2024. május 2., csütörtök English version
Archívum  --  2008  --  7. szám - 2008. április 21.  --  Szabadegyetem
Megoldás másképp
A fejlett országokban ma már meghatározó társadalmi, jogi, gazdasági technikává vált az alternatív vitarendezési eljárások alkalmazása, és számos területen beépültek a hazai gyakorlatba is. Erről a témáról hallhattunk a Szabadegyetem-Szeged múlt heti előadásán, melyet Krémer András, az Oktatásügyi Közvetítői Szolgálat vezetője tartott „Alternatív vitarendezési eljárások” címmel.
Számtalan módon, helyen kerülhetünk vitába másokkal a hétköznapi életben: gazdasági kérdésekben, családban vagy szociális közegben, környezettel van munkaüggyel kapcsolatosan stb. Az utóbbin belül is sokféle vitáról beszélhetünk, melyek közül csak példaként említendők meg a munkatársak közti rivalizálások vagy a fegyelmi kérdésekkel kapcsolatos viták. A megoldás leggyakrabban abban áll, hogy az egyik fél a másik rovására erőből próbálja a vitát a maga javára rendezni. Az előadás arról szólt, hogy vannak olyan szituációk, ahol ennél jobb megoldás is bevethető.
 
Krémer András: a konfliktus nem minden esetben tekinthető károsnak.
Fotó: Segesvári Csaba
 
A konfliktus nem minden esetben tekinthető károsnak, ahogy a konfliktust okozó embert sem tekinthetjük mindig kötekedő, kekeckedő személyiségnek. Sok esetben azért kellenek a konfliktusok, hogy elég erős ingert adjanak bizonyos helyzetek, problémák megoldására. A vitázónak gyakran elég ereje van, hogy a másik ne érje el célját, de ahhoz már nincs, hogy az saját szándékait véghez tudja vinni. Nehéz, de sokszor szükségszerű a rivalizáló magatartás helyett az együttműködést választani. Ha egyikünk érdekét sem tartjuk fontosnak, akkor konfliktuskerülő stratégiáról beszélünk. A saját érdekek fontossága esetén versengő, rivalizáló, fordított helyzetben pedig alkalmazkodó stratégiát folytat az érintett fél. Ha mindketten engednek a saját érdekeiből, akkor a felek a kompromisszumot keresik.
Mit nevezünk alternatív vitarendezési eljárásnak? A felek igyekeznek megtalálni azokat a mindkettőjük számára előnyös konstruktív megoldásokat, melyek megegyezésre törekvő megállapodást céloznak meg. Ehhez gyakran, de nem feltétlenül kell harmadik fél. Tárgyalással a két fél is megoldja a problémát. Az alternatív vitarendezésnek számos formája létezik: a döntőbíráskodás, békéltetés, facilitálás, moderálás vagy mediáció. Ez utóbbit közvetítői eljárásnak is nevezhetjük, mely alkalmas arra, hogy a vitás feleket hatékonyan segítse a közöttük felmerült problémák megoldásában, a felek közötti kapcsolatok rendezésében, illetve az együttműködés helyreállításában. A folyamatban egy független, pártatlan személy (mediátor) vesz részt, aki úgy irányítja az egyeztetés folyamatát, hogy a felek képesek legyenek a problémák megoldására. Lényeges, hogy az eljárás teljes felelőssége a mediátoré, de tartalmi kérdésekben a felek megtartják a döntési jogot. Természetesen fontos, hogy mindkét félnek el kell fogadnia a harmadik személy közreműködését, akinek szerepköre lehet gyenge, ha például csak annyit kérnek a felek, hogy az illető legyen jelen. A legerősebb felhatalmazás az, ha például neki kell kimondania megállapodást. A mediáció alkalmazásának sikerességi aránya majd minden területen eléri a hetven százalékot.
Az említett eljárásoknak mára már kialakult az elméleti bázisa, képzése és önálló tudományos diszciplínája is. Az Európai Unió tagállamaiban, így ma már hazánkban is a jogok érvényesülésének egyre nagyobb feltétele, hogy alternatív módon is lehessen rendezni, megelőzni a jogvitákat. Magyarországon közel húsz jogszabály szabályozza az alternatív vitarendezés valamilyen formáját. Nem utolsósorban említendő, hogy az alternatív megoldások általában sokkal gazdaságosabbak, mint a hagyományos jogrendező eljárások.
Németh Attila Gergő

DSC_13641_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023/2024-2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár