2024. május 3., péntek English version
Archívum  --  2007  --  1. szám - 2007. január 22.  --  Egyetemi élet  --  Általános tudnivalók
Tudnivalók a felvételi eljárásról
Ha valaki eldöntötte, hogy a Szegedi Tudományegyetem tizenkét karán meghirdetett 59 alapszak valamelyikére adja be jelentkezését, nincs más hátra, részt kell vennie a felvételi eljárásban. Ez egyáltalán nem ördöngösség – különösen nem, ha egy analízis vizsgával hasonlítjuk össze. Néhány gyakorlati tudnivalót próbáltunk összefoglalni.
 
Általános tudnivalók a jelentkezésről
 
A felvételi eljárás a jelentkező kérelmére indul. A jelentkezési kérelmet az erre a célra rendszeresített felsőoktatási jelentkezési lapon vagy az e-felvételi során kitöltött elektronikus nyomtatványt kinyomtatva, aláírva, postai úton, vagy az ügyfélkapu segítségével hitelesítve elektronikus úton beküldve lehet benyújtani.
A jelentkezési határidő alapképzésekre (beleértve a már diplomával rendelkezőknek meghirdetett alapképzéseket), illetve egységes, osztatlan képzésekre, valamint felsőfokú szakképzésekre való jelentkezés esetén 2007. február 15., ám a mesterképzésekre és kiegészítő alapképzésekre 2007. március 15-ig is lehet jelentkezni. A jelentkezéshez szükséges mellékletetek benyújtása a jelentkező választása szerint postai vagy elektronikus úton történhet legkésőbb július 11-ig.
Jelentkezési lapon történő jelentkezés esetén a felsőoktatási intézménybe szóló felvételi kérelmet az első helyen rangsorolt felsőoktatási intézménybe kell benyújtani. Jelentkezési lap benyújtásakor a készpénz-átutalási megbízás eredeti feladóvevényének vagy a banki átutalás eredeti igazolásának mellékelésével igazolni kell az alapdíj és a kiegészítő díj befizetését.
 
A jelentkezési lap és mellékletei
 
A felsőoktatási jelentkezési lap a jelentkező felvétellel összefüggő adatainak feltüntetésére szolgál. A jelentkező egy felvételi eljárásban – függetlenül a korábban megszerzett végzettségeitől és szakképzettségeitől – több különböző képzési szintre, illetve ugyanazon képzési szinten belül több felsőoktatási intézménybe, karra, szakra, képzési helyre és ezeken belül különböző munkarendre, finanszírozási formára jelentkezhet. A felvételi kérelem benyújtásakor fel kell tüntetnie, hogy mely felsőoktatási intézményekbe, karokra, illetőleg szakokra – ha van, mely önálló szakképzettség megszerzését lehetővé tevő szakirányra, mely képzési helyre, illetve képzési nyelvre –, mely képzési szintre, munkarendre, teljes (nappali), részidős képzésre (esti, levelező tagozatra) vagy távoktatásra, továbbá milyen finanszírozási formára jelentkezik, és milyen sorrendben kéri felvételi jelentkezéseinek elbírálását. A jelentkező az általa meghatározott jelentkezési sorrendet a felvételi eljárás során 2007. július 11-ig – írásban vagy elektronikus úton – egy alkalommal módosíthatja. A jelentkezés lap feldolgozása során – annak hiányos benyújtása esetén – az OFIK legkésőbb a jelentkezés beérkezését követő 30. napig a jelentkezőt hiánypótlásra szólítja fel. A jelentkezési lapokon feltüntetett és az azok mellékleteként beküldött adatok alapján az OFIK létrehozza a jelentkezők központi nyilvántartását.
 
Elektronikus felvételi
 
Az elektronikus felvételi (továbbiakban e-felvételi) a felsőoktatásba történő jelentkezés online változata, amelynek felületét az Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapján, a www.felvi.hu portálon keresztül a jelentkezési időszakban bárki elérheti, aki úgy dönt, hogy 2007-ben elektronikusan szeretné benyújtani jelentkezését. Az e-felvételire két éve van lehetőség, az első évben több mint 9 ezer, tavaly pedig már közel 12 ezer felvételiző nyújtotta be elektronikusan felsőoktatási jelentkezését. Az e-felvételi felületén a hagyományos (papíralapú) jelentkezésnek megfelelő adatokat különböző űrlapokon kell rögzíteni. A jelentkezés véglegesítése, illetve hitelesítése után a jelentkezési adatok közvetlenül betöltődnek a központi felvételi adatbázisba, illetve a felsőoktatási intézmények szintén elektronikus úton kapják meg a szükséges adatokat. Az e-felvételit csak a szeptemberben induló képzésekre vonatkozó felvételi eljárásban részt vevők vehetik igénybe.
 
Az eljárási díjak
 
A felvételi eljárás során minden jelentkezőnek minimum 9000 Ft felvételi eljárási alapdíjat kell befizetnie. A felsőoktatási intézmények, amennyiben egészségügyi és pályaalkalmassági vizsgát, illetve gyakorlati vizsgát tartanak, ezért intézményi eljárási díjat kérhetnek. Az alapdíjért 3 képzés megjelölésére van lehetőség. Amennyiben ugyanannak a jelentkezési helynek az államilag támogatott és költségtérítéses formáját is megjelöli, az alapdíj befizetése szempontjából ez egy képzésnek minősül. Így a 9000 Ft-os alapdíjban legfeljebb 6 jelentkezési hely megjelölésére van lehetőség, abban az esetben, ha a 3 jelentkezési helynek az államilag támogatott és költségtérítéses részére is jelentkezik. Amenynyiben az alapdíjban foglalt 3 képzésen felül további jelentkezési helyeket is megjelöl a jelentkezéskor, jelentkezésenként 2000-2000 Ft kiegészítő díjat kell fizetni.
 
Jelentkezési sorrend
 
A szeptemberben induló képzésekre vonatkozó felvételi eljárásban tetszőleges számú helyre jelentkezhet bárki, bármely felsőoktatási intézménybe, de egyazon felvételi eljárásban a jelentkező csak egy helyre vehető fel, mégpedig a rangsorában szereplő első olyan helyre, ahová elégségesnek bizonyul a pontszáma. További helyekre akkor sem lehet felvételt nyerni, ha a pontszám elvileg elég lenne. Ezt érdemes figyelembe venni a jelentkezések megadásakor. Ennek tükrében arról sem szabad megfeledkezni, hogy a jelentkezési lapon, a sorrend megadásakor célszerű azokat a jelentkezési helyeket előre tenni, ahová leginkább be szeretne kerülni. De ha valakinek az a szempont fontosabb, hogy államilag támogatott képzésben vegyen részt, akkor azokat a képzéseket kell megjelölnie először.
 
Felvételi stratégiák
 
A felvételi stratégia kialakításának legfontosabb eleme a tájékozódás. Enélkül ugyanis nincsen jó felvételi stratégia, nincsen jó pályaválasztási döntés. Hogy kinek-kinek mi a „jó" stratégia és a „jó" döntés, arra mindenki csak körültekintő és alapos tájékozódási folyamat eredményeképpen saját maga tudja megtalálni a választ. Így tehát elmondható: a jó stratégia és jó döntés az, amelyet széles körű tájékozódás eredményeképpen, egyéni mérlegelést követően a felvételiző személyére szabottan alakítunk ki. Ehhez pedig időre van szükség, és nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni az információk összegyűjtését.

Sport1_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023/2024-2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár