2024. május 4., szombat English version
Archívum  --  2007  --  1. szám - 2007. január 22.  --  Egyetemi élet  --  BTK
A kar szer­ve­ze­te
 
A Böl­csé­szet­tu­do­má­nyi Kar szer­ve­ze­ti­leg 9 in­té­zet­re (Pe­da­gó­gi­ai és Pszi­cho­ló­gi­ai; Tár­sa­da­lom­el­mé­le­ti; Ma­gyar Nyelv és Iro­dal­mi; Ger­mán Fi­lo­ló­gi­ai; An­gol-Ame­ri­kai; Neo­la­tin Kul­tú­rák; Szláv; Nép­raj­zi, Ókor­tu­do­má­nyi, Ori­en­ta­lisz­ti­kai és Ré­gé­sze­ti; va­la­mint Tör­té­ne­ti In­té­zet), és eze­ken be­lül kö­zel 40 tan­szék­re ta­go­ló­dik. 2007-ben ös­­sze­sen 15 alap­szak in­dul majd. A ka­ron Ne­ve­lés­tu­do­má­nyi, Nyelv­tu­do­má­nyi, Iro­da­lom­tu­do­má­nyi és Tör­té­ne­lem­tu­do­má­nyi Dok­to­ri Is­ko­la mű­kö­dik.
 
