2024. május 4., szombat English version
Archívum  --  2007  --  1. szám - 2007. január 22.  --  Egyetemi élet  --  ZMK
A kép­zés
 
A Ze­ne­mű­vé­sze­ti Ka­ron a kép­zés hét tan­szé­ken zaj­lik, és el­ső­sor­ban a Böl­csé­szet­tu­do­má­nyi Kar­ral lét­re­jött egy olyan együtt­mű­kö­dés, amely a ta­nár­kép­zést alap­ve­tő­en meg­ha­tá­roz­ta: eb­ben a BTK há­rom, a TTK – az akusz­ti­ka ré­vén – egy tan­szék­kel vesz részt.
A ZMK-n ed­dig egye­te­mi sza­kon vég­zet­tek hang­szer­mű­vész-ta­ná­ri, il­let­ve ének­mű­vész-ta­ná­ri dip­lo­mát kap­tak, a fő­is­ko­lai sza­ko­kon pe­dig hang­szer­ta­nár- (il­let­ve ének­ta­nár-) ka­ma­ra­mű­vész dip­lo­mát le­he­tett sze­rez­ni. A 2007-ben in­du­ló tan­év­ben már itt is a bo­lo­gnai rend­szer sze­rint fel­vé­te­liz­nek a di­á­kok. A ka­ron két alap­sza­kot akk­re­di­tált a MAB: az elő­adó-mű­vé­szet, va­la­mint az al­ko­tó­mű­vé­szet és muzikoló­gia alap­szak­ra le­het je­lent­kez­ni.
 
Alap­sza­kok
 
Az elő­adó-mű­vé­szet alap­sza­ki kép­zés cél­ja olyan szak­em­be­rek kibocsátása, akik elő­adó-mű­vé­szi tel­je­sít­mé­nyük­kel a ma­gyar és az eu­ró­pai ze­ne­kul­tú­rát gya­ra­pí­ta­ni és ter­jesz­te­ni tud­ják. Ma­g­a­s­fokú gya­kor­la­ti és el­mé­le­ti kész­sé­get és tu­dást sze­rez­nek itt a hall­ga­tók, ami hoz­zá­se­gí­ti őket ah­hoz, hogy ki­mű­velt ze­nei íz­lés­sel, tech­ni­ká­val, for­málókészséggel tud­ják a mű­vé­szi szol­gá­la­tot el­lát­ni ze­ne- és ének­kar­ok­ban, ka­ma­ra­ze­nei együt­te­sek­ben. A ze­nei élet in­téz­mé­nye­i­ben hasz­nos és ak­tív kul­tu­rá­lis sze­rep be­töl­té­sé­re al­kal­ma­sak. A vég­zet­tek ki­dol­go­zott ze­nei kész­sé­gek­kel, kel­lő mély­sé­gű vo­ká­lis és hang­sze­res, va­la­mint meg­fe­le­lő el­mé­le­ti is­me­re­tek­kel ren­del­kez­nek ta­nul­má­nya­ik mes­ter­kép­zés­ben tör­té­nő foly­ta­tá­sá­hoz.
Az al­ko­tó­mű­vé­szet és muzikoló­gia alap­sza­kon a hang­súly a ze­ne­tu­do­mány­ban va­ló ala­pos el­mé­lyü­lés­re he­lye­ző­dik a fel­ké­szí­tés­ben: a ze­ne­tör­té­ne­ti kor­szak­ok, il­let­ve a ze­ne­szer­zők éle­té­nek elem­zé­se ke­rül elő­tér­be, va­la­mint az e te­rü­let­hez kap­cso­ló­dó leg­fon­to­sabb ku­ta­tá­si mód­sze­rek el­sa­já­tí­tá­sa.
A két alap­szak­nak ös­­sze­sen 22 szak­irá­nya in­dul a sza­kon. A há­rom­éves BA-képzés el­vég­zé­se után klas­­szi­kus elő­adó­mű­vész vég­zett­ség sze­rez­he­tő. (Pél­dá­ul fu­vo­la szak­irá­nyon,  ha va­la­ki a BA-képzés után el­vég­zi a két­éves ta­ná­ri mes­ter­kép­zést, ak­kor le­het – pél­dánk ese­té­ben – ok­le­ve­les fu­vo­la­ta­nár; a mű­vész mes­ter­kép­zés el­vég­zé­se után pe­dig ok­le­ve­les fu­vo­la­mű­vész.) A BA-képzés nem fe­lel­tet­he­tő meg me­cha­ni­ku­san a je­len­le­gi fő­is­ko­lai kép­zés­nek, an­nál ugyan­is ke­ve­sebb. BA-képzettséggel ze­ne­kar­ban, kó­ru­sok­ban, mű­ve­lő­dé­si há­zak­ban ze­nei re­fe­rens­ként, ze­nei könyv­tá­rak­ban le­het el­he­lyez­ked­ni. Ta­ná­ri kép­zett­sé­get az MA (mes­ter­kép­zés) ke­re­té­ben le­het sze­rez­ni, ez­után le­het te­hát mű­vé­sze­ti is­ko­lá­ban vagy szak­kö­zép­is­ko­lá­ban, il­let­ve ze­ne­is­ko­lá­ban ta­ní­ta­ni. Emel­lett a vég­zett ta­nít­vá­nyok kö­zül so­kan a Sze­ge­di Szim­fo­ni­kus Ze­ne­kar­ban, a Sze­ge­di Nem­ze­ti Szín­ház­ban vagy akár az Ál­la­mi Ope­ra­ház­ban ma­gán­éne­kes­ként vagy kó­rus­tag­ként, il­let­ve bu­da­pes­ti ze­ne­kar­ok­ban mű­köd­nek köz­re. Az el­he­lyez­ke­dé­si le­he­tő­ség op­ti­má­lis­nak mond­ha­tó, az ed­di­gi év­fo­lyam­ok alap­ján kö­ze­lí­tett a száz szá­za­lék­hoz.
 
