2024. április 26., péntek English version
Archívum  --  2007  --  8. szám - 2007. április 16.  --  Egyetemi élet
Összefogás a mérnökképzésben
A műszaki jellegű képzések öszszehangolásáról, oktatók cseréjéről és a laborkapacitások közös hasznosításáról állapodtak meg a dél-alföldi felsőoktatási intézmények vezetői azon a kerekasztal-beszélgetésen, melyet húsvét után rendeztek a szegedi Mérnöki Karon.
 
 
Ősztől a régió legjobb laborjaiban tanulnak a mérnökhallgatók.
 
A találkozó résztvevői – Szabó Gábor, az SZTE, Patay István, a szarvasi Tessedik Sámuel Főiskola, Sztachó-Pekáry István, a Kecskeméti Főiskola és Majdán János, a bajai Eötvös József Főiskola rektora, valamint az intézmények mérnökképzést folytató karainak dékánjai – egyetértettek abban, hogy a fölösleges rivalizálás helyett összefogásra van szükség a színvonalas műszaki felsőoktatás érdekében.
A dél-alföldi felsőoktatási intézmények egyeztetik humánerőforrás- és infrastrukturális lehetőségeiket a műszaki oktatás területén, hogy a leendő anyag- és környezetmérnökök a lehető legjobb képzést kapják – mondta a találkozót követően Szabó Gábor rektor.
A színvonalasabb mérnökképzés érdekében ezentúl nemcsak a tanárok lesznek mobilak, hanem a hallgatók is, hiszen nem érdemes mind a négy képzőhelyen ugyanazt a labort fejleszteni. Részben azért, mert szűkösek a források, részben pedig azért, mert fölösleges egymáshoz közel párhuzamos kapacitásokat létrehozni – hangsúlyozta a professzor. A Szegedi Tudományegyetem rektora példaként az anyagmérnök-képzést említette, ahol szeptembertől a kecskeméti diákok Szegeden, a SZTE hallgatói pedig Kecskeméten fognak bizonyos laborgyakorlatokat végezni.
Az intézményvezetők megállapodtak arról, hogy a párhuzamosságokat elkerülve, egymást segítve közös beiskolázási programot is indítanak.
Az együttműködés 100-150 környezetmérnök, valamint 50-80 anyagmérnök szakos hallgatót érint. Szabó Gábor szerint ha a dél-alföldi intézmények összehangolják tevékenységüket, még bachelor szinten is nagyon komoly tudással felvértezve kerülnek ki az iskolapadból a hallgatók. A friss diplomások várhatóan az átlagosnál könnyebben helyezkedhetnek el, hiszen ma Magyarországon mintegy 15 ezer mérnöki állás betöltetlen.
Szabó Gábor elmondta, a SZTE szeptemberre új bioenergetikai és molekuláris bionikai képzés akkreditációját tervezi. A bioenergetikai mérnökök biodízel-, bioetanol- és más megújuló energiaforrásokat előállító üzemekben találnak majd munkát, a molekuláris bionikai képzésen részt vevők pedig az orvos- és a mérnöki tudományokat ötvözve szereznek majd komoly és jól hasznosítható ismereteket.
A főiskoláknak elsősorban a bachelor szintű oktatás, míg az egyetemnek a mester- és doktori képzés bázisává kell válniuk. Ez azonban nem zárja ki azt, hogy a mesterképzésben néhány kredit erejéig a főiskolák is részt vegyenek elsősorban azokon a szakterületeken, ahol komoly hagyományai vannak a szakirányú oktatásnak. A sokkimenetű, diverzifikált műszaki mesterképzésben Baján a vízügyhöz, Szarvason az idegenforgalomhoz, az egészségturizmushoz, Kecskeméten pedig az informatikához kapcsolódóan lehetnek olyan szakirányok, melyekben együttműködés jöhet létre a régió intézményei között.
Franck János

tik_045_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár