2024. május 2., csütörtök English version
Archívum  --  2008  --  7. szám - 2008. április 21.  --  Szabadegyetem
A kalcium hírei
„A kalcium az idegi folyamatok valutája. És ha megbomlik a fizetési egyensúly?” címmel hallhattunk előadást április 9-én a Szabadegyetem-Szeged sorozatban. Siklós László, az MTA SZAB Biofizikai Intézet Molekuláris Neurobiológiai Csoport tudományos tanácsadója, csoportvezetője állt a katedrára.
A kalciumionok élő szervezetünk csaknem minden lényeges folyamatának szabályozásában részt vesznek. Így meghatározó szerepet játszanak nemcsak születésünkben (a megtermékenyítés folyamatában), hanem akaratlagos mozgásunkat, szívverésünket (az izom-összehúzódást), sőt, gondolkodásunk elemi folyamatait is irányítják, és végső soron elkísérnek halálunkig a sejtpusztulás egyes lépéseinek vezérlése által. Ez az univerzális kalcium-jelátviteli funkció csak úgy valósulhat meg, ha a sejtekben a kalciumionok tér- és időbeli koncentrációváltozása szigorúan szabályozott.
 
Siklós László az SZBK-ban folyó kutatásokról is beszélt.
 
Az elmúlt évek-évtizedek kísérletes munkáinak eredményeképpen a Szegedi Biológiai Központ Molekuláris Neurobiológiai Csoportja lényegbevágó ismeretekre tett szert arról, hogy milyen elemi, kalciumfüggő lépések játszanak szerepet olyan alapvető agyi folyamatokban, mint például a neuronhálózatok szerveződése, illetve a rövid- vagy a hosszú távú memória kialakulása. Ezek jórészt új képalkotó technikák kifejlesztésének köszönhetők, melyek akár a milliszekundumos skálán, mikrométeres pontossággal képesek a kalciumszint változásait élő szövetben követni. Ezek az élettani változások (vagy impulzusok) gyakoriságuk, illetve erősségük függvényében kibillenthetik az idegsejteket „megszokott” egyensúlyi állapotukból, és „megváltozott üzemmódban” való működést, új egyensúlyi állapot (homeosztázis) kialakulását kényszeríthetik ki.
 

KÖVETKEZIK

A Szabadegyetem-Szeged április 23-i előadását Z. Karvalics László, az SZTE BTK Magyar Nyelvi és Irodalmi Intézet Könyvtártudományi Tanszék  tanszékvezető egyetemi docense tartja „Az információ humán tudománya” címmel, a április 30-án viszont nem lesz előadás.

 
Az idegsejtek tartósan megváltozott egyensúlyi állapota lassú lefolyású, éves időskálán zajló degeneratív idegrendszeri elváltozások során tanulmányozható. Ezen betegségek (például Alzheimer-kór, Parkinson-kór) bizonyos szempontok szerinti, többé-kevésbé hasonló lefolyása hasonló destruktív mechanizmusok jelenlétére utal. Az előadás során példaként a megváltozott kalciumháztartásnak a sejtpusztulási folyamatokban betöltött szerepét a mozgató idegrendszer egy gyógyíthatatlan betegsége, illetve kutatási lépcsőfokainak bemutatásával követhettük végig.
Betekintést nyerhettünk emellett a betegség folyamatainak megértését célzó multidiszciplináris megközelítésbe, mely (a gyógyítás reményében) a betegágy mellől, a ténylegesen működő folyamatok/elváltozások dokumentálásával indul, hogy különböző (betegség)modellek kifejlesztéséhez megfelelő ismeretanyagot lehessen gyűjteni. A modellek tanulmányozásával az emberben nem vizsgálható folyamatok megértését reméli az előadó, hogy ezek „gyenge pontjainak” felismerésével a terápiás támadási pontok azonosíthatóak legyenek. Ezek ismeretében, megfelelően megalapozott eljárásokkal, a gyógyítás szándékával térünk vissza a betegágyhoz, ahol az elméleti és gyakorlati megközelítés eredményének megítélése történik. Az esetek többségében bekövetkező kudarc vagy mérsékelt sikeresség esetén a „betegágy mellől a betegágy mellé” vezető utat újra kell kezdeni.
N. A. G.

DSC_6710_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023/2024-2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár