Aligha tévedés kijelenteni, hogy a Szegedi Tudományegyetem tizenkét kara közül a Juhász Gyula Pedagógusképző Karon a legerősebb a közösségi kohéziós erő és az egymásra való odafigyelés. A nemes értelemben vett „jugyus" összetartozás és azonosságtudat egész életre szóló magatartásmintával és erkölcsi tartással vértezi fel az intézmény hallgatóit. A JGYPK-n ápolják a legerősebben a közösségi élet szép hagyományait (gólyatábor, lampionos est, gólyabál, Juhász Gyula Napok a híres Legyél te a csillagszemű juhász! vetélkedővel stb.), s itt a legintenzívebb a hallgatói klubélet is. Mindig is az emberekkel való foglalkozásra, az emberekkel való törődésre neveltek, s ebből továbbra sem engednek. Minden egyes hallgatóra odafigyelnek, senkit sem hagynak magára a felsőoktatás régi és új útvesztőiben. „Minden tanszéken van egy olyan oktató, akihez bármilyen problémával oda tudunk menni, aki segít akár a tanulmányi, akár a személyes problémák megoldásában" – mondja Nagy Zoltán Péter, a kari hallgatói önkormányzat elnöke.

A Juhász Gyula Pedagógusképző Kar oktatói gárdája a Dóm téren.
A Juhász Gyula Pedagógusképző Kar köszöni, jól van. Megtalálta helyét az új, bolognai struktúrában, melyben nincsenek már főiskolai és egyetemi szakok, hanem az egyetem alap- (vagy bachelori) és erre épülő mesterszintű képzéseket hirdet meg. Az intézmény fő profilja a tanárképzésről a pedagógusképzésre változott, mert a tanárképzés átkerült a mesterszintre, a szervezését pedig az SZTE-n a bölcsészkar neveléstudományi tanszéke végzi majd. A JGYPK-n ennek megfelelően 2007 szeptemberében tizenkét alapképzés és tizenöt saját felsőfokú szakképzés indul majd. Az alapképzések elvégzése után nyitott az út a munkaerőpiac, a felsőfokú szakképzések vagy akár a mesterszintű képzés, s azon keresztül a tanár szakos diploma felé.
TÖRTÉNET
|
A Juhász Gyula Pedagógusképző Kar jogelődje 1873-ban alakult meg Budapesten, s 1928-ban költözött Szegedre. A főiskola 1973-ban vette fel Juhász Gyula nevét, s 2000. január 1. óta az integrált SZTE egyik karaként működik. A karon jelenleg 6669 hallgató tanul, közülük 3108-an nappali tagozatosok, 3561-en levelezősök. Felsőfokú szakképzésben 356-an vesznek részt.
|
Az új profilhoz igazodva a karon idén szeptembertől megkezdődik az óvodapedagógusok képzése, s természetesen indulnak a már hagyományos és népszerű gyógypedagógus és tanító szakok is. „Különösen a gyógypedagógusok képzését erősítettük meg az elmúlt időszakban: szerteágazó nemzetközi kapcsolatrendszert építettünk ki, s a két, Szegeden képviselt szakirányban (értelmileg akadályozottak pedagógiája, tanulásban akadályozottak pedagógiája) jó eséllyel pályázunk az országos központtá válásra" – tájékoztat Tóth Szergej dékánhelyettes. Nagy hangsúlyt fektetnek továbbá a felnőttképzési szakokra (andragógia, rekreációszervezés-életmódfejlesztés, testnevelő-edző), valamint új irányként jelentkeznek a társadalmi tanulmányok alapképzéssel. Speciális és közkedvelt művészeti alapképzéseik (ének-zene, képi ábrázolás) elvégzése pedig lehetőséget biztosít akár a tanári, akár a művészi profilú mesterképzésekre való belépésre.
KÉPZÉSEK |
2007 szeptemberében a következő 6 féléves alapszakok indulnak: andragógia (választható szakirány: művelődésszervező), ének-zene, germa- nisztika – német nemzetiségi szakirány, gyógypedagógus (választható szakirányok: értelmileg akadályozottak pedagógiája és tanulásban akadályozottak pedagógiája; 7+1 féléves képzés!), képi ábrázolás, óvodapedagógus, rekreációszervezés és egészségfejlesztés, romanisztika – román nemzetiségi szakirány, szlavisztika – szlovák nemzetiségi szakirány, tanító és nemzetiségi (német, román, szlovák) szakirányai (8 féléves képzés!), társadalmi tanulmányok, testnevelő-edző.
Felsőfokú szakképzések (4 félévesek): csecsemő- és gyermeknevelő-gondozó, gazdálkodási menedzserasszisztens, gazdasági idegennyelvű levelező, hulladékgazdálkodási technológus, ifjúságsegítő, informatikai statisztikus és gazdasági tervező, intézményi kommunikátor, képzési szakasszisztens, külgazdasági üzletkötő, médiatechnológus asszisztens, mezőgazdasági menedzserasszisztens, mezőgazdasági műszaki menedzser- asszisztens, műszaki informatikai mérnökasszisztens, sportkommunikátor, titkárságvezető.
|
A felsőfokú szakképzéseiket azoknak ajánlják, akik rövidebb idő alatt szeretnének a munkaerőpiacon elfogadott tudással és az erről szóló oklevéllel rendelkezni. A felsőfokú szakképzésre felvett diákok hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek, s annak minden előnyét (ösztöndíj, diákigazolvány, kollégium stb.) élvezhetik. A kétéves komplex képzés végeztével rögtön ki lehet lépni a munka világába, de természetesen az alapképzések felé is nyitva áll a kapu, ráadásul az FSZ-képzéseken szerzett kreditek jó részét bachelori szinten is beszámítják.
Pintér M. Lajos