2024. április 24., szerda English version
Archívum  --  2007  --  10. szám - 2007. május 7.  --  Egyetemi élet
Az arab térség magyar szemmel
 
J. Nagy László, a SZTE BTK Történeti Intézetének Újkori Egyetemes Történeti és Mediterrán Tanulmányok Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára és Ferwagner Péter Ákos, a tanszék adjunktusa nemrég egy-egy kötettel jelentkezett. A két kiadványt családias hangulatú kerekasztal-beszélgetés keretében mutatták be április végén a SZAB-székházban.
J. Nagy László „Magyarország és az arab térség”, valamint Ferwagner Péter Ákos „Francia politikai pártok a gyarmati Algériában” című munkája egyaránt a mediterráneummal foglalkozik. Magyarországon mindkét mű bizonyos szempontból hiánypótló, hiszen a hazai történettudomány az észak-afrikai térséget kevéssé kutatja.
A „Magyarország és az arab térség” lényegében kapcsolattörténet. 1975-ig mutatja be a magyar-arab kapcsolatokat, és főként a második világháború utáni időszakot tárgyalja. A magyar külpolitikának a térség felé ez nagyon intenzív periódusa volt, annak ellenére, hogy az adott korszakban (a többségi vélemény szerint) nem is beszélhetünk önálló magyar külpolitikáról. A kötet igyekszik feltárni azt a kapcsolatrendszer, ami kialakult a térség és Magyarország között. J. Nagy László elmondta, hogy a kötet ötlete már régen megszületett. Évtizedekkel ezelőtt, amikor Algériával kezdett foglalkozni, még nem a magyar-algériai kapcsolatok érdekelték, de bármit kutatott is a térségben, mindig belebukkant a magyarokba. Félretette ezeket az anyagokat, azzal a céllal, hogy ha egyszer elegendő ideje lesz rá, felhasználja őket egy monográfiához – amit most már bárki a kezébe vehet.
Ferwagner Péter Ákos „Francia politikai pártok a gyarmati Algériában” című kötete szintén a második világháború utáni periódust vizsgálja (1954-ig). A kiadvány lényegében 2003-ban megvédett PhD-dolgozatának felújított, feljavított változata. Témája, az akkor Algériában élő mintegy egymilliós francia lakosság politikai preferenciái, meglehetősen kevéssé kutatott magában Franciaországban is. Az algériai franciák politikai nézetei korántsem voltak homogének. Nem egy (szélső)jobboldali monolit egységről van szó, mint ahogy az korábban több helyütt megjelent. Ez az egymilliós népesség rendkívül sokrétű politikai hovatartozást mutatott. Rengeteg párt tevékenykedett itt, hiszen az anyaországban működő politikai pártok mind megjelentek Algériában is. Sok nehézséget okozott a szerzőnek munkája során, hogy ezt a témát nem lehet Magyarországon kutatni, valamint hogy a francia levéltárakban számos dokumentum még ma sem hozzáférhető – ugyanis titkosítva vannak.
Különösen értékessé teszi e két monográfiát az a körülmény, hogy mindkettő számos olyan adalékkal szolgál a térség történetéhez, ami Magyarországon korábban nem volt ismert.
Dunai Tamás

IMG_0087_DxO_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár