A legutóbbi alkalom óta jelentős átalakuláson esett át a rendezvény, a hagyományos SZTE Tavaszi Állásbörzével párhuzamosan ugyanis a Szakmai Gyakorlati Helyek Börzéjét is megrendezik, ahol kimondottan gyakornoki helyeket kínáló cégekkel lehet majd találkozni. „Eddig egyben volt a kettő, de mi is egyre jobban felismerjük a szakmai gyakorlat fontosságát. Ezért próbáljuk most erre helyezni a hangsúlyt, hogy a hallgatók szerezzenek használható szakmai tapasztalatokat. Bizonyos cégeknek van kimondottan gyakornoki programjuk, amely ráhúzható egy adott kar gyakorlati elvárásaira. A kettő jól összeilleszthető, el tudja fogadni a céges gyakorlatot az adott kar is kötelező gyakorlatként” – mondta el lapunknak Fajka Judit, az SZTE Karrier Iroda rendezvényszervezője.
 |
Több tucat cég várja az érdeklődő hallgatókat a TIK-ben. Fotó: Segesvári Csaba
|
Igen sokszínű kínálat várja az SZTE hallgatóit, mindkét börzén több mint húsz cég képviselteti majd magát. Az állásbörzén főként informatikai, gazdasági, pályázatírással foglalkozó és gyógyszercégek jelennek meg, de megtalálható lesz a munkaügyi központ és több állásközvetítő cég is. A gyakorlati helyek börzéjén pedig a főként szegedi illetőségű cégek mellett például a Greenpeace által kínált lehetőségekkel is meg lehet majd ismerkedni. A standok mellett tartott cégelőadásokon pedig részletesebben tájékozódhatunk az adott cég felépítéséről, működéséről és szakmai gyakorlati programjáról.
A változásokkal együtt a börze célcsoportja is megváltozott. A munkaerőpiacra idén kikerülő harmad- és ötödéves hallgatók mellett bármelyik évfolyamról érdemes lesz ellátogatni a rendezvényre, hiszen gyakornoki pozícióban akár már elsőévesként is el lehet helyezkedni. Mint a főszervezőtől megtudtuk, igen sok területet érint a kínálat, az ÁJTK, GTK, GYTK, TTIK, BTK és MK hallgatói biztosan találhatnak majd képzettségüknek megfelelő állást. A szervezők büszkesége, hogy a Mezőgazdasági Karral kezdeményezett együttműködésnek köszönhetően idén már mezőgazdasági cégek is megtalálhatóak a repertoárban.
És hogy miért érdemes rááldozni egy napunkat az állásbörzére? Fajka Judit véleménye szerint számtalan okunk lehet erre. „Konkrét számadatunk nincs arról, hogy az állásbörzén keresztül hányan helyezkedtek el, de rengeteg pozitív visszajelzést kapunk. Fontos elmondani, hogy akkor is hasznos lehet ellátogatni ide, ha a cégeket átnézve elsőre nem talál valaki semmit a területéről. Előfordulhat ugyanis, hogy valamilyen okból szimpatikussá válik egy cég számára, és felajánlhatnak neki egy a börzén meg nem hirdetett pozíciót. Tulajdonképpen azt mondhatom, az állásbörzén való részvétel lehet az első lépés a karrier útján. Meg lehet ismerni a cégeket, fel lehet venni a kapcsolatot velük. Jó lehetőség a cégek képviselőivel való személyes találkozásra, a személyes benyomás pedig nagyon fontos. Lehetőség van leadni az önéletrajzot, motivációs levelet, ezzel be lehet kerülni a cégek adatbázisaiba.”
Nem árt tehát, ha a hallgató önéletrajzzal és motivációs levéllel felszerelkezve érkezik a rendezvényre. Ezek elkészítésében pedig segítségére lehetnek az állásbörzéhez kapcsolódóan március 3. és 10. között megrendezendő Tavaszi Karrier Napok előadásai és tréningjei. Mindkét esemény programjairól részletesen lehet tájékozódni a
www.sztekarrier.hu weboldalon.
Keresztes Judit