Az emberek régóta spekulálnak, sőt vizionálnak azzal kapcsolatban, hogy vajon egyedül vagyunk-e a Világegyetemben, illetve milyen lehet egy másik bolygón az élet. Erre példa 1835-ből a híres csillagász, Herschel esete, aki repülő élőlényeket látott távcsövében, miközben a Holdat kémlelte, illetve az olasz Schiaparelli az 1880-as évekből, aki a sarki vízsapkákból elvezető csatornát vélt felfedezni a Marson. Ma már tudjuk: a Holdnak nincs légköre, így ott nehéz repdesni, ezt a Holdra szálló ürhajósok közvetlenül bizonyíthatják, míg a „csatornatézist” a Hubble ürtávcső cáfolta meg.
 |
Mészáros Szabolcs lendületes előadást tartott a Világegyetemről. |
A mai, 21. századi asztrobiológia tudománya mit keres, mire gondol, amikor élet után kutat más bolygókon, holdakon? Nyilván nem a zöld, integető, háromszemü lényeket vadássza, hanem valamiféle olyan életet, amely hasonlít a földire, azaz szénalap és víz szükségeltetik hozzá. Ez első megközelítésben beszükült látásmódnak tetszik, de a probléma az, hogy a földi életen kívül más életet nem ismerünk, így ez az elfogadott s egyben logikus kiindulópont. A lehetséges legjobb jelöltek ebben az „életjel-versenyben” – a mi Naprendszerünkben – a Mars és az Európa, ami Jupiter holdja körül kering.
Mai napig az 1976-ban fellőtt Viking ikerürszonda az egyetlen, melyet az emberiség küldött más bolygóra élet után kutatva. Talajminta- és légköri vizsgálódásaiból többek közt kiderült: vízjég és szárazjég is van a vörös bolygón, évszakok váltakozása figyelhető meg életfolyásában, rendelkezik északi és déli pólussapkákkal, és a mínusz 110 fokos átlaghőmérsékletével a legközelebb esik a Föld hőfokához.
Ezen ismeretek után a vízjég kutatása központi szerepet tölt be a Mars vizsgálatában, 2008-ban a Phoenix szonda számos gyorsan eltünő, elpárolgó fehér foltot fényképezett le. Ezekből a gyorsan elillanó – mint utóbb kiderült – vízjégmintákból egyértelmüen, minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a Marson víz van. A tudomány jelenlegi állása szerint a Mars 3-4 milliárd évvel ezelőtt melegebb bolygó lehetett, ahol kialakulhatott bakteriális vagy komolyabb, többsejtü szerveződés, és a „rozsdás” bolygó alkalmas lehet az élet fenntartására, igaz, csak öt, esetleg tíz méterrel a felszín alatt, ahol nem pusztít a Nap ultraibolya-sugárzása.
Továbbmenve a Naprendszerben eljutunk az Európához, ami az egyik legérdekesebb tulajdonságokkal megáldott bolygó, hiszen vízjégfelszíne nagyon sima, a legnagyobb szintkülönbségek nem érik el a 100-200 métert. Ennek magyarázata lehet a bolygó becsapódási kráterektől mentes, fiatal kora. A Galileo ürszonda térképezte fel az Európa felszínén lévő kis táblákat (jégtáblákat), amik a külső réteg alatti melegebb, kásás vagy folyékony vízre engednek következtetni. A folyékony víz feltételezhető létezése indította el azt a spekulációt, miszerint ha a Földön több kilométer mélyen hidrotermikus források közelében komplett ökoszisztémák élnek, függetlenül a napfénytől és egyéb felszíni mozzanattól, így itt miért ne lehetne ugyanígy. Ezen gondolatmenet végén vált az Európa jó jelöltnek az élőlénykeresés szempontjából.
A lendületes előadás háromnegyedétől a fiatal előadó az exobolygóknak, az idegen csillagok körüli planétáknak nyitott teret. Az u-szeged.hu/szabadegyetem oldalon diák segítségével található erről részletesebb elemzés.
Dlusztus T. Imre