2024. április 26., péntek English version
Archívum  --  2006  --  3. szám - 2006. februás 20.  --  Kultúra
A lyukkamerától a divatbemutatóig
Február 24-én, pénteken az Országos Műszaki Múzeum fotótechnika-történeti kiállításával ismét megnyitja kapuit a felújított Fekete Ház, a Móra Ferenc Múzeum történeti kiállítóhelye. A fotótechnika fejlődésének első 110-120 évét bemutató tárlat mintegy kétszázötven műtárgy segítségével ismerteti meg a közönséggel a fényképezés történetét. A nézők elé tárja a korai és részben a mai eszközöket, valamint a mögöttük álló technikai hátterét különös figyelmet fordítva a magyar vonatkozásokra.
A kívül és belül is megújult Fekete Házban a múzeum állandó tárlatai is ettől az időponttól tekinthetők meg. A várostörténeti kiállítóhely a tervek szerint egész esztendőben számos érdekes programmal várja a látogatókat. Májusban a dél-alföldi régió öltözködéstörténetét bemutató tárlat nyílik, ahol nemcsak az 1800-as, 1900-as évek viseletét ismerhetik meg a múzeum vendégei, hanem a ruhakészítéssel kapcsolatos eszközök fejlődésébe is bepillantást nyerhetnek majd. Sőt a Múzeumok Éjszakáján korhű divatbemutató is várja majd a vendégeket a Fekete Ház udvarán.
Az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából három kiállítást is rendez a múzeum. Az 1956. október 16-án a szegedi egyetemen indult diákmegmozdulásokat fényképekkel és dokumentumok segítségével mutatják be. Két szegedi kötődésű képzőművész, Kass János és Tóth Sándor pedig a forradalom kapcsán született – s három és fél évtizedig kényszerűségből rejtve maradt – alkotásaikat tárják a nagyközönség elé.
Szeged egyik legszebb épülete 60 millió forintból újult meg. A rekonstrukció során – melyből 40 millió forintot a megyei, 20 milliót pedig a városi önkormányzat fedezett – megújult az épület homlokzata, a tetőszerkezet és kicserélték az ablakokat. A Fekete Házat Mayer Ferdinánd vaskereskedő számára Gerster Károly budapesti festőművész tervezte, az 1857-ben elkészült épület az akkori kordivat szerint az angol gótika jegyeit viseli magán. Nevét az épület falának sötétszürke színéről kapta. Figyelemre méltó az épület szép bejárati kapuja, keresztboltozatos kapualja és zárt sarokerkélye, amely a budai Mátyás-templom nagy tornyának egyik emeletét példázza.

Címkék