A sza­kok
 
A ma­gyar alap­sza­kon a nyel­vi és iro­dal­mi je­len­sé­gek ér­tel­me­zé­sé­hez szük­sé­ges alap­ve­tő el­já­rá­so­kat is­mer­he­ti meg a hall­ga­tó. Az alap­sza­kon be­lül szín­ház­tör­té­net, iro­da­lom­tu­do­mány, finn­ugor, ügy­vi­tel, mű­ve­lő­dés­tu­do­mány, nyelv­men­tor, nyelv­tech­no­ló­gia és neo­la­tin szak­irá­nyok vá­laszt­ha­tók, de ezek mel­lett nagy­szá­mú szak­irá­nyú spe­cial­izá­ció vá­lasz­tá­sá­ra is van mód.
A tör­té­ne­lem alap­szak olyan je­lent­ke­zők­nek kí­nál to­vább­ta­nu­lá­si le­he­tő­sé­get, akik egye­te­mes és ma­gyar tör­té­ne­lem­ből sze­ret­né­nek fel­ső­fo­kú is­me­re­tek­re szert ten­ni. Az alap­sza­kon be­lül vá­laszt­ha­tó szak­irány a tör­té­ne­lem és a ré­gé­szet.
A nép­rajz alap­szak vá­lasz­tá­sa ese­tén le­he­tő­ség nyí­lik a nép­rajz­tu­do­mány, az eu­ró­pai et­no­ló­gia és kul­tu­rá­lis ant­ro­po­ló­gia alap­ja­i­nak meg­is­me­ré­sé­re. Vá­laszt­ha­tó szak­irány a tánc­ant­ro­po­ló­gia.
A pe­da­gó­gia alap­sza­kon a ne­ve­lés­tu­do­mány és an­nak al­kal­ma­zá­sa te­rén fel­hal­mo­zó­dott mű­velt­ség­anyag el­sa­já­tí­tá­sá­ra van le­he­tő­sé­ge a hall­ga­tó­nak. Vá­laszt­ha­tó szak­irá­nyok: ok­ta­tá­si as­­szisz­tens, ku­ta­tá­si as­­szisz­tens, ne­ve­lé­si as­­szisz­tens.
A pszi­cho­ló­gia alap­szak­ra je­lent­ke­zők olyan kész­sé­ge­ket és tech­ni­ká­kat sa­já­tít­hat­nak el a kép­zés so­rán, ame­lyek ré­vén ké­pes­sé vál­nak az egyé­nek, cso­por­tok és szer­ve­ze­tek meg­is­me­ré­sé­re és fej­lesz­té­sé­re.
A klas­­szi­kus és je­len kul­tú­ra ma­gas szin­tű meg­is­me­ré­sé­re tö­rek­vők a sza­bad böl­csé­szet alap­sza­kon foly­tat­hat­nak fel­ső­fo­kú ta­nul­má­nyo­kat. Az alap­szak fi­lo­zó­fia, esz­té­ti­ka, eti­ka, val­lás­tu­do­mány, film­el­mé­let és film­tör­té­net, kom­mu­ni­ká­ció- és mé­dia­tu­do­mány, va­la­mint mű­vé­szet­tör­té­net szak­irá­nyo­kon nyújt to­váb­bi spe­cial­izá­ciós le­he­tő­sé­get. A fi­lo­zó­fia, va­la­mint a film­el­mé­let és film­tör­té­net ta­ná­ri szak­ként is fel­ve­he­tők a ké­sőb­bi­ek­ben.
In­for­ma­ti­kus könyv­tá­ros alap­sza­kon a je­löl­tek kor­sze­rű könyv­tá­ri és in­for­ma­ti­kai is­me­re­te­ket sze­rez­het­nek. Ké­pes­sé vál­nak in­for­má­ció­hor­do­zók és do­ku­men­tu­mok gyűj­té­sé­re, fel­dol­go­zá­sá­ra, tá­ro­lá­sá­ra és köz­re­a­dá­sá­ra, a könyv­tá­ri mun­ka és tá­jé­koz­ta­tá­si te­vé­keny­ség szer­ve­zé­sé­re és az alap­fo­ko­zat­nak meg­fe­le­lő könyv­tá­ri mun­ka­kör be­töl­té­sé­re. Vá­laszt­ha­tó szak­irá­nyok: könyv­tár­tör­té­ne­ti, eu­ró­pai uni­ós könyv­tá­ros, tar­ta­lom­szol­gál­ta­tás, ki­adói is­me­re­tek, nyil­vá­nos és is­ko­lai könyv­tá­ros, in­for­má­ció me­nedzs­ment, különgyűjtemények.
Kom­mu­ni­ká­ció és mé­dia­tu­do­mány alap­sza­kon a kom­mu­ni­ká­ci­ó­hoz és mé­di­á­hoz kap­cso­ló­dó is­me­re­tek el­sa­já­tí­tá­sa biz­to­sít­ja azt a fel­ké­szült­sé­get, amel­­lyel a vég­zet­tek a kom­mu­ni­ká­ció és mé­dia in­téz­mé­nye­i­ben szak­mai tu­dá­suk­nak meg­fe­le­lő mun­ka­kö­rö­ket (pél­dá­ul pub­lic re­la­tions, mar­ke­ting, üz­le­ti kom­mu­ni­ká­ció, új­ság­írás, há­ló­za­ti kom­mu­ni­ká­ció, köz­éle­ti kom­mu­ni­ká­ció, egy­há­zi kom­mu­ni­ká­ció, nem­zet­kö­zi kom­mu­ni­ká­ció, ar­chi­vá­lás) lát­hat­nak el, to­váb­bá köz­ve­tí­tő-tár­sa­dal­mi se­gí­tő­ként, mediá­torként is fog­lal­koz­tat­ha­tók.
Szo­ci­o­ló­gia alap­sza­kon a tár­sa­da­lom­ról, az élet­mi­nő­ség­ről, az esély­egyen­lő­ség­ről, a tár­sa­dal­mi de­mok­rá­ci­á­ról, a szo­ci­á­lis in­teg­rá­ci­ó­ról sze­rez­het­nek olyan alap­ve­tő is­me­re­te­ket a je­löl­tek, ame­lyek bir­to­ká­ban köz­re­mű­köd­het­nek tár­sa­dal­mi konf­lik­tu­sok ke­ze­lé­sé­ben, fej­lesz­té­si pro­jek­tek, pá­lyá­za­tok elő­ké­szí­té­sé­ben, ér­té­ke­sí­té­sé­ben.
A nyel­vi alap­sza­ko­kon a cél­nyel­vi or­szá­gok kul­tú­rá­já­ról, tör­té­nel­mé­ről, iro­dal­má­ról és nyel­vé­ről (il­le­tő­leg az óko­ri nyel­vek és kul­tú­rák ese­té­ben a klas­­szi­kus an­tik mű­velt­ség­ről) sze­rez­he­tők to­váb­bi, fel­ső­fo­kú is­me­re­tek. Ang­lisz­ti­ka alap­sza­kon vá­laszt­ha­tó szak­irá­nyok az an­gol és az amerikaniszti­ka. Ger­ma­nisz­ti­ka alap­sza­kon vá­laszt­ha­tó szak­irá­nyok a né­met és a né­met nem­ze­ti­sé­gi. Ro­man­isztika alap­sza­kon vá­laszt­ha­tó szak­irá­nyok a fran­cia, olasz, spa­nyol és ro­mán (ro­mán nem­ze­ti­sé­gi). Szla­visz­ti­ka alap­sza­kon vá­laszt­ha­tó szak­irá­nyok a bol­gár, cseh, orosz, szerb, szlo­vák és uk­rán. A ke­le­ti nyel­vek és kul­tú­rák alap­sza­kon vá­laszt­ha­tó szak­irány az al­ta­jiszti­ka. Az óko­ri nyel­vek és kul­tú­rák alap­sza­kon vá­lasz­ha­tó szak­irány a klas­­szi­ka-fi­lo­ló­gia.
 
