2024. április 20., szombat English version
Archívum  --  2007  --  10. szám - 2007. május 7.  --  Egyetemi élet
Az első „Sófi-csapat”
A korábban biológusokat támogató SZTE Sófi József a Szegedi Tehetséges Biológusokért Alapítvány az idén az egyetem minden hallgatója számára kiterjesztette pályázati kiírását.
„A kibővítés két oka az volt, hogy az alapítvány több támogatója szívesen patronálna nemcsak biológus, hanem más szakos hallgatókat is, másrészt magam is minden szorgalmas tehetséget segíteni szeretnék” – mondja az alapítvány létrehozója, Sófi József.
Az első pályázat és az ezzel járó százezer forintos ösztöndíj nyertesei: Kevei Péter (TTK, V. alkalmazott matematikus), Janáky Csaba (TTK, V. vegyész), Szabari Margit (ÁOK, V. általános orvos és egészségtudományi szakfordító), Szalai Tamás (TTK, IV. csillagász) és Tóth Imola (ÁJTK, V. jogász, II. angol társadalomtudományi és gazdasági szakirányú fordító). Az eredményhirdetés után derült ki, hogy Arany Mihály (BTK, III. kommunikáció-német) hatodikként elnyerte az alapítvány különdíját.
 
Az ösztöndíjasok (balról jobbra): Tóth Imola, Szabari Margit, Janáky Csaba, Kevei Péter és Szalai Tamás.
 
A jogásztól a csillagászig
 
Széles a paletta: az ösztöndíjasok személyében különféle tudományterületek találkoznak. Ami közös – az egyértelmű tehetség, hiszen valamennyien részt vesznek tudományos diákköri vagy kutatócsoportbeli munkában, és sokan demonstrátori tevékenységet is végeznek. A tématerületeikhez kapcsolódó néhány kiemelt gondolat bepillantást adhat kutatásaik sokféleségébe és szépségébe.
„2005-től vagyok a Karsai Krisztina által vezetett Ius Criminalis Europeae Kutatócsoport tagja, amely a büntetőjog európai vonatkozású kérdéseivel foglalkozik – jelenleg elsősorban az Európai Unió és az Európai Közösségek jogalkotásának a nemzeti büntetőjogra gyakorolt hatását vizsgáljuk” – meséli Tóth Imola, aki Blutman László és Bodnár László felkészítése mellett csapatával második lett a Philip C. Jessup nemzetközi jogi verseny országos fordulóján is.
„Interdiszciplináris diskurzusunk” következő megszólalója Szabari Margit. „Mi légzésmechanikát vizsgálunk: egy humán betegséggel, a tüdőtágulattal foglalkozunk, amit egerekben indukálunk. Ehhez kapcsolódóan tüdőtérfogat-meghatározást, valamint mechanikai vizsgálatokat végzünk, most pedig egy új módszerrel a tüdő felszíne alatti léghólyagokat tanulmányozzuk” – magyarázza.
A „Sófi-csapat” vegyésze, Janáky Csaba az utóbbi két évben olyan összetett anyagokkal foglalkozott, amelyeknél elektromosan vezető műanyagokat kombináltak mágneses tulajdonságú nanomé-retű részecskékkel, és ezáltal olyan anyagokat állítanak elő, amelyek egyszerre mutatnak mágneses és elektromosan vezető sajátságot. Csaba két éve második lett az OTDK-n, idén pedig első helyezést ért el a fizikai kémia I. tagozatban.
Kevei Péter kutatási területe a valószínűség-számítás, azon belül is a határeloszlások. Bár alkalmazott matematikus szakon tanul, mint mondja, a matematika itt is erőteljesen elméleti, de szereti ezt az irányt. Csabához hasonlóan két éve második lett az OTDK-n, idén megnyerte az alkalmazott matematika és valószínűség-számítás tagozatot.
A „földközeli” tudományoktól lassan eljutunk a csillagos égig – Szalai Tamás az idei OTDK-n II. helyezést elért dolgozatában a szoros kettőscsillagokat vizsgálta. „Olyan csillagokat tanulmányoztam, amelyek nagyon közel vannak egymáshoz; olyannyira, hogy akár össze is érhetnek. Öt ilyen csillagpáros fényességének időbeli változásával, illetve spektroszkópiai vizsgálatával foglalkoztam, valamint az ezekre az adatokra épülő komplex modellezést végeztem” – magyarázza csillagászunk.
 
