozni.
Dlusztus T. Imre