2024. március 29., péntek English version
Szervezeti felépítés  --  Szerződés illetve pályázat alapján működő egységek
Dél-alföldi Neurobiológiai Tudásközpont (DNT)
A Dél-alföldi Neurobiológiai Regionális Egyetemi Tudásközpont (DNT) a Szegedi Tudományegyetem, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Központja, az EGIS Gyógyszergyár és további tíz vállalat közreműködésével jött létre.
A DNT megalapításával olyan kutatás-fejlesztési hálózat jött létre, mely új, hatékony molekulákat, diagnosztikumokat fejleszt a központi idegrendszert érintő betegségek (Alzheimer-kór, Parkinson-kór, depresszió, anxietas) gyógyítására, és tevékenységével a gyógyszerkutatás- és fejlesztés számos szegmensét átfogja. A DNT által létrehozott Neuroproteomikai Centrum kiváló szakembereinek és felszereltségének köszönhetően a humán betegségek vizsgálatának számottevő központja.
 
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által felügyelt Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (KPI, www.kutatas.hu) „Regionális Egyetemi Tudásközpont" programjában 4 évre elosztva 1.7 milliárd Ft támogatást nyert neurobiológiai témakörű kutatási – fejlesztési projektünk, melynek vezetője a Szegedi Tudományegyetem. A projekt megvalósítására konzorciumot hoztunk létre, melynek további tagjait a kutatási partnerek címszó alatt találhatják az egyetemünk honlapján.
 
A DNT kutatási és fejlesztési feladatát a következő 4 évben 5 alprogram köré csoportosítja, 45 munkacsoport koordináltan vesz részt a feladatokban. A konzorcium célja, hogy alkalmazott kutatásai eredményeképpen új, hatékony molekulákat, diagnosztikumokat fejlesszen a központi idegrendszert érintő betegségek gyógyítására, új szabadalmakat jegyezzen be, eredményeit tudományos közleményekben, előadásokban ismertesse. További feladata, hogy munkatársai részt vesznek a modern szemléletű egyetemi oktatásban. Célok közt szerepel még „spin-off" és „startup" cégek létrehozása a kutatási eredmények hasznosítására, amelyeken keresztül munkahelyteremtéssel a konzorcium növeli a régió foglalkoztatottságát. A résztvevő kutatólaboratóriumok, kapcsolódó cégek számára a pályázatból egy központi helyen lévő egyetemi épületet felújítunk, mely a továbbiakban a DNT céljait szolgálja.
 
A Konzorcium szakmai vezetője Dr. Telegdy Gyula akadémikus, a tudományos feladatok koordinátora Prof. Penke Botond akadémikus. A konzorciumot 11 tagú Irányító Tanács vezeti, melyben részt vesznek az egyetem vezetőségének, az MTA SZBK és a nagyobb ipari partnerek képviselői, valamint az alprogramok témavezetői. Az Irányító Tanács a projekt menedzser igazgató feladatainak ellátásával Dr. Alföldi Pétert bízta meg. A projekt előrehaladásának segítését, felügyeletét menedzsment eszközök segítségével a DNT Iroda végzi.
 
További információ:
 
Prof. Penke Botond, akadémikus, DNT tudományos koordinátora, SZTE Orvosi Vegytani Intézete, 6720 Szeged, Dóm tér 8. e-mail: penke@ovrisc.mdche.u-szeged.hu
 
Papp Csaba, DNT menedzserigazgatója. A DNT Iroda Központi címe: 6725 Szeged, Szikra u. 2. papp@dnt.u-szeged.hu, tel.: 62-546-825, fax: 62-546-826, mobil: 30-398-5881.
 
Bezár