A várhatóan 2012 őszén átadandó komplex klinikai tömb megépülésével 650 férőhelyesre bővül a jelenleg 385 ágyas betegközpont, ahol többek között a szív- és érrendszeri betegségek ellátásának magas szintű, teljes körű integrációja is megvalósul. Az SZTE Klinikai Központ déli részlegét érintő, 1,2 milliárd forintos önerővel induló projekt közvetlen célja egy progresszív, betegközpontú szolgáltatásokat biztosító 265 normál és 34 intenzív ágyas magkórház kialakítása, amely a jelenleginél is magasabb színvonalon garantálja majd a szakszerű ellátást.
 |
Szabó Gábor: példaértékű projekt veszi kezdetét 2010-ben. Fotó: Segesvári Csaba
|
Az új klinikai tömb megépítésére vonatkozó, a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP 2.2.7) keretében elnyert 12 milliárd forintos támogatási szerződést Kővári Attila, a Strukturális Alapok Programiroda igazgatója, Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora, Tráser Ferenc, az SZTE gazdasági és műszaki főigazgatója és Pál Attila, a SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke látta el kézjegyével a január 14-i ünnepélyes ceremónián a József Attila Tanulmányi és Információs Központban.
A rendezvényen elhangzott: a klinikai központ déli részlegét érintő, 1,2 milliárd forintos önerővel induló projekt keretében olyan kórházat kívánnak felépíteni, mely progresszív, betegközpontú szolgáltatásokat biztosít. Az új központ még magasabb színvonalat garantál a régió betegellátásának.
Az új, komplex egység megépülésével kibővül majd a jelenlegi klinikai tömb, olyan szakterületeknek adva otthont, mint az általános és invazív kardiológia, a haematológia, a belgyógyászati angiológia, a stroke-ellátás, az általános és szívsebészet, az érsebészet, a tüdő- és mellkassebészet, valamint a szerv-transzplantációs sebészet. A korai halálozás két vezető betegségcsoportját jelentő szív- és érrendszeri megbetegedések esetében jelentős fejlesztésre és centralizációra kerül sor a projekt kapcsán. A jelenlegi műtőkapacitás bővítéseként és felújítása mellett nyolc vadonatúj műtőt, 34 ágyas intenzív osztályt és központi sterilizálót is kialakítanak. A beruházásnál a fejlesztési forrásokból 4,5 milliárd forintot tesz ki a gép-, műszer- és eszközbeszerzés
Székely Tamás egészségügyi miniszter kifejtette: a beruházás nemcsak Szegednek és a régiónak, de egész Magyarországnak nagyon fontos, hiszen az országban egyedülálló kardiológiai centrum valósul meg. Hozzáétette: az egyetem mellett a város is profitálhat a projektből, a szegedi cégek várhatóan sok megbízást kapnak majd, s a betegeknek 21. századi környezetet teremtenek.
Hiller István, az oktatási tárca vezetője azt mondta: a Szegedi Tudományegyetem a magyar felsőoktatás egyik zászlóshajója, mely az elmúlt évek során az egyik legsikeresebb pályázóvá nőtte ki magát. Az itt folyó minőségi munkát uniós milliárdokkal ismerték el, a forrásokat az SZTE saját versenyképességének növelésére, városának gazdagítására fordította.
Botka László, Szeged polgármestere megköszönte az egyetem, illetve a klinikai központ vezetésének áldozatos munkáját, mellyel előkészítették a projektet. Bejelentette: a mintegy 12 milliárd forintos beruházás csaknem 90 százaléka uniós forrás, az önerőt az egyetem biztosítja, de a projektet a város is támogatja, és a későbbi működtetéshez is hozzájárul majd. A fejlesztést a 2010-es költségvetés terhére 750 millió forinttal segítik, emellett minden évben 100 millió forintot kap majd a centrum a várostól.
„A szerződés aláírásával az egészségügy egyedülálló és példaértékű projektje veszi kezdetét, ami nagyban hozzájárul a Dél-alföldi Régió betegellátásának fejlesztéséhez. Az építési munkálatok előreláthatólag 2010 tavaszán kezdődhetnek, és várhatóan 2012 őszén az új klinikai tömb már fogadni is tudja a betegeket” – hangsúlyozta az aláírás kapcsán Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora.
P. M. L.