2024. március 28., csütörtök English version
Archívum  --  2005  --  4. szám - 2005 március 7.  --  Egyetemi élet
Tudományos emlékülés Csefkó Gyula emlékére
A JGYTFK Magyar Nyelvi Tanszék nemzetközi tudományos felolvasóülést tartott március 3-án Csefkó Gyula nyelvész halálának 50. évfordulója alkalmából. Csefkó Gyula 1878-ban született Baján. Elemi és polgári iskoláit szülővárosában végezte, majd a Bajai Tanítóképzőben szerzett tanítói oklevelet 1897-ben. A diploma átvétele után az adai szállási iskolában tanított, és itt írta meg első dolgozatát Az adai nyelvjárás címmel, mely a Magyar Nyelvőr 1898. évi pályázatán díjat nyert. 1898-ban beiratkozott a budai Paedagogiumba, ahol 1901-ben szerzett oklevelet, ezt követően a Brassó megyei hosszúfalusi polgári iskolában tanított. Innen Szigetvárra, majd Oravicabányára helyezték, végül 1913-ban a szegedi III. kerületi állami polgári fiúiskolába került. Nevelői munkássága mellett egyre gazdagodott tudományos munkássága is. Szótörténeti dolgozatait a Magyar Nyelvtudományi Társaság 1923-ban Szily-jutalommal díjazta. 1926-ban a Szegedi Egyetem Bölcsészettudományi Karán doktori címet szerzett. 1931-ben ugyanitt a szó- és szólástörténeti tárgykörből magántanári képesítést nyert. 1932-től 1951-ig a Szegedi Polgári Iskolai Tanárképző Főiskolán, illetve utóbb a Pedagógiai Főiskolán a magyar nyelvtudomány megbízott előadója volt. 1951-ben nevezték ki főiskolai tanárrá. 1943-tól az MTA levelező tagja volt. 1954. december 2-án hunyt el. Tudományos munkássága során az egyes nyelvjárásokkal, nyelvtörténettel foglalkozott. Értékesek a szótörténeti és kifejezés-értelmező cikkei is. Szólásmagyarázó tanulmányai rendkívül gazdag nyelvi adatokat tartalmaznak.