„Az egyetem a legmagasztosabb intézmény, amelyet a társadalom eddig magából kitermelt” – idézte a
Szent-Györgyi Albert által rektori székfoglaló beszédében mondottakat
Szabó Gábor, hozzátéve: az egyetemeknek a környezet változása nyomán ma már más kihívásokkal kell szembenézniük, mint a korábbi évtizedekben. Egy a rektor által idézett kutatás szerint az egyetemek fejlődésüket tekintve három generációba sorolhatók. A legtöbb egyetem ma második generációs korszakát él, lokálisan tevékenykedik, diákjai egyféle tanmenetet és órarendet kapnak, és gazdálkodásában is a közvetlen állami finanszírozás a meghatározó.
A harmadik generációs egyetemek már nagyon is versenyeznek: a felvételiző diákokért, a közvetett, javarészt pályázati forrásokért, ipari kutatásokért. A harmadik generációs egyetemek legfontosabb jellemzője, hogy a tudás hasznosítása központi szerepet kap, és az egyetemeken ez válik a harmadik céllá az oktatás és kutatás mellett. Az SZTE az elmúlt időszakban lépésről lépésre kerül közelebb a generációváltáshoz. Az elért oktatási, tudományos és gazdasági eredményeknek, a megnövekedett önállóságnak, a környezettel kialakított harmonikusabb kapcsolatnak köszönhetően az integrált szegedi felsőoktatásnak minden esélye megvan arra, hogy a nemzetközi sztenderdeknek is megfelelő harmadik generációs egyetemmé váljon a következő három-négy évben – hangsúlyozta beszédében a rektor.
 |
Szeptember 5-én a TIK adhatott otthont az országos felsőoktatási tanévnyitónak. Fotó: Segesvári Csaba
|
Szabó Gábor kifejtette, az idén tizedik tanévét megkezdő integrált Szegedi Tudományegyetem az elért eredményekkel, a hagyományok ápolásával megfelel a nagy hírű elődök elvárásainak. Az elmúlt időszakban uniós források bevonásával befejeződött az újszegedi biológiai épület hetvenes években félbemaradt építése, hamarosan elindul a Dugonics téri központi épület rekonstrukciója, s a klebelsbergi örökséget ápolva megújulnak a Dóm tér és a Rerrich Béla tér épületkomplexumának laboratóriumai.
A rektor az elsőéves hallgatókhoz szólva arra biztatta a gólyákat, hogy legyenek kellően elszántak és szorgalmasak, azt nézzék, mit tudnak megtanulni, miben lehet kibontakozni, s akkor sikerekben és elismerésekben is részük lesz.
Az egyetem tudományos tevékenysége hazai és nemzetközi szinten is kiemelkedő, amit bizonyít, hogy a rangos nemzetközi folyóiratokban 2001-óta Magyarországról megjelent publikációknak csaknem ötöde, közel hétezer cikk köthető az SZTE nevéhez. 2009 első félévében 31 érvényes elsőbbségi szabadalmi bejelentésben vállalt szerepet az egyetem egy vagy több kutatója – tudatta a rektor.
A felvételi statisztikákat értékelve a professzor közölte, a tavalyi évhez képest csaknem húsz százalékkal több, szám szerint 17 ezer diák jelentkezett Szegedre, s közülük tízezren első helyen jelölték meg a Szegedi Tudományegyetemet. A szegedi universitas egyedülálló vonzerejének egyik legfőbb bizonyítéka tehát, hogy több mint kilencezer-kétszázan kezdik meg felsőfokú tanulmányaikat, ami életre szóló élményeket, de valódi kihívást is jelent.
 |
Szabó Gábor rektor Hiller István minisztertől vette át a Felsőoktatási Minőségi Díjat. Fotó: Segesvári Cs.
|
A European Student Barometer közvélemény-kutatás eredményei szerint az itt tanuló megkérdezett közel ezer hallgató kiemelkedően jónak ítéli meg az egyetem tudományos hírnevét, az oktatás színvonalát, a pezsgő egyetemi életet és az itt szerzett diploma munkaerő-piaci értékét. A felmérések azt mutatják, hogy a szegedi hallgatók szeretik alma materüket, érzik, hogy tagjai egy közösségnek, és büszkék rá, hogy az egyetem polgárai.
A rektor büszkén számolt be arról, hogy a magyar felsőoktatási intézmények közül az SZTE nyerte el a legnagyobb összeget – összesen 20,2 milliárd forintot – a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség eddig lezárult pályázatain. Az elmúlt hónapok során elnyert támogatások eredményeként a közeljövőben újabb kutatói munkahelyek jöhetnek létre, s több mint 1600 újonnan beszerzett, modern laboreszköz segítheti az oktatók és hallgatók munkáját. Emellett a tervek szerint a következő években több mint 12 milliárd forint uniós támogatással újjászületik a szegedi egészségügy infrastrukturális háttere is.
ELISMERÉSEK |
Az SZTE ünnepélyes tanévnyitóján hagyományosan díjakat, kitüntetéseket is átadnak. Idén a Kanyó Zoltán Irodalomelméleti Díjat Szabó Judit, az SZTE Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszékének tanársegédje kapta. Az Egyetemi Sportért díjat Cziberéné Nohel Gizella, az egyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Tanító- és Óvóképző Intézetének mestertanára, valamint Várkonyi Zoltán, az Általános Orvostudományi Kar Orvosi Fizikai és Biofizikai Intézetének nyugalmazott docense vehette át. Discipuli pro Universitate díjat kapott Varga Endre végzős fogorvos hallgató, a Dr. Láng Imre ezüstfokozatú emlékérmet pedig Aiguo Li ortopéd-traumatológus vehette át. |
Az egyetem stratégiai célja, hogy a korábbiaknál is aktívabb és kezdeményezőbb szerepet vállaljon nemzetközi tudományos programokban. Ennek legfontosabb eleme, hogy Magyarország Szeged helyszínnel pályázik az Extreme Light Infrastructure elnevezésű szuperlézer befogadására. A több mint 100 milliárd forintos beruházás példátlan siker lehet a régió, sőt az ország életében is. A kutatóközpont felépítése húzóerőt gyakorolhat a környék iparára, és segítheti az ország tudományának, oktatásának fejlődését is – hangsúlyozta Szabó Gábor.
A rektor beszédének zárásaként elmondta: „Annak a munkának, amit az elmúlt hat évben együtt végezhettünk, az első szakasza lezárult. Nem csupán elismertségünket és immáron nemzetközi rangunkat sikerült stabilizálnunk. Az ehhez szükséges források előteremtésében is és megalapozásában is jóval nagyobb részt vállaltunk, mint a megelőző időszakban. Gazdasági értelemben is sikeresek, és ezáltal önállóbbak lettünk” – fogalmazott a professzor, aki az összeszokott, jól működő egyetemi kollektíva munkáját megköszönve bejelentette, vállalja a rektori szolgálatot a következő évekre is.
A tanévnyitón
Hiller István, az oktatási tárca vezetője átadta az SZTE-nek a Felsőoktatási Minőségi Díjat. A miniszter ünnepi beszédében hangsúlyozta: a jövőben az oktatás minőségére kell koncentrálni, mert az csak így lehet versenyképes. Hozzátéve: az SZTE élen jár a minőségi oktatásban, ennek elismeréseként részesült a hazai egyetemeknek, főiskoláknak adható legmagasabb kitüntetésben.
Franck János