
A Szegedi Tudományegyetem büszke lehet világszerte ismert kutatóira. Közülük is kiemelkedő munkát végez
Bor Zsolt fizikus, akinek a legfőbb kutatási területe a lézertechnika és a lézerek alkalmazása. A Bolyai-díjjal 2004-ben kitüntetett kutató a Kijevi Műszaki Egyetem Radioelektronikai Karán szerezte első diplomáját 1973-ban, majd 1975-ben a JATE-n doktorált fizikából. 1990-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, négy évvel később rendes tagsággal jutalmazták. A Szegedi Tudományegyetem Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékének vezetője, számos európai és amerikai egyetem vendégprofesszora. A modern elektronikában mindennapossá váló találmányainak listáját e rövid keretek közt lehetetlen felsorolni.
A professzorral lapunk még 2004 őszén készített interjút, amelyben beszélt a politikán átívelő kutatási finanszírozás szükségszerűségéről, ami a jelen feszült politikai megosztottságában egyre nehezebb. És ehhez szorosan hozzátartozik, hogy az oktatás átalakítása megfontolt lépésekben történjen, ne látszatmegoldásokban botorkáljunk.
A kiváló szakember több mint egy tucat szabadalommal rendelkezik, de magánszemélyként csak néhánynak a birtokosa. A szakterületére jellemző, hogy általában egy tőkeerős cég vásárolja fel találmányát, amivel azután szabadon rendelkezik. Mégsem hiábavaló a munkája, hiszen – ahogy az interjúban is utalt rá – a tanszék, ahol dolgozik, rendkívül sikeres a pályázatok terén, és így legtöbbször a kutatási feltételeket is képesek megteremteni.