Szegedi Tudományegyetem Ahol tudás és szándék találkozik

Kutatóhelyek és innovációs intézmények  --  Ipari kapcsolati központok
Dél-alföldi Neurobiológiai Tudásközpont (DNT)
A Dél-alföldi Neurobiológiai Regionális Egyetemi Tudásközpont (DNT) a Szegedi Tudományegyetem, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Központja, az EGIS Gyógyszergyár és további tíz vállalat közreműködésével jött létre.
A DNT megalapításával olyan kutatás-fejlesztési hálózat jött létre, mely új, hatékony molekulákat, diagnosztikumokat fejleszt a központi idegrendszert érintő betegségek (Alzheimer-kór, Parkinson-kór, depresszió, anxietas) gyógyítására, és tevékenységével a gyógyszerkutatás- és fejlesztés számos szegmensét átfogja. A DNT által létrehozott Neuroproteomikai Centrum kiváló szakembereinek és felszereltségének köszönhetően a humán betegségek vizsgálatának számottevő központja.
 
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által felügyelt Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (KPI, www.kutatas.hu) „Regionális Egyetemi Tudásközpont" programjában 4 évre elosztva 1.7 milliárd Ft támogatást nyert neurobiológiai témakörű kutatási – fejlesztési projektünk, melynek vezetője a Szegedi Tudományegyetem. A projekt megvalósítására konzorciumot hoztunk létre, melynek további tagjait a kutatási partnerek címszó alatt találhatják az egyetemünk honlapján.
 
A DNT kutatási és fejlesztési feladatát a következő 4 évben 5 alprogram köré csoportosítja, 45 munkacsoport koordináltan vesz részt a feladatokban. A konzorcium célja, hogy alkalmazott kutatásai eredményeképpen új, hatékony molekulákat, diagnosztikumokat fejlesszen a központi idegrendszert érintő betegségek gyógyítására, új szabadalmakat jegyezzen be, eredményeit tudományos közleményekben, előadásokban ismertesse. További feladata, hogy munkatársai részt vesznek a modern szemléletű egyetemi oktatásban. Célok közt szerepel még „spin-off" és „startup" cégek létrehozása a kutatási eredmények hasznosítására, amelyeken keresztül munkahelyteremtéssel a konzorcium növeli a régió foglalkoztatottságát. A résztvevő kutatólaboratóriumok, kapcsolódó cégek számára a pályázatból egy központi helyen lévő egyetemi épületet felújítunk, mely a továbbiakban a DNT céljait szolgálja.
 
A Konzorcium szakmai vezetője Dr. Telegdy Gyula akadémikus, a tudományos feladatok koordinátora Prof. Penke Botond akadémikus. A konzorciumot 11 tagú Irányító Tanács vezeti, melyben részt vesznek az egyetem vezetőségének, az MTA SZBK és a nagyobb ipari partnerek képviselői, valamint az alprogramok témavezetői. Az Irányító Tanács a projekt menedzser igazgató feladatainak ellátásával Dr. Alföldi Pétert bízta meg. A projekt előrehaladásának segítését, felügyeletét menedzsment eszközök segítségével a DNT Iroda végzi.
 
További információ:
 
Prof. Penke Botond, akadémikus, DNT tudományos koordinátora, SZTE Orvosi Vegytani Intézete, 6720 Szeged, Dóm tér 8. e-mail: penke@ovrisc.mdche.u-szeged.hu
 
Papp Csaba, DNT menedzserigazgatója. A DNT Iroda Központi címe: 6725 Szeged, Szikra u. 2. papp@dnt.u-szeged.hu, tel.: 62-546-825, fax: 62-546-826, mobil: 30-398-5881.
 


uszt_logo_rgb Infoblokk3_ESZA_egyes


tt-iroda

P1250119_230x154.png

Rendezvénynaptár *

  • Szorgalmi időszak 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Education period 2023/2024/2
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak a 2023-2024/2. félévben
    február 12. - május 18.
  • Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.
  • 2023/2024-II. félév Szorgalmi időszak
    február 12. - május 18.

Címkefelhő

14. Őszi Kulturális Fesztivál  BTK  Diplomaosztó  Egyetemi Tavasz  Egyetemi Élet  Egyetemi élet  Esemény  Fókusz  Irodalom  JGYPK  Kulturális Iroda  Kultúra  Kutatók Éjszakája 2009  SZTE Kulturális Iroda  SZTE Kultúrális Iroda  Sport  Szabadegyetem  TIK  TTIK  ZMK