Névjegyek
Tóth Imola 1983-ban született Temesváron. Az SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnáziumban érettségizett 2002-ben.
Szabari Margit 1983-ban született Szolnokon. 2002-ben érettségizett a szolnoki Varga Katalin Gimnáziumban.
Janáky Csaba 1984-ben született Szegeden. A Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumban érettségizett 2002-ben.
Kevei Péter 1984-ben született Szegeden. A Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumban érettségizett 2002-ben.
Szalai Tamás 1985-ben született Sopronban. 2003-ban érettségizett a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnáziumban.
Arany Mihály 1985-ben született Orosházán. 2004-ben érettségizett az Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnáziumban.
 
A mentorok
 
A tehetség nem elég – a kibontakozásához elengedhetetlenek a támogató tanárok. „Én nem témát választottam, hanem inkább témavezetőt” – mondja Csaba. „Visy Csaba professzornak nagyon hálás vagyok, mert a szakmai iránymutatáson túl a kutatás és az oktatás emberi oldaláról is rengeteg ismeretet adott, a demonstrátori tevékenységemet is számtalan tanáccsal segíti.”
Imola Papp Teklánál írta a szakdolgozatát, ő volt a Polgári Jogi és Polgári Eljárásjogi Tanszéken a TDK-vezető, és a demonstrátori tevékenységét is elsősorban ő felügyeli. „Az ő személye és oktatói tevékenysége meghatározó számomra az egyetemi pályafutásom alatt. Karsai Krisztinával, illetve Hegedűs Andreával, a jelenlegi TDK-vezető tanárnővel pedig remek oktató–hallgató-kapcsolat alakult ki” – meséli.
Margitot informatikatanára, Asztalos Tibor már első évben arra ösztönözte, hogy TDK-tagként kapcsolódjon be az Orvosi Informatikai Intézetnek a Sebészeti Műtéttani Intézettel közösen végzett kutatásaiba. ő mutatta be a későbbi témavezetőjének, Hantos Zoltánnak, a Sebészeti Műtéttani Intézettől pedig Adamicza Ágnes tanárnőtől kapnak sok segítséget.
Részben hasonló Péter története is: „Csörgő Sándor motivált arra, hogy komolyabban is foglalkozzam a valószínűség-számítással, de abban, hogy megszerettem a matematikát, minden tanáromnak része volt”.
Tamás másodévesen kapcsolódott be az akkor PhD-hallgató, jelenleg a Harvard ösztöndíjasaként dolgozó Mészáros Szabolcs kutatásába. Mostani témavezetője Vinkó József, de – mint mondja – több, korábbi és jelenlegi tanárának, segítőjének sokat köszönhet.
 
Elismerés
 
Ösztöndíjasaink a továbbiakban a PhD-képzés felé kacsintgatnak. A Sófi-alapítvány támogatása nagyon fontos számukra. „Az eredmény kihirdetése előtt Sófi József e-mailben biztosított minden pályázót a jövőbeli támogatási szándékáról. Úgy vélem, ez legalább olyan fontos, mint az ösztöndíj maga; hogy a későbbiekben is majd az adott lehetőségekhez mérten számíthatunk az alapítványra” – mondja Csaba. „Nagy megtiszteltetésnek érezzük, hogy elnyertük az ösztöndíjat. A mostani társadalmi és média-közhangulat nem becsüli meg a tudást; éppen ezért nagyon köszönjük az alapítványnak, hogy támogatja a kemény munkával, a tudás alapján elért eredményeket” – összegez Tamás.
A. M.
A hatodik
Már cikkünk elkészülte után jelentette be a Sófi-alapítvány, hogy a bírálóbizottság rangsorában hajszálnyi különbséggel hatodik helyre került Arany Mihályt (képünkön) az ösztöndíjjal megegyező összegű különdíjjal jutalmazza. Misi, aki 2006 óta a lapunk munkatársa is, nemrégiben az OTDK-n a német irodalom és kultúra tagozatban III. helyen végzett. Diákköri munkáját a Germán Filológiai Intézetben Bombitz Attila vezetésével végzi, akitől, mint mondja, egyetemi tanulmányai megkezdése óta rengeteg segítséget és támogatást kapott. 
P. M. L.
Bezár