2024. április 18., csütörtök English version
Archívum  --  2007  --  8. szám - 2007. április 16.  --  Egyetemi élet
Nagy idők nagy tanúja
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógyszerésztörténeti Szakosztálya március 28-án az Ernyey József-emlékérmet nyújtotta át Minker Emilnek (képünkön), az SZTE GYTK Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézet professor emeritusának. Ernyey József (1874-1945) gyógyszerészi végzettségű muzeológus, etnográfus történész volt, a róla elnevezett asztaltársaság számos egyetemi, egyetem- és tudománypolitikai kérdésben hozott döntést. Fontos gyógyszerészettörténeti munkásságot fejtett ki, így lett a díj névadója.
Minker Emil professzor aktív gyógyszerészkutatóként húsz találmányt jegyeztetett be, több mint kétszáz közleményt és számos könyvet publikált. 1996-ban történt nyugdíjazása után gyógyszerészet- és egyetemtörténészként az MTA-n belül Egészségtudomány-történeti Bizottságot alapított, melynek keretében huszonhárom interjút készített természettudományos kutatókkal, szakmatörténeti kutatások témájában. Számos társaság tagja és kitüntetés birtokosa.
Az ünnepi szakosztályülést Ferentzi Mónika, a szakosztály elnöke és Kata Mihály egyetemi tanár, alelnök nyitották meg. Köszöntőt mondott Fülöp Ferenc dékán, jó szívvel emlékezve meg a közös szakmai és hivatali munkákról. Erős István, az MGYT elnöke Minker Emil szakmatörténeti kutatásait méltatta, melyek nemcsak a gyógyszerésztudomány-történet szempontjából nélkülözhetetlenek, hanem közvetlen stílusukkal szórakoztató olvasmányélményt is nyújtanak (az ő nevéhez fűződik a szegedi egyetem előde alapítási dátumának 1581-re történő visszavezetése is). Falkay György tanszékvezető „nagy idők nagy tanújának” nevezte a kitüntetett professzort. Minker Emil elfogódott hangon mondott köszönetet az őt ünneplőknek, s történettudományi munkáiba engedett rövid bepillantást. Az ünnepség befejezéseként az ő tiszteletére Barcsay István és ifj. Barcsay István a Barcsay-család történetéről tartott előadást, különös tekintettel a gyógyszerész családtagokra.
Szekeres Nikoletta
Bezár