2024. április 27., szombat English version
Archívum  --  2010  --  2. szám - 2010. február 15.  --  Egytemi élet
In­no­va­tív Öt­let Díj: az am­mó­nia­mé­rés lett a be­fu­tó
Címkék: Egyetemi Élet

A „2009. évi Dél-al­föl­di In­no­va­tív Öt­let Díj” el­nye­ré­sé­re írt ki pá­lyá­za­tot a Dél-al­föl­di Re­gi­o­ná­lis In­no­vá­ci­ós Ügy­nök­ség Khe. és a Biopolisz Sze­ge­di In­no­vá­ci­ós Szol­gál­ta­tó Kft. Az el­ső al­ka­lom­mal ki­osz­tott el­is­me­rést a kör­nye­zet­vé­de­lem, a gu­mi­ipar és a hagy­ma­ter­mesz­tés te­rü­le­tén mun­kál­ko­dó ku­ta­tók nyer­ték.
Pá­lyáz­ni le­he­tett bár­mely új, sa­ját fel­ta­lá­lói te­vé­keny­sé­gen ala­pu­ló, ipa­ri­lag al­kal­maz­ha­tó és pi­ac­ké­pes mű­sza­ki meg­ol­dást tar­tal­ma­zó ku­ta­tá­si té­má­val, cikk­ter­ve­zet­tel, szel­le­mi al­ko­tás­sal, tech­no­ló­gi­á­val. A de­cem­ber 15-ei ha­tár­idő­ig 11 pá­lyá­zat ér­ke­zett.
A pá­lyá­za­to­kat el­bí­rá­ló bi­zott­ság el­nö­ke, Or­mos Pál, az MTA Sze­ge­di Bi­o­ló­gi­ai Köz­pont Bio­fi­zi­kai In­té­ze­té­nek igaz­ga­tó­ja ki­emel­te: meg­győ­ző­dé­sük, hogy Ma­gyar­or­szág fej­lő­dé­se az in­no­vá­ci­ón ke­resz­tül tör­tén­het – ezt, és kü­lö­nö­sen a fi­a­tal te­het­sé­gek öt­le­te­it min­den erő­vel tá­mo­gat­ni kell.
A pá­lyá­zat har­ma­dik he­lye­zett­je – mely száz­ezer fo­rin­tos ju­ta­lom­mal jár – Datki Zsolt Lász­ló, aki a hagy­mát vizs­gál­ta, és ered­mé­nyei a ré­gi­ó­ban oly jel­lem­ző hagy­ma­ter­mesz­tés ha­tás­fo­ká­nak ja­ví­tá­sá­ra hasz­nál­ha­tók fel. A má­so­dik dí­jat Nacsa Lász­ló kap­ta gu­mi­ipa­ri ta­lál­má­nyá­ért, pá­lyá­za­tá­nak cí­me: „Rop­pan­tott csat­la­ko­zó kü­lö­nö­sen mély­fú­ró töm­lők­höz.” Ta­lál­má­nyát 300 ezer fo­rint­tal dí­jaz­ták.
Az el­ső díj­jal já­ró fél­mil­lió fo­rin­tot egy ku­ta­tó­cso­port­nak ítél­te meg a bí­rá­ló­bi­zott­ság. A pá­lyá­zat öt fi­zi­kus és kör­nye­zet­mér­nök mun­ká­ja: Moh­ácsi Ár­pád, Po­gány And­rea, Gal­bács Zol­tán, Bozó­ki Zol­tán és Sza­bó Gá­bor.
„A ki­dol­go­zott mód­szer a nö­vé­nyek ál­tal ki­bo­csá­tott am­mó­ni­át mé­ri” – ma­gya­ráz­ta a dí­jat át­ve­vő Moh­ácsi Ár­pád, a pro­jekt ve­ze­tő­je, az Op­ti­kai és Kvan­tum­elekt­ro­ni­kai Tan­szék tu­do­má­nyos mun­ka­tár­sa. A kis am­mó­nia­kon­cent­rá­ció mé­ré­sé­re egy mű­szert fej­lesz­tet­tek ki, és a nit­ro­gén­kör­for­gást fi­gyel­ték meg: mé­ré­se­ik se­gít­sé­gé­vel vizs­gál­ha­tó pél­dá­ul a mű­trá­gya sor­sa, hasz­no­su­lá­sá­nak ará­nya is.

Arany Mi­hály

Bezár