A népszerű előadás-sorozat ebben a félévben is változatosabbnál változatosabb témákkal várja az érdeklődő hallgatóságot. A szemeszter különlegessége, hogy már ismert előadókat és témákat is felvonultat, ezzel felidézve a Szabadegyetem – Szeged és elődje, a Mindentudás Egyeteme Szeged programsorozat legemlékezetesebb előadásait. Ismét hallhatunk például a fény felépítéséről és az iszlám vallásról is.
 |
A Szabadegyetem – Szeged előadásain rendre megtelik a TIK színházterme. Fotók: Segesvári Csaba
|
Az első előadás címe Az ember és környezet kapcsolata a Kárpát-medencében az elmúlt 30 ezer évben, melyről Sümegi Pál, a TTIK Földtani és őslénytani Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense fog beszélni február 17-én. Február 24-én pedig betekintést nyerhetünk A narratív történeti formák világába Pászka Imre, a BTK Szociológia Tanszék egyetemi docensének segítségével.
Márciusban öt alkalommal találkozhatunk a Szabadegyetem előadóival. Március 3-án Az intuíció pszichológiai és idegtudományi alapjai, egy héttel később pedig Élet a Világegyetemben címmel hallgathatunk előadást. Ezt március 17-én a Vergilius, Európa egyik megalapítója követi, március 24-én pedig megtudhatjuk, hogy hogyan lehet igazolni a matematikában a Lehetetlent. A hónapot az Informatikai Történeti Múzeum Szegeden című előadás zárja.
Április 14-én Bolívia indián népei kerülnek górcső alá, majd egy hétre rá izgalmas előadást hallhatunk az Iszlám a modern világban címmel, melyet A fény orvosbiológiai hatásai követ április 28-án. Ez az est témáját tekintve kapcsolódik a májusi 5-i előadáshoz, ahol A fény mint mikromanipulációs eszköz kerül a középpontba. Az előadás-sorozat HÉNOCH, a biblia próféta kultúrtörténeti karrierjével zárul május 12-én.
A Szabadegyetem kurzus az egyetemisták között nagy népszerűségnek örvend, hiszen általános művelő tárgyként bárki felveheti, és a szemeszter végén a hallgatók háromfokozatú minősítést kapnak. Megfelelt minősítést az a diák szerezhet, aki a félév során legalább kilenc előadáson részt vesz, és ezt személyes regisztrációval igazolja. A kiválóan megfelelt minősítést már nehezebb elérni, hiszen ehhez a részvétel mellett legalább kilenc (az előadásokhoz kapcsolódó) online kurzustesztet kell kitölteni hibátlanul.
A Szabadegyetem óráit az „egyetem szívében”, a József Attila Tanulmányi és Információs Központban szerda este 6 órától tartják az egyetem oktatói. Hetente 500 egyetemista megy el, és hallgatja végig a kurzust. Ugyanakkor a program nemcsak a hallgatók között népszerű, Szeged város lakói is előszeretettel látogatják vagy nézik meg a tévében a Szabadegyetem előadásait. Különösen azért közkedvelt, mert széles palettáról, az egyetem tizenkét karáról vonultat fel előadókat és témákat, így mindenki megtalálhatja a neki megfelelő programot, legyen az reál, humán, vallási, orvos- vagy társadalomtudományi témájú. Ez a kurzus sokoldalú előadásival nemcsak széles körű műveltséget ad, hanem megismertet a legújabb kísérletekkel és azok eredményeivel is.
Tóth Boglárka