2024. május 5., vasárnap English version
Archívum  --  2007  --  1. szám - 2007. január 22.  --  Egyetemi élet  --  JGYPK
Óvo­da­pe­da­gó­gus alapszak
 
A 6 féléves kép­zés cél­ja olyan pe­da­gó­gi­ai szak­em­be­rek kibocsátása, akik el­mé­le­ti­leg meg­ala­po­zott is­me­re­tek, kész­sé­gek és ké­pes­sé­gek bir­to­ká­ban al­kal­ma­sak az óvo­dai ne­ve­lés fel­ada­ta­i­nak el­lá­tá­sá­ra, az óvo­dás­ko­rú gyer­mek sze­mé­lyi­ség­fej­lő­dé­sé­nek elő­se­gí­té­sé­re, a sa­já­tos igé­nyű és a hát­rá­nyos hely­ze­tű gyer­mek­kel va­ló egyé­ni bá­nás­mód­ra, a csa­lád­dal va­ló együtt­mű­kö­dés­re, az él­mény­sze­rű óvo­dai élet­mód­szer­ve­zés meg­va­ló­sí­tá­sá­ra.  A kép­zés spe­ci­á­lis jel­le­gé­ből adó­dó­an a végzett a sa­já­tos igé­nyek ki­elé­gí­té­sé­re szol­gá­ló óvo­dák­ban és szer­ve­ze­tek­ben is dol­goz­hat.
 
Ta­ní­tó alapszak
 
A 8 fél­éves kép­zés cél­ja olyan pe­da­gó­gu­sok ki­bo­csá­tá­sa, akik al­kal­ma­sak az is­ko­la 1–4. osz­tá­lyá­ban va­la­men­­nyi, az 1–6. osz­tály­ban leg­alább egy mű­velt­sé­gi te­rü­let ok­ta­tá­si-ne­ve­lé­si fel­ada­ta­i­nak el­lá­tá­sá­ra. A nem­ze­ti­sé­gi szak­irányt vá­lasz­tó ta­ní­tók ké­pe­sek az 1–6. osz­tály­ban a nem­ze­ti­sé­gi anya­nyel­vi ne­ve­lés­re, az 1–4. osz­tály­ban ma­gyar nyel­ven min­den mű­velt­sé­gi te­rü­let, va­la­mint a nem­ze­ti­sé­gi nyel­ven ok­ta­tott tár­gyak ta­ní­tá­sá­ra. A sza­kon min­de­nek­előtt az is­ko­lák szá­má­ra ké­pez­nek ta­ní­tó­kat, nem­ze­ti­sé­gi ta­ní­tó­kat. Eze­ken túl­me­nő­en a ta­ní­tói vég­zett­ség egy­részt a köz­ok­ta­tá­si in­téz­mé­nyek­ben egyéb pe­da­gó­gus mun­ka­kö­rök, más­részt a pe­da­gó­gi­ai szak­szol­gá­lat­nál meg­ha­tá­ro­zott mun­ka­kö­rök be­töl­té­sé­re jo­go­sít. A nem­ze­ti­sé­gi ta­ní­tói szak­ké­pe­sí­tés­sel ren­del­ke­zők az adott nem­ze­ti­sé­gi nyelv és kul­tú­ra is­me­re­té­nek bir­to­ká­ban a nem­ze­ti­sé­gi szak­mai kul­tu­rá­lis és ci­vil szer­ve­ze­tek­nél is nagy esél­­lyel he­lyez­ked­het­nek el.
 
