„Úgy emlékezünk Kristó Gyulára, ahogy ő is szerette volna, hogy emlékezzenek rá: az ő munkáit olvasva, hogy hasznosulhasson mindaz, amiért életében dolgozott” – fogalmazott Csernus Sándor, a bölcsészkar dékánja a tanterem névadó ünnepségén.
 |
Almási Tibor és Makk Ferenc leplezte le az emléktáblát. |
Koszta László, az egykor Kristó Gyula munkahelyét is jelentő Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszék vezetője hangsúlyozta, a Történeti Intézet vállalkozik saját hagyományainak ápolására, ezért is kezdik meg az intézet nagyjai után elnevezni a tantermeket. A megemlékezés részeként a jelenlevők az emléktábla-avatás előtt egy, a professzorral hatvanéves korábban készített portréfilmet is megtekinthettek.
A III. emeleten, az egykori szakkönyvtár előtti folyosón avatták fel az emléktáblát. Almási Tibor, a Történeti Segédtudományok Tanszék vezetője lapunknak elmondta: tanítványi meghatottsággal és szomorúsággal is áll most meg az emléktábla előtt. „64 évesen óriási életművet maga után hagyó, de haláláig dolgozó, mindvégig energiával, ötletekkel teli embert veszítettünk el. Nosztalgiával gondolunk vissza azokra az időkre, amikor ő még itt alkotott közöttünk, és tudjuk, hogy mi minden kerülhetett volna még ki a kezei alól. Másrészt természetesen büszkeség is van bennünk, hiszen a Történeti Intézet először őt találta méltónak arra, hogy egy tanterem neve örökítse meg hoszszú időre az ő emlékét” – összegzett a tanszékvezető.
„A szegedi egyetem egyik büszkesége volt” – mondta Makk Ferenc, a Történeti Segédtudományok Tanszék professzora. „ő volt az egyetlen szegedi társadalomtudós, aki Szegeden végzett, Szegeden maradt, mindvégig itt dolgozott, és itt lett professzor, tanszékvezető és akadémikus. Kristó Gyula bebizonyította, hogy vidéki egyetemen, vidéki tudósként nemzetközi szintű tudományt lehet művelni. Más kortársával szemben ő nem száműzetésnek tekintette azt, hogy Szegeden munkálkodik” – tette hozzá.
103 könyv, 600 egyéb írásmű tizenkét nyelven – sokat dolgozott nemzetközi elismerést aratva, tudományos iskolát teremtett, tanítványi gárdát hozott létre, amely most két-három tanszéken a munkatársak zömét alkotja, tanszékvezetők kerültek ki kezei alól, mint Almási Tibor vagy Koszta László, de még Pécsen és Pesten is a tanítványait találjuk. Nevéhez fűződik a Szegedi Középkorász Műhely, mely Magyarország legjelentősebb középkorkutató műhelye, a középkor-történeti könyvtár, amely szinte páratlan Közép-Európában, az Anjou-kori oklevéltár, mely a legnagyobb magyar középkori forráskiadás – mindezek révén az SZTE nemcsak országosan, de nemzetközileg is a legjelentősebb középkorász-műhelyek, iskolák közé került – sorolta Makk Ferenc.
„Az, hogy először róla nevezünk el tantermet, mutatja, hogy őt az első helyre tesszük, ez a mérce. A névadás a múlt megbecsülése, hogy a jelen generációja is elismeri, hogy a névadók nagyot alkottak. Ezzel mintaként maga elé állítja őket. Kristó Gyula egyszerű orosházi munkáscsaládból származott. Az akkor még falu Orosháza egyik szélső utcájából jött, és óriási akarattal és nagy munkával európai szintű tudóssá nőtte ki magát” – méltatta a középkorászt Makk Ferenc professzor.
Arany Mihály