Az új rend­szer a gya­kor­lat­ban
 
Az alap­fo­ko­za­tot nyúj­tó el­ső, 6 fél­éves cik­lus rész­ben a mun­ka­erő­pi­a­con is ér­té­ke­sít­he­tő szak­mai is­me­re­te­ket ad a vég­zés utá­ni el­he­lyez­ke­dés­hez, rész­ben pe­dig meg­fe­le­lő el­mé­le­ti ala­po­zást nyújt a ta­nul­má­nyok mes­ter­kép­zés­ben tör­té­nő azon­na­li vagy ké­sőb­bi, né­hány éves mun­ka­vég­zést kö­ve­tő foly­ta­tá­sá­hoz, a mes­ter­fo­ko­zat meg­szer­zé­sé­hez. A mes­ter­kép­zés a böl­csé­szet­tu­do­mány­ok­ban 4 fél­éves (ki­vé­ve a ta­nár­kép­zést, amely 5 fél­éves), s en­nek szin­tén két ki­me­ne­te­le van: a mun­ka­erő­pi­ac, il­let­ve a 6 fél­éves dok­to­ri kép­zés, amely a tu­do­má­nyos fo­ko­zat (PhD-cím) meg­szer­zé­sé­re ké­szít fel, s e kép­zé­si pi­ra­mis csú­csát je­len­ti. A mes­ter­kép­zés­be elő­re­lát­ha­tó­lag a hall­ga­tók 30 szá­za­lé­ka ke­rül­het be ál­la­mi fi­nan­szí­ro­zott­ként, a dok­to­ri kép­zés­ben pe­dig már csak a hall­ga­tók 7 szá­za­lé­ká­nak ta­nul­má­nya­it fi­nan­szí­roz­za az ál­lam.
Ah­hoz, hogy az alap­kép­zés­ben dip­lo­mát sze­rez­zen va­la­ki, ös­­sze­sen 180 kreditet kell ös­­sze­gyűj­te­nie (va­gyis fél­éven­ként nagy­já­ból 30 kred­itet). Eb­ből 120 kredit ma­gá­nak az alap­szak­nak a szak­mai anya­ga, 10 kredit sza­ba­don vá­laszt­ha­tó tan­tár­gyak­ból gyű­lik ös­­sze, 50 kred­ites kép­zés pe­dig le­het az adott szak vagy va­la­mi­lyen más szak szak­irá­nyú kép­zé­se. (Egy ma­gyar sza­kos hall­ga­tó pél­dá­ul a ma­gyar sza­kon kö­te­le­ző­en meg­szer­zen­dő 120 kredit mel­lé tel­je­sít­he­ti egy má­sik szak spe­ci­a­li­zált kép­zé­sét is.) Ezen­fe­lül min­den szak­nak lé­te­zik egy 50 kred­ites (mi­nor) vál­to­za­ta is, ame­lyek el­vég­zé­se az il­le­tő szak leg­fon­to­sabb is­me­ret­kö­re­i­be va­ló be­ava­tást je­len­ti. Fon­tos tud­ni, hogy a jö­vő­ben csak két­sza­kos ta­ná­ro­kat le­het ki­bo­csá­ta­ni a fel­ső­ok­ta­tás­ból. Te­hát aki ké­sőbb ta­nár akar len­ni, an­nak mu­száj va­la­mi­lyen má­sik, is­ko­lák­ban ok­ta­tott köz­is­me­re­ti (akár TTK-s) szak­nak a minor vál­to­za­tát fel­ven­nie.

labor1_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023/2024-2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár