2024. április 24., szerda English version
Archívum  --  2007  --  10. szám - 2007. május 7.  --  Egyetemi élet
Díszdoktori kitüntetés
 
 
A gyógyszerészkar Farmakognóziai Intézetének vezetőjét, Máthé Imrét (balra) április 23-án a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem a Doctor Honoris Causa címmel tüntette ki. Az együttműködés a magyar és a román felek között nem egyetemi, hanem akadémiai szinten kezdődött. Már az 1980-as évek közepe táján megtörtént a kapcsolatfelvétel Marosvásárhelyen Rácz Gábor, valamint a kolozsvári egyetemről Honorius Popescu profeszszorok és Máthé Imre révén, aki akkor az MTA Ökológiai és Botanikai Kutatóintézetében dolgozott. A kilencvenes évek eleje óta a kooperáció fenntartásában Csedő Károly professzor, a Román Orvostudományi Akadémia tagja játszik kulcsszerepet. A kapcsolat a magyar és román Akadémiák közötti szerződés keretében egy, a két romániai egyetemet magába foglaló kutatási téma formájában intézményesült.
„Ezek a szálak baráti kapcsolatokat is jelentenek. Örömmel említettem a beiktatási ünnepségen is, hogy egyetlen év sem telt el úgy, hogy valamilyen formában ne tartottuk volna a kapcsolatot. Az alakuló kari szintű együttműködésben is hangsúlyozzuk, hogy az egyes részlegek is tartsák a kapcsolatot – a kutatók, hallgatók cseréjével is. Bizonyos értelemben a marosvásárhelyi egyetem a szegedinek testvérintézménye, hiszen ugyanúgy Kolozsvárról származik” – mondta Máthé Imre. „Szinte évente jönnek Marosvásárhelyről Szegedre kollégák, hallgatók, például a szakdolgozatuk véglegesítése kapcsán, PhD-hallgatók, hogy kutatásuk bizonyos fázisait itt végezzék. Mi a gyógyszerészek részére tanulmányutakat, illetve továbbképzési tanfolyamokat is szerveztünk Erdélybe, elsősorban az MGYT Gyógynövény Szakosztályának közreműködésével. Ezek nagyon népszerűvé váltak, többek között az ottaniak vendégszeretete vonzza a résztvevőket” – beszélt a kapcsolathoz fűződő eseményekről a professzor.
„A román és magyar Akadémia 15 éves együttműködése a gyógynövénykutatás területén” címet viselő rendezvényen, amelynek keretében a díszdoktorrá avatás zajlott, jelen voltak a bukaresti, a temesvári, nagyváradi és a kolozsvári egyetemek szakmailag illetékes képviselői; a magyarországi egyetemek közül a budapesti és a pécsi képviseltette magát a szegedi kollégák népes tábora mellett. A szervezők egy erre az alkalomra kiadott kötetben jelentették meg az ünnepi eseményhez kapcsolódó tudományos ülésszak prezentációit. A marosvásárhelyi egyetem „gesztusa” már-már hagyományt jelent, hiszen Szendrei Kálmán professzor, a Farmakognóziai Intézet korábbi vezetője szintén részesült ebben a kitüntetésben. „Constantin Copotoiu rektor nagyon szívélyesen fogadott minket. Nagy megtiszteltetés számomra ez a kitüntetés, így egy kicsit sajátomnak érezhetem azt az intézményt is, ahol magyar nyelvű oktatás is folyik; és talán az ottaniak is egy kicsit közéjük valónak tekintenek. Van a rektori tanácsteremben egy fal, ahova a díszdoktorok okleveleinek kicsinyített mását helyezik. Ezzel szimbolikusan annak az egyetemnek a részévé válik az ember, ami kifejezi az odatartozást” – beszélt a kitüntetéshez fűződő érzéseiről Máthé Imre. „Még nagyobb öröm azt látni, hogy ez a kapcsolat valóban élő, és kedvezően alakul. Szándéknyilatkozat szintjén további együttműködésben gondolkodunk; ez akadémiai, egyetemi intézetek közötti, és nem csak a két ország részvételével létrejövő kapcsolatrendszert jelentene, részben szegedi centrummal. A Kárpát-medence gyógynövényeinek a vizsgálatát választottuk témának, amely a szomszédos országokkal való kapcsolatot is erősítené” – beszélt a jövőbeni tervekről a professzor.
Arany Mihály

DSC_0124_31_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár