2024. április 24., szerda English version
Archívum  --  2010  --  2. szám - 2010. február 15.  --  Egytemi élet
Együtt­mű­kö­dés az ok­ta­tás fej­lesz­té­sé­ért
Címkék: Egyetemi Élet

Az oros­há­zai Tán­csics Mi­hály Gim­ná­zi­um és Szak­kö­zép­is­ko­la 1992 óta a Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­tem bá­zis­is­ko­lá­ja, majd 2001-től re­zi­dens­köz­pont­ja, a kis­tér­sé­gi is­ko­la­szö­vet­ség ala­pí­tó és meg­ha­tá­ro­zó tag­ja. Az egye­tem és a gim­ná­zi­um kö­zöt­ti kap­cso­lat rend­kí­vül ös­­sze­tett. A két in­téz­mény na­gyon sok pro­jek­tet, fej­lesz­tést va­ló­sí­tott meg együtt a köz­ok­ta­tás, a szak­kép­zés te­rü­le­tén, emel­lett az SZTE se­gí­tet­te az is­ko­la szak­mai fej­lesz­té­sét, va­la­mint a ven­dég­ta­nár-prog­ra­mot is. Szá­mos egye­te­mi ok­ta­tó csat­la­ko­zott a gim­ná­zi­um ne­ve­lő­te­vé­keny­sé­gé­hez, s kö­zö­sen, egye­di, spe­ci­á­lis tan­ter­ve­ket va­ló­sí­tot­tak meg a te­het­ség­gon­do­zás ér­de­ké­ben.
Blahó Já­nos, az is­ko­la igaz­ga­tó­ja la­punk­nak el­mond­ta, hogy a gim­ná­zi­um és az egye­tem kö­zöt­ti kon­tak­tus nem tel­je­sen új ke­le­tű, hi­szen már a het­ve­nes-nyolc­va­nas évek­ben is volt több olyan tag­ja a gim­ná­zi­um tan­tes­tü­let­ének, akik Sze­ge­den dip­lo­máz­tak, de szin­tén sok PhD-hallgató ta­nít, il­let­ve ta­ní­tott az is­ko­lá­ban. A két in­téz­mény kö­zöt­ti kö­te­lék így a sze­mé­lyes kap­cso­la­to­kon ke­resz­tül csak to­vább erő­sö­dött. A bá­zis­is­ko­lá­vá vá­lás töb­bek kö­zött Mé­szá­ros Re­zső­nek, a JATE és az SZTE ko­ráb­bi rek­to­rá­nak volt kö­szön­he­tő, aki fon­tos­nak tar­tot­ta, hogy az egye­tem ki­vá­ló együtt­mű­kö­dést ala­kít­son ki a kör­nye­ző ok­ta­tá­si in­téz­mé­nyek­kel, aminek a ta­nu­lók na­gyon so­kat kö­szön­het­nek. A kap­cso­lat el­sőd­le­ges cél­ja a köz­ok­ta­tás és a fel­ső­ok­ta­tás he­lyi szin­tű fej­lesz­té­se, kö­zös tu­do­má­nyos és szak­mai mun­ka meg­va­ló­sí­tá­sa. A Tán­csics Mi­hály Gim­ná­zi­um és Szak­kö­zép­is­ko­la az egye­te­mi ta­nár­kép­zés gya­kor­ló in­téz­mé­nye, mely ki­tű­nő le­he­tő­sé­get biz­to­sít ar­ra, hogy a le­en­dő pe­da­gó­gu­sok fej­les­­szék ta­ní­tá­si ké­pes­sé­ge­i­ket. Mind­emel­lett az SZTE a gim­ná­zi­um­ban éven­te meg­tar­tott nyílt na­pon tá­jé­koz­ta­tást ad­hat a ka­ro­kon fo­lyó kép­zé­sek­ről, a meg­hir­de­tett sza­kok­ról, spe­cial­izá­ciókról, en­nek so­rán a di­á­kok és a ta­ná­rok is meg­fe­le­lő in­for­má­ci­ó­kat sze­rez­het­nek az egye­tem ok­ta­tá­si szín­vo­na­lá­ról. Az is­ko­la to­váb­bá köz­re­mű­kö­dik az SZTE Ju­hász Gyu­la Pe­da­gó­gus­kép­ző Kar egyes fel­ső­fo­kú szak­ké­pe­sí­tést nyúj­tó tan­fo­lya­ma­i­ban is.
Blahó Já­nos el­árul­ta: az együtt­mű­kö­dés el­is­me­ré­se­ként több egye­te­mi ok­ta­tó „Arany Sám­li” dí­jat ve­he­tett át 2009 de­cem­be­ré­ben, me­lyet az is­ko­la­szék, a szü­lői mun­ka­kö­zös­ség, va­la­mint a di­ák­ön­kor­mány­zat dön­té­se alap­ján ado­má­nyo­zott a gim­ná­zi­um. „Arany Sám­li” díj­ban ré­sze­sült a tel­jes­ség igé­nye nél­kül Csirik Já­nos pro­fes­­szor, Né­meth Jó­zsef egye­te­mi do­cens és Mé­szá­ros Re­zső pro­fes­­szor a bá­zis­is­ko­lai kap­cso­lat ki­ala­kí­tá­sá­nak se­gí­té­sé­ért.

Du­dás Szil­via

Bezár