2024. május 5., vasárnap English version
Archívum  --  2007  --  1. szám - 2007. január 22.  --  Egyetemi élet  --  TTK
Tudomány világszínvonalon
Egy nemrégiben készített hallgatói elégedettségvizsgálat szerint a négy nagy egyetem természettudományi karait összehasonlítva a szegedi szinte minden kategóriában vitte a pálmát. Ezeknél a számoknál semmi nem mutatja jobban, hogy nem vesz zsákbamacskát, aki a szegedi TTK-t írja rá a jelentkezési lapjára.
Vizsgálati eredmények szerint az egyetemi szférán belül a TTK-sok vannak a legjobb véleménnyel az oktatási intézményük viszonyairól, ezen belül a szegediek a legelégedettebbek a kollégiumi állapotokkal, az egyetem légkörével, az oktatás színvonalával és a diploma értékével. Természetesen az ehhez hasonló felmérések nem jellemezhetnek kimerítően egy intézményt, de az eredmény jó jelnek tekinthető. Külön kiemelhetjük a diákok kutatási lehetőségeiről alkotott kedvező hallgatói véleményt: aki nem rest, biztosan talál magának olyan területet, ahol bekapcsolódhat a tudomány vérkeringésébe.
 
 
A sok munka meghozza gyümölcsét: a Szegeden végzett TTK-sok zöme egy-két hónapon belül munkát talál.
 
A tudományos diákköri munka erősségét mi sem támasztja alá jobban, mint hogy a 2005-ös OTDK-n az SZTE hallgatói több mint 130 dobogós helyezést nyertek el, s az egyetem valamennyi kara közül a TTK volt a legeredményesebb 50 helyezéssel. A 41 szegedi első helyből is 18-at ők szereztek meg!
„A kar 2006 óta már minden szakot a bolognai folyamat szerint hirdet meg" – mondta el lapunknak Csirik János, a Természettudományi Kar dékánja. „Mivel minden alapszakot egy intézmény indíthat csak, a korábbi tanárképző főiskolai karrról néhány szak keretszáma ezután a TTK-t gazdagítja. Közös tantervek készültek, melyek kidolgozásában mind az egyetemi, mind a főiskolai kar tanárai részt vettek."
Sajnos az utóbbi években a középiskolás diákok között csökkent bizonyos természettudományos tárgyak népszerűsége, ezért kevesebben jelentkeznek fizika, matematika és kémia szakra, az informatika és a geográfus szak viszont továbbra is szép jelentkezési számmal büszkélkedhet. A biológia szintén a népszerű szakok közé tartozik. Aki ebben a tudományban szeretne elmélyedni, Szegednél jobb helyet nem is találhat. A Szegedi Biológiai Központ, ahol a gyakorlataikat végzik a hallgatók, az egész világon ismertté tette a város és az egyetem nevét, az Újszegeden készülő biológiai épület pedig ideális körülményeket teremt majd a munkához.
 
ADATTÁR
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi Karának története a Kolozsvári Egyetem alapításáig nyúlik vissza. Szegeden 1921-ben kezdte meg működését az intézmény. Az eltelt 85 év alatt az eredetileg még Matematikai és Természettudományi Kar tudományágainak száma jelentősen nőtt. A TTK-n jelenleg 3998 államilag finanszírozott nappali és 219 levelező tagozatos hallgató tanul. Költségtérítésesként 386 nappali és 375 levelezős diák hallgatja az előadásokat.
 
Elmondható, hogy a mai, diplomás munkanélküliektől hemzsegő világunkban a szegedi TTK-soknak csak kis hányada kénytelen sort várni a munkaügyi központokban, többségük egy-két hónap alatt munkába állhat. Az informatikusok a legszerencsésebbek ebből a szempontból, ők akár Magyarországon, akár külföldön próbálkoznak, jó eséllyel vághatnak neki az álláskeresésnek. Bár más szakokon több a pályaelhagyó, azért a fizikusoknak és a biológusoknak sincs okuk a panaszra. Mivel a következő néhány évben várhatóan nő a kereslet a jól képzett kutatók iránt, az egyetem célja, hogy minél több hallgató helyezkedjen el ezen a területen. Az Európai Unió eltökélt abban a tekintetben, hogy 2010-ig ötvenezerrel növeli a kutatói kapacitását, tehát a tehetséges diákok eséllyel pályázhatnak meg kutatói állásokat. Az egyetem maga is kiveszi a részét a hallgatók elhelyezéséből, azon igyekszik, hogy a kutatók minél több rangos cég munkájába bekapcsolódjanak. A következő néhány évben több új kutatóintézet is létesül a városban. Aki viszont nem szeretne Szegeden maradni, az előtt nyitva a világ. A magyar kutatók malmára hajtja a vizet az a külföldön elterjedt hiedelem, hogy a mi szakembereink felkészültebbek az átlagnál. A TTK célja, hogy megőrizze ezt a hitet, és az általunk megkérdezett hallgatók szerint ezt a küldetést sikerül is teljesítenie. A szegedi TTK-sok szerint a kar egyik legnagyobb előnye, hogy világszínvonalú oktatókat mondhat magáénak, akik nem restek akár a szabadidejükből is időt áldozni a diákokra. A szigorú, ám átlátható követelmények felszabadult légkörrel párosulnak. A diplomát az egész világon elismerik.
Az intézmény szerteágazó nemzetközi kapcsolatai abban is megmutatkoznak, hogy aki még egyetemi évei alatt szeretne megismerkedni a külföldi kutatóintézetek, egyetemek légkörével, jó helyen kopogtat az Aradi vértanúk terén. A kar szorgalmazza, hogy minél többen töltsenek el legalább egy félévet valamelyik nyugati egyetemen. Lehet csomagolni!
Cs. L., D. Cs.

konyvtar_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023/2024-2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár