2024. április 19., péntek English version
Archívum  --  2010  --  2. szám - 2010. február 15.  --  Egytemi élet
Feb­ru­ár­tól is­mét Sza­bad­egye­tem
Iz­gal­mas elő­adá­sok, vál­to­za­tos té­mák, nép­sze­rű elő­adók vár­ják az ér­dek­lő­dő­ket feb­ru­ár 17-től szer­da es­tén­ként a Sza­bad­egye­tem – Sze­ged elő­adá­sa­in a TIK kong­res­­szu­si ter­mé­ben.
Címkék: Egyetemi Élet

A nép­sze­rű elő­adás-so­ro­zat eb­ben a fél­év­ben is vál­to­za­to­sabb­nál vál­to­za­to­sabb té­mák­kal vár­ja az ér­dek­lő­dő hall­ga­tó­sá­got. A sze­mesz­ter kü­lön­le­ges­sé­ge, hogy már is­mert elő­adó­kat és té­má­kat is fel­vo­nul­tat, ez­zel fel­idéz­ve a Sza­bad­egye­tem – Sze­ged és előd­je, a Min­den­tu­dás Egye­te­me Sze­ged prog­ram­so­ro­zat leg­em­lé­ke­ze­te­sebb elő­adá­sa­it. Is­mét hall­ha­tunk pél­dá­ul a fény fel­épí­té­sé­ről és az isz­lám val­lás­ról is.

szabadegyetem
A Szabadegyetem – Szeged előadásain rendre megtelik a TIK színházterme. Fo­tók: Se­ges­vá­ri Csa­ba
Az el­ső elő­adás cí­me Az em­ber és kör­nye­zet kap­cso­la­ta a Kár­pát-me­den­cé­ben az el­múlt 30 ezer év­ben, mely­ről Sü­me­gi Pál, a TTIK Föld­ta­ni és ős­lény­ta­ni Tan­szék­ének tan­szék­ve­ze­tő egye­te­mi do­cen­se fog be­szél­ni feb­ru­ár 17-én. Feb­ru­ár 24-én pe­dig be­te­kin­tést nyer­he­tünk A nar­ra­tív tör­té­ne­ti for­mák vi­lá­gá­ba Pász­ka Im­re, a BTK Szo­ci­o­ló­gia Tan­szék egye­te­mi do­cen­sé­nek se­gít­sé­gé­vel.
Már­ci­us­ban öt al­ka­lom­mal ta­lál­koz­ha­tunk a Sza­bad­egye­tem elő­adó­i­val. Már­ci­us 3-án Az in­tu­í­ció pszi­cho­ló­gi­ai és ideg­tu­do­má­nyi alap­jai, egy hét­tel ké­sőbb pe­dig Élet a Vi­lág­egye­tem­ben cím­mel hall­gat­ha­tunk elő­adást. Ezt már­ci­us 17-én a Ver­gi­li­us, Eu­ró­pa egyik meg­ala­pí­tó­ja kö­ve­ti, már­ci­us 24-én pe­dig meg­tud­hat­juk, hogy ho­gyan le­het iga­zol­ni a ma­te­ma­ti­ká­ban a Le­he­tet­lent. A hó­na­pot az In­for­ma­ti­kai Tör­té­ne­ti Mú­ze­um Sze­ge­den cí­mű elő­adás zár­ja.
Áp­ri­lis 14-én Bo­lí­via in­di­án né­pei ke­rül­nek gór­cső alá, majd egy hét­re rá iz­gal­mas elő­adást hall­ha­tunk az Isz­lám a mo­dern vi­lág­ban cím­mel, me­lyet A fény orvos­bi­oló­giai ha­tá­sai kö­vet áp­ri­lis 28-án. Ez az est té­má­ját te­kint­ve kap­cso­ló­dik a má­ju­si 5-i elő­adás­hoz, ahol A fény mint mikro­ma­nip­ulá­ciós esz­köz ke­rül a kö­zép­pont­ba. Az elő­adás-so­ro­zat HÉNOCH, a bib­lia pró­fé­ta kul­túr­tör­té­ne­ti kar­ri­er­jé­vel zá­rul má­jus 12-én.
A Sza­bad­egye­tem kur­zus az egye­te­mis­ták kö­zött nagy nép­sze­rű­ség­nek ör­vend, hi­szen ál­ta­lá­nos mű­ve­lő tárgy­ként bár­ki fel­ve­he­ti, és a sze­mesz­ter vé­gén a hall­ga­tók há­rom­fo­ko­za­tú mi­nő­sí­tést kap­nak. Meg­fe­lelt mi­nő­sí­tést az a di­ák sze­rez­het, aki a fél­év so­rán leg­alább ki­lenc elő­adá­son részt vesz, és ezt sze­mé­lyes re­giszt­rá­ci­ó­val iga­zol­ja. A ki­vá­ló­an meg­fe­lelt mi­nő­sí­tést már ne­he­zebb el­ér­ni, hi­szen eh­hez a rész­vé­tel mel­lett leg­alább ki­lenc (az elő­adá­sok­hoz kap­cso­ló­dó) online kur­zus­tesz­tet kell ki­töl­te­ni hi­bát­la­nul.
A Sza­bad­egye­tem órá­it az „egye­tem szí­vé­ben”, a Jó­zsef At­ti­la Ta­nul­má­nyi és In­for­má­ci­ós Köz­pont­ban szer­da es­te 6 órá­tól tart­ják az egye­tem ok­ta­tói. He­ten­te 500 egye­te­mis­ta megy el, és hall­gat­ja vé­gig a kur­zust. Ugyan­ak­kor a prog­ram nem­csak a hall­ga­tók kö­zött nép­sze­rű, Sze­ged vá­ros la­kói is elő­sze­re­tet­tel lá­to­gat­ják vagy né­zik meg a té­vé­ben a Sza­bad­egye­tem elő­adá­sa­it. Kü­lö­nö­sen azért köz­ked­velt, mert szé­les pa­let­tá­ról, az egye­tem ti­zen­két ka­rá­ról vo­nul­tat fel elő­adó­kat és té­má­kat, így min­den­ki meg­ta­lál­hat­ja a ne­ki meg­fe­le­lő prog­ra­mot, le­gyen az re­ál, hu­mán, val­lá­si, or­vos- vagy tár­sa­da­lom­tu­do­má­nyi té­má­jú. Ez a kur­zus sok­ol­da­lú elő­adá­si­val nem­csak szé­les­ kö­rű mű­velt­sé­get ad, ha­nem meg­is­mer­tet a leg­újabb kí­sér­le­tek­kel és azok ered­mé­nye­i­vel is.

Tóth Bog­lár­ka