2024. április 27., szombat English version
Archívum  --  2007  --  10. szám - 2007. május 7.  --  Egyetemi élet
Értékek, vallások, célok
 
A tavaszi időszak mindig hemzseg a konferenciáktól: mintha a tudományos élet is felpezsdülne a természettel együtt. A számos tudományos összejövetel közül a jellege miatt kitűnik az április 26-27-én megtartott REVACERN nyitókonferencia. A REVACERN (a betűszó magyarul: vallások és értékek: közép- és kelet-európai kutatási hálózat) európai uniós támogatással, a 6. keretprogram segítségével működik – tudtuk meg Sárközy Csongortól, az együttműködési program menedzserétől.
Az elnevezés már sokat elárul a konferencia miértjeiről és hogyanjairól; ez a jelenlegi rendezvény ugyanis csak egy szelete annak a munkának, amire a hároméves program szól. A háttérben pedig Közép- és Kelet-Európa neves, vallástudománnyal foglalkozó tudósainak összefogása, diskurzusa zajlik. Ahogyan egy előadó megfogalmazta, végre alkalom nyílik az összehangolt párbeszédre – és pontosan ezért vannak itt. Máté-Tóth András, a szegedi Vallástudományi Tanszék vezetője és a REVACERN koordinátora szerint tartalmi és strukturális célról is beszélhetünk. A tartalmi céljuk, hogy a kelet-közép-európai kulturális régióban együttműködést teremtsenek e tudomány képviselői között; s hogy a vallástudomány tárgyalása ne nyugati vagy amerikai mintát utánozzon – ehelyett találja meg az erre a régióra alkalmazható gondolkodási modelleket. Strukturális célként pedig azt fogalmazta meg, hogy végre a hálózatban kommunikáció jöjjön létre, diskurzív tudományművelést végezhessenek. Reményeik szerint a hároméves program végére új ismeretekkel és elméletekkel gazdagodik majd a tudományág, s a térségben új kultúrakezelési technikák válnak majd ismertté. Később pedig az lenne a leggyümölcsözőbb, ha az egész Európai Unióra kiterjeszthetnék ezt a diskurzushálózatot.
Lényeges eleme a konferenciának, hogy – lévén nemzetközi – meg kellett találni a közös nyelvet, s az angol mellett döntöttek. Ám, ahogyan Máté-Tóth András elmondta, érdekes megfigyelni, ahogyan a résztvevők a szünetekben akár németül vagy oroszul is megvitatják az elhangzottakat – hiszen Közép- és Kelet-Európában még mindkét nyelv fontos közvetítő. A Magyarországról, Horvátországból, Szlovéniából, Ausztriából, Lengyelországból, Csehországból, Szlovákiából, Ukrajnából, Bulgáriából és Romániából érkezett partnerek a két, nagyközönségnek is nyitott előadáson kívül zártkörű vitákat folytatnak. A szegedi tanszékvezető úgy ítélte meg, hogy a hallgatóknak kötelezettségeik miatt nincs sok módjuk részt venni ilyen rendezvényeken, azonban a korábban komoly nyelvi akadályok mára már igen lecsökkentek, s ezt mutatja az is, hogy a tanszék diákjai a BTK legaktívabbjai közé tartoznak a külföldi programokban való részvétel terén.
Tóth Katalin

DSC_2781_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár