2024. április 20., szombat English version
Archívum  --  2010  --  3. szám - 2010. március 1.  --  Egyetemi élet
Egy­ség­ben az erő
Rég­óta fog­lal­koz­tat­ja a te­het­ség­gon­do­zás el­kö­te­le­zett­je­it, ho­gyan le­het a tö­meg­kép­zés­ből a leg­job­ba­kat ki­emel­ni. 2007-től a Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­tem az SZTE Sze­ge­di Te­het­ség­pont lét­re­ho­zá­sá­val csat­la­ko­zott a te­het­ség­pon­tok or­szá­gos há­ló­za­tá­hoz. A szer­ve­zet cél­ja, hogy ösz­tön­díj-le­he­tő­sé­gei és az egye­te­mi ki­vá­ló­sá­go­kat tá­mo­ga­tó in­téz­mé­nyei se­gít­sé­gé­vel az uni­ver­si­tas leg­jobb­ja­it gyűjt­se egy­be.
Címkék: Egyetemi Élet

A Te­het­ség­pont el­sőd­le­ge­sen ösz­tö­nöz­ni sze­ret­né az SZTE hall­ga­tó­it mi­nél jobb tu­do­má­nyos, mű­vé­sze­ti, ta­nul­má­nyi és sport­ered­mé­nyek el­éré­sé­re. Badó At­ti­la hall­ga­tói és köz­kap­cso­la­ti rek­torhe­lyettes ve­ze­té­sé­vel meg­ala­kult a sze­ge­di Te­het­ség­gon­do­zó Ta­nács, mely a Hall­ga­tói és Köz­kap­cso­la­ti Igaz­ga­tó­ság­gal kö­zö­sen hir­det meg kü­lön­bö­ző pá­lyá­za­to­kat a dok­toran­duszpro­gramok­tól a sport­ösz­tön­dí­ja­kig, a mű­vé­sze­ti te­vé­keny­sé­gek­re ki­írt pá­lyá­za­tok­tól a Rotary Club Sze­ged Szent-Györ­gyi Al­bert-ösz­tön­dí­já­ig.

sofi
A Sófi Alapítvány tavalyi díjátadója, a háttérben a díszvendég, Sebestyén Márta énekes.
Min­den új je­lent­ke­ző­nek, aki a pont va­la­me­lyik pá­lyá­za­tán – meg­fe­lel­ve fel­tét­ele­i­nek – részt vesz, nyit­va áll a le­he­tő­ség, hogy a Te­het­ség­pont­hoz csat­la­koz­zon. Ha va­la­ki egy­szer be­ke­rül eb­be a kör­be, a dip­lo­ma meg­szer­zé­se után is nyit­va áll­nak előt­te a Te­het­ség­pont kí­nál­ta le­he­tő­sé­gek.
„Az SZTE-n több sze­ge­di te­het­sé­ge­ket tá­mo­ga­tó szer­ve­zet mű­kö­dik, nagy új­don­ság len­ne, ha ezek erő­it, ener­gi­át egy kö­zös szer­ve­zet­ben, az SZTE Sze­ge­di Te­het­ség­pont­ban si­ke­rül­ne egye­sí­te­ni” – vall­ja Sófi Jó­zsef, a Sófi Jó­zsef a Sze­ge­di Te­het­sé­ge­kért Ala­pít­vány ala­pí­tó­ja, a Te­het­ség­gon­do­zó Ta­nács tag­ja, a Te­het­ség­pont­be­li együtt­mű­kö­dé­sek szer­ve­ző­je. A kü­lön­bö­ző te­het­ség­gon­do­zó szer­ve­ze­tek csat­la­ko­zá­sa fo­lya­ma­tos. 2008-tól lé­te­zik a Só­fi-ala­pít­vány ösz­tön­díj­pá­lyá­za­tán részt­ ve­vők­ből lét­re­ho­zott ösz­tön­díj­klub, mely­nek mű­kö­dé­sé­ből már vi­lá­gos­sá vált, mek­ko­ra igény mu­tat­ko­zik a hall­ga­tó­kat se­gí­tő szol­gál­ta­tá­sok­ra. 2009-ben Sófi Jó­zsef kez­de­mé­nye­zé­sé­re az ala­pít­vány és az Eöt­vös Lo­ránd Kol­lé­gi­um együtt is meg­kezd­te a tag­ja­ik­nak kü­lön­fé­le le­he­tő­sé­ge­ket nyúj­tó együtt­mű­kö­dést – ez ad­ta az öt­le­tet, hogy a te­het­ség­gon­do­zó szer­ve­ze­te­ket egy pont­ban egye­sít­sék.
A Te­het­ség­pont a leg­job­bak­nak ösz­tön­dí­ja­kat, anya­gi tá­mo­ga­tást kí­nál, de min­den tag­já­nak szá­mos előnyt nyújt: in­gye­nes vagy ked­vez­mé­nyes szín­ház- és sport­bér­le­tek, ki­ál­lí­tás-szer­ve­zés, ban­ki és ügy­vé­di ta­nács­adás, ked­vez­mé­nyes la­kás­hi­te­lek, gya­kor­no­ki le­he­tő­sé­gek, be­aján­lá­sok mun­ka­he­lyek­re vagy ku­ta­tó­cso­por­tok­ba – csak né­hány a szer­ve­zet tá­mo­ga­tá­sai kö­zül.
Sófi Jó­zsef azt is ki­eme­li: kez­det­től fog­va ter­vez­tek egy a Te­het­ség­pont hon­lap­já­ról el­ér­he­tő ki­vá­ló­sá­gi lis­tát, me­lyen ered­mé­nye­ik fel­tün­te­té­sé­vel az ösz­tön­díj­pá­lyá­za­to­kon leg­job­ban sze­rep­lő hall­ga­tó­kat gyűj­te­nék egy­be. Ez fon­tos re­fe­ren­ci­át és el­is­mert­sé­get je­len­te­ne a hall­ga­tók­nak, és nem utol­só­sor­ban egy­faj­ta együtt­mű­kö­dést is elő­se­gít­het­ne a Te­het­ség­pont tag­jai kö­zött, hi­szen már a Só­fi-ösz­tön­díj­klub­ban is lát­szik, mi­lyen nagy igény mu­tat­ko­zik ar­ra, hogy a leg­ki­vá­lóbb hall­ga­tók in­ter­disz­cip­li­ná­ris pro­jek­te­ken dol­goz­za­nak együt­t.
Sófi Jó­zsef ugyan­ak­kor fel­hív­ja a fi­gyel­met: na­gyon fon­tos a Te­het­ség­gon­do­zó Ta­nács mun­ká­ja, de a leg­fon­to­sabb te­het­ség­gon­do­zás még­is a tan­szé­ke­ken és az in­té­ze­tek­ben zaj­lik, ahol a té­ma­ve­ze­tők, ok­ta­tók, az adott té­ma leg­ki­vá­lóbb is­me­rői, szak­ér­tői vég­zik az után­pót­lás-ne­ve­lést.

A. M.

Bezár