Dok­to­ri és mes­ter­kur­zu­sok
 
Az alap- és mesterképzési struk­tú­rá­ra épül rá majd a há­rom­éves dok­tor­is­ko­la, ami DLA-fo­ko­za­tot (Doc­tor of Lib­eral Arts) je­lent.
A kar ve­ze­té­se fo­lya­ma­to­san tö­rek­szik ar­ra, hogy emel­ked­jen az ok­ta­tói mun­ka szín­vo­na­la is. En­nek egyik ele­me, hogy mi­nél több ok­ta­tó ren­del­kez­zen meg­fe­le­lő tu­do­má­nyos fo­ko­zat­tal. A ZMK sa­ját dok­tor­is­ko­la ki­épí­té­sén dol­go­zik. Je­len­leg hat mi­nő­sí­tett ok­ta­tó dol­go­zik az in­téz­mény­ben: Csa­ná­di Lász­ló, Ke­resz­tes Esz­ter DLA-fo­ko­zat­tal, Ke­rek Fe­renc, Temesi Má­ria DLA-fo­ko­zat­tal, ha­bil­itá­ció­val és Liszt-díj­jal, Szec­sődi Fe­renc ha­bil­itá­ció­val és Liszt-díj­jal, Hu­szár La­jos ha­bil­itá­ció­val és Er­kel-díj­jal ren­del­ke­zik.
2006 nya­rán má­sod­íz­ben ren­dez­ték meg a Sze­ge­di Mű­vé­sze­ti Aka­dé­mi­át és Mes­ter­kur­zust, en­nek az ese­mény­nek a ZMK ok­ta­tói mel­lett ala­pí­tó tag­ként Mar­ton Éva vi­lág­hí­rű, Kos­suth-dí­jas ope­ra-éne­kes­nő is ak­tív ré­sze­se. A mű­vé­sze­ti aka­dé­mia le­bo­nyo­lí­tá­sá­hoz a Sze­ge­di Sza­bad­té­ri Já­té­kok Kht. is je­len­tős tá­mo­ga­tást nyújt. Ez is mu­tat­ja, hogy a kar­nak ki­emel­ke­dő­en jó az együtt­mű­kö­dé­se a vá­ros kul­tu­rá­lis in­téz­mé­nye­i­vel, pél­dá­ul a Sze­ge­di Szim­fo­ni­kus Ze­ne­kar­ral, amely a ZMK leg­te­het­sé­ge­sebb ta­nít­vá­nya­it a dip­lo­ma­hang­ver­se­nye­ken kí­sé­ri; a Sze­ge­di Nem­ze­ti Szín­ház­zal, ahol a ma­gán­ének sza­kos nö­ven­dé­kek ope­ra­vizs­gá­ja zaj­lik. A kar te­vé­keny­sé­gét, a kul­tu­rá­lis ese­mé­nye­ket szá­mos eset­ben se­gí­ti a vá­ros Pol­gár­mes­te­ri Hi­va­ta­la. Az in­téz­mény a mű­vé­szet és a kul­tú­ra szem­pont­já­ból kulcs­po­zí­ci­ót tölt be: a vá­ros egyet­len hang­ver­seny­ter­me, a Fric­say Fe­renc Hang­ver­seny­te­rem is az in­téz­mény­ben ta­lál­ha­tó, ahol éven­te több tu­cat kon­cer­tet ren­dez­nek. A jö­vő­ben en­nek a te­rem­nek a fej­lesz­té­sét is ter­ve­zik.
 
