Mit is jelent az alternatív tudomány? Az előadás címe óvatos, hiszen az újdonsült termékek és módszerek közül több a kevésbé kegyes áltudomány megnevezést is kivívta már magának. Az alternatív tudományok cím ezért is bizonyult szerencsésebb megnevezésnek most. Az est előadója így lehetőséget adott az újdonságok iránt érdeklődőknek, hogy maguk döntsenek, igazat adnak-e a feltalálóknak és a sokszor hihetetlennek tűnő elképzeléseiknek. A hallgatóság tehát levonhatta magának a következtetéseket, és szabadon dönthet arról, hogy minek is fog utánajárni bizonyos termékekkel és azok hatásával kapcsolatban.

|
Végre nem csak a reklámokból kaphattunk felvilágosítást...
|
Sipos Pál egyetemi docens a Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszékén dolgozik. Fő kutatási területe a vizes oldatok kémiája, főleg az ipar által használt oldatok komplex részecskéinek szerkezete és ezek egyensúlya, illetve az ezekből az oldatokból kiváló vegyületek szerkezetének elemzése.
Az előadáson nemcsak azokat az elképzeléseket gyűjtötte egybe, melyeket a tudományos világ hosszabb-rövidebb mérlegelés után hiteltelennek tart, hanem azokat az új teóriákat is, melyekről még nem tekinthető lezártnak a tudományos vita. Hiszen a tudományos eredmények mérlegeléséhez szakértő emberek szükségesek, ugyanúgy, mint az élet bármely más területén. A tudományos igényesség pedig nem pusztán a tudományos szakkifejezések halmozásában rejlik, hiszen a válaszok mindig további kérdéseket vetnek fel.
Míg régebben meg kellett küzdeni az információért, addig ma, a megkerülhetetlen fogyasztói társadalomban az agy gyorsan telítődik a sokszor megbízhatatlan eredetű információkkal. A technika fejlődése megállíthatatlan tempóval halad előre. A mindennapi használati tárgyaink és berendezéseink is követik ezt a változást, persze sokszor az anyagi helyzettől függően. A kérdésekre pedig sokszor már nem maradt idő. Többnyire fogalmunk sincs hétköznapi használati tárgyaink működéséről, javításáról, így többnyire rövid használat után kukába kerülnek. Emellett az internetnek köszönhetően képek tömkelege kerül a szemünk elé nap mint nap. S míg a szöveg absztrakt gondolkodást igényel, vagyis sokkal inkább fogalmakra irányul, addig a képek konkrét gondolkodást, gondolatokat ébresztenek.
A berögzült előítéletekből, vagyis a sztereotípiákból nagyon könnyen lesz kizárólagos elképzelés egy-egy dolgot illetően. Az előadás is azt sugallta, a baj nem is abban rejlik, hogy az információrengeteg egyre nő, és már mindenhol, bárki számára elérhető. Sokkal inkább a józan ész és a mérlegelés, utánajárás vált kínossá a divatirányzatok követőinek. Hiszen alapvetően nem jó, hogyha szégyennek kell éreznünk, hogy tájékozottak vagyunk egy témában. A nyilvános tudományos viták valószínűleg már elvették az emberek kedvét a további gondolkodástól, és túlzottan hozzászoktunk a készen kapott információkhoz.
Az előadáson megjelent, kémia iránt érdeklődő tömeg pedig ebben az esetben egy szakembertől, s végre nem a reklámokból kaphatott hasznos felvilágosítást, iránymutatást a tudományos ellenőrzés szempontjából több ponton megkérdőjelezhető termékekről. Az alternatív tudományok „Kész átverés show”-ja címmel tartott előadáson több téveszme eloszlott. Választ kaphattunk arra, hogyan is jön létre a pí-víz, a vízmeghajtású autó, az elektrolitikus méregtelenítő berendezés, az ezüstkolloid és még sok egyéb fejlesztés.
Elhangzott, az igazi veszély az alternatív tudományokkal kapcsolatban abban rejlik, hogy inkább hinni kell bennük, mintsem valójában megérteni, utánajárni tüzetesebben az eredetüknek.
Bakó Margit Szibilla