Gyógy­pe­da­gó­gus alapszak
 
Vá­laszt­ha­tó szak­irá­nyok: ér­tel­mi­leg aka­dá­lyo­zot­tak pe­da­gó­gi­á­ja, ta­nu­lás­ban aka­dá­lyo­zot­tak pe­da­gó­gi­á­ja. A 7+1 fél­éves kép­zés cél­ja olyan gyógy­pe­da­gó­gus­ok kibocsátása, akik kor­sze­rű el­mé­le­ti mód­szer­ta­ni és gya­kor­la­ti is­me­re­tek, ké­pes­sé­gek bir­to­ká­ban se­gít­sé­get tud­nak nyúj­ta­ni a fo­gya­té­kos, sé­rült, aka­dá­lyo­zott gyer­me­kek­nek, fi­a­ta­lok­nak és fel­nőt­tek­nek ké­pes­sé­ge­ik fej­lesz­té­sé­hez, élet­vi­te­li ne­héz­sé­ge­ik ke­ze­lé­sé­hez, tár­sa­dal­mi kör­nye­ze­tük ren­de­zé­sé­hez. A sza­kon vég­zet­tek kel­lő mély­sé­gű el­mé­le­ti is­me­re­tek­kel ren­del­kez­nek a kép­zés má­so­dik cik­lus­ban tör­té­nő foly­ta­tá­sá­hoz. Az SZTE JGYPK el­ső­sor­ban a ta­nu­lás­ban aka­dá­lyo­zot­tak és az ér­tel­mi­leg aka­dá­lyo­zot­tak pe­da­gó­gi­ai in­téz­mé­nyei, va­la­mint a fel­nőtt­ko­ri szo­ci­á­lis gon­dos­ko­dás in­téz­mé­nyei szá­má­ra kí­ván szak­em­be­re­ket ké­pez­ni. Eze­ken túl­me­nő­en a gyógy­pe­da­gó­gus vég­zett­ség pe­da­gó­gus mun­ka­kö­rök el­lá­tá­sá­ra és a pe­da­gó­gi­ai szak­szol­gá­lat­nál, va­la­mint a szo­ci­á­lis el­lá­tás ke­re­té­ben tör­té­nő mun­ka­vég­zés­re jo­go­sít.
 
An­dragó­gia alapszak
 
A 6 fél­éves kép­zés cél­ja olyan kul­tú­ra­köz­ve­tí­tő szak­em­be­rek kibocsátása, akik ren­del­kez­nek a kul­tú­ra­köz­ve­tí­tés ál­ta­lá­nos is­me­re­te­i­vel, il­let­ve olyan el­mé­le­ti és gya­kor­la­ti is­me­re­tek­kel, me­lyek al­kal­mas­sá te­szik őket a köz­mű­ve­lő­dés szak­irá­nyú fel­ada­ta­i­nak el­lá­tá­sá­ra. Az an­dragó­gus szak­kép­zett­ség el­éré­sé­hez az ala­po­zó kép­zés és a törzs­kép­zés kred­it­jeinek meg­szer­zé­se szük­sé­ges. Eh­hez kap­cso­ló­dik a mű­ve­lő­dés­szer­ve­ző szak­irá­nyú kép­zés. Ezen túl­me­nő­en spe­ci­á­lis kép­zés­ben ve­het­nek részt a hall­ga­tók. Az an­dragó­gus-művelődéssz­ervező ok­le­vél bir­to­ká­ban a kul­tú­ra­köz­ve­tí­tés bár­mely te­rü­le­tén el le­het he­lyez­ked­ni, akár a ha­gyo­má­nyos mű­ve­lő­dés­szer­ve­ző fel­ada­tok el­lá­tá­sát, akár az újabb for­má­kat ves­­szük fi­gye­lem­be. A mú­ze­u­mi köz­mű­ve­lő­dé­si mun­ká­tól a kul­tu­rá­lis egye­sü­le­te­kig, a köz­hasz­nú tár­sa­sá­gok­tól az ala­pít­vá­nyo­kig a leg­kü­lön­bö­zőbb te­rü­le­te­ken va­ló­sul­hat ez meg. Ezen túl a hu­mán erő­for­rás­ok­kal fog­lal­ko­zó te­rü­le­tek vagy a kom­mu­ni­ká­ció bár­mely szfé­rá­ja is nyi­tott a vég­zett hall­ga­tók szá­má­ra.
 
Ének-ze­ne alapszak
 
A 6 fél­éves kép­zés cél­ja olyan szak­em­be­rek ki­bo­csá­tá­sa, akik ze­ne­el­mé­le­ti, ze­ne­iro­dal­mi is­me­re­te­ik, a kul­tu­rá­lis/mű­vé­sze­ti in­téz­mény­rend­szer­ről szer­zett tu­dá­suk bir­to­ká­ban, ki­mű­velt ze­nei tech­ni­ká­val, jó íz­lés­sel és al­ko­tó dön­té­si kész­ség­gel ké­pe­sek szol­gá­la­tuk el­lá­tá­sá­ra az eu­ró­pai tér­ség ze­nei és más kul­tu­rá­lis/mű­vé­sze­ti in­téz­mé­nye­i­ben. A kép­zés so­rán a hall­ga­tók kel­lő jár­tas­ság­ra tesz­nek szert a ma­gyar ze­nei élet és az eu­ró­pai or­szá­gok ze­nei éle­té­nek meg­is­me­ré­sé­hez. Al­kal­ma­sak ta­nul­má­nya­ik mes­ter­kép­zés ke­re­té­ben tör­té­nő foly­ta­tá­sá­ra, to­váb­bá ze­nei szer­ve­zé­si, szer­kesz­té­si fel­ada­tok meg­ol­dá­sá­ra, ze­nei együt­te­se­ket, mű­ve­lő­dé­si in­téz­mé­nye­ket a szak­irá­nyuk­nak meg­fe­le­lő szol­gá­lat­tal al­ko­tó mó­don se­gí­te­ni és al­sóbb fo­kon irá­nyí­ta­ni, cso­por­tos ze­nei tel­je­sít­mé­nyek lét­re­ho­zá­sá­ban részt ven­ni; ma­gas fo­kú mo­ti­vá­ci­ó­val, mi­nő­sé­gi igén­­nyel és sze­mé­lyes ha­tás­sal dol­goz­ni az ének-, il­let­ve ze­ne­kul­tú­rá­val ös­­sze­füg­gő in­téz­mé­nyek­ben, a hang­ver­seny­élet szer­ve­zé­si kér­dé­se­i­ben szak­re­fe­rens­ként, ta­nács­adó­ként és szer­ve­ző­ként mű­köd­ni, a ze­ne­is­me­re­tü­ket és ze­ne­sze­re­te­tü­ket hang­sze­ren, ének­kel, szó­ban és írás­ban ter­jesz­te­ni.
 
Ké­pi áb­rá­zo­lás alapszak
 
A 6 fél­éves kép­zés cél­ja olyan mű­velt­sé­get ad­ni, amely a vég­zőst mi­nél ma­ga­sabb fo­kon al­kal­mas­sá te­szi a ké­pi áb­rá­zo­lás, a vi­zu­á­lis kul­tú­ra köz­ve­tí­té­sé­re, mű­vé­sze­ti te­rü­le­te­i­nek gya­kor­lá­sá­ra. A szak elő­kép­zett­sé­get ad vi­zu­á­li­san kul­tu­rált (szem­lé­le­tes) ok­ta­tó-ne­ve­lő mun­ká­ra, így az esz­té­ti­ka, a kör­nye­zet­kul­tú­ra és a mű­vé­sze­tek irán­ti igény ki­ala­kí­tá­sá­val hoz­zá­ér­tő be­fo­ga­dó­kat, fel­hasz­ná­ló­kat, mű­vé­szet­köz­ve­tí­tő­ket képez. A mű­hely­mun­kák hang­sú­lyo­zá­sá­val a JGYPK azt sze­ret­né el­ér­ni, hogy az in­téz­mény­ből ki­ke­rült hall­ga­tók mi­nél sta­bi­lab­ban helyt tud­ja­nak áll­ni az élet­ben egy-­egy szak­te­rü­let el­sa­já­tí­tá­sa ré­vén. Vá­laszt­ha­tó szak­irá­nyok: fes­tő, kép­gra­fi­ka, épí­té­sze­ti sík­üveg.
 
Test­ne­ve­lő-edző alapszak
 
A 6 fél­éves kép­zés cél­ja olyan szak­em­be­rek kibocsátása, akik testkul­turális és sport­tu­do­má­nyi, va­la­mint ne­ve­lés- és egész­ség­tu­do­má­nyi is­me­re­te­ik bir­to­ká­ban ké­pe­sek sport­edzői, sport­szer­ve­zői, test­ne­ve­lői te­vé­keny­ség el­lá­tá­sá­ra. A sza­kon vég­zet­tek kel­lő mély­sé­gű el­mé­le­ti is­me­re­tek­kel ren­del­kez­nek a kép­zés má­so­dik cik­lus­ban tör­té­nő foly­ta­tás­hoz. A 2. fél­év vé­gén test­ne­ve­lő-edző vagy (vá­lasz­tott sport­ág­ban) szak­edző szak­irányt vá­laszt­hat a hall­ga­tó.
Bezár