A nyílt napot elsősorban azoknak a hallgatóknak szervezték, akik nyáron végeztek, vagy mostanában fognak az egyetemen, és mesterfokozatot szeretnének szerezni. De a szervezők tulajdonképpen mindazok figyelmébe is ajánlották a rendezvényt, akik érdeklődnek a továbbtanulás iránt, mesterfokozat vagy másoddiploma megszerzését tervezik. Az SZTE hét karán összesen száztizenhárom szakon indul mesterképzés, ezekről lehetett részletesen tájékozódni a reggel kilenctől délutánig tartó nyílt napon.
 |
Az SZTE karain akkreditált mesterképzéseket ismerhették meg a diákok.
Fotó: Segesvári Csaba
|
Mesterszakokat olyan karok tudnak indítani, amelyek komoly tudományos háttérrel, nagy hagyománnyal rendelkeznek, komoly kutatói bázisra van ugyanis ehhez szükség. Mint azt a nyílt napon megtudtuk, a Szegedi Tudományegyetem ebből a szempontból igen jó helyen áll országos viszonylatban. Azokon a karokon kívül, ahol osztatlan maradt a képzés, két kivétellel az összes intézmény indít mesterszakokat. Ezek közül pedig egyedül a Zeneművészeti Kar nem képviselte magát a mostani nyílt napon, mivel az ottani képzés speciális volta feleslegessé is teszi ezt.
„Első alkalommal szervezett ilyen nyílt napot az egyetem Marketing és Kommunikációs Igazgatósága. Természetesen már korábban is lehetett informálódni a mesterképzésekről a külön kari nyílt napokon, valamint a központi egyetemi nyílt napon. De mivel az egyetem célja itt tartani a hallgatókat az alapképzés után is, így jött az ötlet, hogy külön a mesterképzésekről is tartunk egy nyílt napot, ahol részletesebben, több kar kínálatáról egy helyen is lehet informálódni” – mondta el lapunknak
Gusztosné Thékes Andrea PR-referens. Ez az első alkalom egyben arra is szolgált, hogy a szervezők felmérhessék, mennyire van igény egy ilyen típusú rendezvényre. Amennyiben sikeresnek bizonyul a nyílt nap, ezentúl minden ősszel megrendezik.
A nyílt napra akkor is érdemes ellátogatni egy hallgatónak, ha még hátra van pár féléve az alapképzéséből. Az osztott képzés fontos eleme ugyanis, hogy a hallgatók más karok mesterszakjain is továbbtanulhatnak, mint ahova alapképzésre jártak. Ebben az esetben azonban bizonyos pluszkurzusokat kell teljesíteniük a mesterképzés első féléveiben. Az SZTE lehetőséget nyújt hallgatóinak arra, hogy előzetesen, még az alapszak utolsó féléveiben teljesítsenek néhányat ezek közül, ezzel is tehermentesítve magukat. A mesterképzések nyílt napján pedig erről a lehetőségről is bővebben lehetett tájékozódni.
„Az egyetemnek elemi érdeke, hogy saját hallgatóit itt tartsa. Rengeteg master-hely maradt üresen Szegeden és országszerte is, pedig arra számítottak az egyetemek, hogy özönleni fognak a hallgatók. Ennek oka részben az, hogy a munkaerőpiac jól reagált az alapképzési diplomákra, ezért sokan inkább nem tanulnak tovább. Ezenkívül sokan nem végeztek még kredit- vagy nyelvvizsgaproblémák miatt. Az a cél, hogy a saját hallgatóinkat meggyőzzük, maradjanak a szegedi egyetemen, hiszen ha három évet már itt töltöttek, ismerik a várost, és itt szinte minden képzés megtalálható. Ez a nyílt nap pedig megfelelő eszköz erre” – nyilatkozta
Majsa József, a nemzetközi tanulmányok és politológia szakok koordinációs igazgatója, a rendezvény egyik ötletgazdája.
A nyílt napon kívül egy új szolgáltatással is segíteni próbálják az informálódni vágyó hallgatókat. Ez lesz a mesterképzés-kereső, melynek tökéletesítése még folyamatban van. Az egyetem honlapján elérhető kereső az alapszak beírása után megadja majd azokat a mesterszakokat az érdeklődőnek, ahova elfogadják jelentkezését.
Keresztes Judit