2024. április 26., péntek English version
Archívum  --  2005  --  2. szám - 2005. február 14.  --  Körkép
Konferencia a doktori képzésről
Február 3–5. között a Salzburgi Egyetemen ülésezett az újabb Bologna-konferencia, melynek témája az egységes európai doktori képzés új rendszerének kidolgozása volt. A szakmai összejövetelt az EUA (Európai Egyetemek Szövetsége) és az Osztrák Tudományos Minisztérium szervezte. A három nap alatt majd negyven ország egyetemeinek, illetve oktatásért, kutatásért, képzésért felelős minisztériumainak háromszáz képviselője cserélt eszmét a doktori képzés új európai rendszeréről. A konferencia fő célja az volt, hogy egységes európai minőségi elveket határozzanak meg a doktori képzésben. Az EUA elnöke, a belga Eric Froment megnyitójában kiemelte: ezzel a fiatal európai tudósnemzedék képzésének színvonalát szeretnék emelni. Raffaele Liberali, az Európai Bizottság kutatási ügyekért felelős részlegének egyik vezető munkatársa úgy vélekedett, az új szabályozás jobb pályakezdési és álláshoz jutási esélyeket biztosíthat az öreg kontinens fiatal kutatói számára. Sigurd Höllinger, az Osztrák Tudományos Minisztérium tanácsosa szerint a salzburgi vita egy újabb rendkívül fontos lépés a Bolognai folyamat területén. A tervek szerint a jövőben a legalább három évig tartó doktori képzést a tudományos pálya kezdetének tekintenék. A jobb összehasonlíthatóság érdekében a képzés végén egész Európában az angol nyelvű doktori titulust, a PhD-t lehet majd megszerezni. „A Salzburgi Egyetem számára is rendkívül fontos az európai, illetve a nemzetközi doktori képzés minőségbiztosítása és összehangolása" – teszi hozzá Heinrich Schmidinger, a házigazda egyetem rektora. Az EU-szakértő rektorhelyettes, Sonja Puntscher-Riekmann viszont úgy látja, az európai tradíciók különbözősége miatt rendkívül nehéz lesz az egységes doktori képzés rendszerének kidolgozása. Éppen ezért különös jelentőséget tulajdonít annak, hogy megismerjék más országok új doktori képzésének tapasztalatait.

Címkék