Ze­nei ver­se­nyek
 
A ZMK gyak­ran szer­vez sa­ját ver­se­nye­ket. Csak a leg­faj­sú­lyo­sab­ba­kat em­lít­ve: 2006-ban ötö­dik al­ka­lom­mal ren­dez­ték meg a Simándy Jó­zsef Ének­ver­senyt, ame­lyet Sze­ged vá­ro­sá­val kö­zö­sen szer­vez meg a kar. Évek óta meg­ren­de­zik a gi­tár­ver­senyt és -fesz­tivált is, va­la­mint a kö­zel­múlt­ban zaj­lott le a Hubay-hegedű­verseny; két­éven­te or­go­nis­ta ta­lál­ko­zó­ra és fesz­ti­vál­ra ke­rül sor. 2006-ban má­sod­íz­ben tar­tot­ta meg az in­téz­mény a Sze­ge­di Nem­zet­kö­zi Bar­tók Bé­la Zon­go­ra­ver­senyt. A kar öt éve in­ten­zív együtt­mű­kö­dést tart fenn a nagyszent­mik­lósi Pro Bar­tók Tár­sa­ság­gal, amely­nek el­nö­ke Ke­rek Fe­ren­cet kér­te fel mű­vé­sze­ti ve­ze­tő­nek.
Éven­te több olyan kon­cer­tet tar­ta­nak Bar­tók szü­lő­vá­ro­sá­ban, ahol a Te­mes­vá­ri Egye­tem Ze­nei Fa­kul­tá­sa és a ZMK hall­ga­tói, mű­vé­szei mű­köd­nek köz­re.
 
Kap­cso­la­tok
 
A kar szo­ros kap­cso­la­tot tart fenn szá­mos szak­kö­zép­is­ko­lá­val (Sze­ged, Bu­da­pest, Bé­kés­csa­ba, Kecs­ke­mét), alap­fo­kú in­téz­mé­nyek­kel (Sze­ged, Szen­tes, Hód­me­ző­vá­sár­hely, Ma­kó). Így a ZMK a kez­de­tek­től fi­gye­lem­mel kí­sé­ri a fi­a­tal te­het­sé­gek ki­bon­ta­ko­zá­sát. Az in­téz­mény ad ott­hont a több év­ti­ze­des múlt­ra vis­­sza­te­kin­tő Kor­társ Ze­nei Na­pok­nak. A kar részt vesz az Eras­mus-pro­gram­ban, in­ten­zív kap­cso­la­tai van­nak töb­bek kö­zött Köln­nel, Os­nabrück­kel és más né­met vá­ro­sok­kal, va­la­mint Pár­má­val, Te­mes­vár­ral, a turkui egye­tem­mel, emel­lett spa­nyol és sváj­ci vá­ro­sok­kal. Az in­téz­mény­ben több­ször for­dul­tak meg vi­lág­hí­res­sé­gek, a ha­zai és nem­zet­kö­zi ze­nei élet leg­je­len­tő­sebb sze­mé­lyi­sé­gei, mint pél­dá­ul Sass Sylvia, Mar­ton Éva, On­czay Csa­ba, Pol­gár Lász­ló, Se­bők György és Schiff And­rás.

DSC_01581_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023/2024-2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Gyorslinkek

Bezár