
A Juhász Gyula Pedagógusképző Kar és
Békési Imre neve több évtizede összeforrt egymással. A nyelvészprofesszor 1982-től 2000-ig vezette a Magyar Nyelvi Tanszéket, ő honosította meg a főiskolán a szövegnyelvészeti stúdiumot és kutatásokat, s két ciklusban állt főigazgatóként az intézmény élén. 1963-tól dolgozik a Szegedi Pedagógiai Főiskola (ma SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar) Magyar Nyelvi Tanszékén, ma már emeritus professzorként vesz részt annak oktató- és kutatómunkájában. Munkásságát 2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti-keresztjével ismerték el, Szeged városa Pro Urbe díjjal tüntette ki, a nyitrai egyetem díszdoktorává avatta.
Békési Imre pedagógiáját annak ismeretében valósítja meg, hogy a rendszerváltást követően az előző rendszer kollektivitásával szemben az individuum, az egyéniség, a személyiség, az önmegvalósítás elve került a középpontba, éppen ezért az igazán felelősségteljes és elkötelezett oktatóknak az eddiginél sokkal jobban kell törődniük a hallgatók személyiségépítésével olyan szempontból, hogy tudjanak csapatban dolgozni, személyiségépítésüket ne elszigetelt individuális programként akarják megvalósítani. Mint pedagógus a hallgatóit emellett arra is igyekszik nevelni, hogy legyenek kezdeményezők, ötletekkel segítsétek a későbbi munkahelyüket.
A 70 esztendős, igazi humanista nyelvész, pedagógus, intézményvezető több tanár- és humánértelmiségi-generáció felnevelője, akire méltán tekintenek példaképként egykori és jelenlegi tanítványai.