Szeptember 16-tól október 16-ig tart a Bringázz az egyetemre! A részvételhez csupán regisztrálni kell a bringazzegyetemre.hu honlapon, és azok között, akik a kampány ideje alatt legalább hét alkalommal érkeznek biciklivel az SZTE-re, értékes ajándékokat sorsolnak ki. Az, hogy a kezdeményezés eljutott a Szegedi Tudományegyetemre, Kiss Gábor Dávidnak, a SZTE GTK PhD-hallgatójának köszönhető, aki lapunknak elmondta, ő maga is rendszeresen kerékpárral közlekedik, és nagyon jó dolognak tartja a kampány célkitűzéseit.
A naponta frissülő összesítésben nyomon követhető, hogy melyik egyetemen tekerték a legtöbbet, és hogy melyik kar hallgatói bringáznak a legnagyobb arányban.
 |
A városon belül a kerékpár a leggyorsabb közlekedési eszköz. Fotó: Segesvári Csaba
|
A rangsor alapján elmondható, hogy a Szegedi Tudományegyetem karai között a TTIK-s hallgatók bicikliznek a legtöbbet, a következők a sorban az ETSZK-sok, majd az orvosok, gyógyszerészek, bölcsész- és közgazdászhallgatók után a rangsort a JGYPK és az ÁJTK diákjai zárják.
A honlapon továbbá rengeteg hasznos tanács is segítséget nyújthat azoknak, akik még csak most ismerkednek a bringázással.
A kerékpározással kapcsolatban fontos, hogy tudatosítsuk az emberekben a biciklizés természetességét s pozitív hatásait az egészségünkre, környezetünkre. Így gondolja ezt ifj.
Nagy Gábor, a Magyar Kerékpárosklub szegedi szervezetének titkára is, aki elmondta, hogy a kerékpárosklub tagjainak a baleset- és felelősségbiztosítás mellett a MÁV 25 százalék kedvezményt ad utazáskor a kerékpárjegyre. Az alapszervezet a szegedi kerékpáros-közlekedéssel ismerkedőket szívesen várja minden hónap utolsó péntekén 18 órától a Széchenyi térről induló „Hogyan ne üttesd el magad” túrára.
A biciklizéssel kapcsolatban rengeteg tévhit alakult ki. A Bringázz az egyetemre! honlapján ezekről is olvashatunk. Sokan úgy tartják például, hogy biciklivel az utazás hosszabb, tovább tart, de ha belegondolunk, a bringával ajtótól ajtóig tudunk közlekedni, nem kell akár hosszú perceket állnunk a dugóban, nem kell a buszra várni, vagy hosszasan parkolóhelyet keresni. Városban 5-8 kilométeren belül a kerékpár a helikopteren kívül mindennél gyorsabb, és még időt takaríthatunk meg azáltal is, hogy a bringázással a napi testmozgás is letudjuk.
A Bringázz az egyetemre! mellett párhuzamosan fut a Bringázz a munkába! kampány, ami a tavaszi sikerre való tekintettel az őszi szezonban kibővült az iparágak versenyével is. Emellett a MÁV-Start Zrt. közreműködésével megvalósul a Bringázz és vonatozz! alkampány, melynek keretében a vonattal megtett kilométerek külön is beszámíthatók és jegyezhetők a közlekedési naplóban.
Azok között, akik a Bringázz a munkába! ideje alatt minimum 200 kilométert megtesznek kerékpárjukkal a vonaton, a MÁV három darab két személyre szóló belföldi vasúti menettérti jegyet sorsol ki (a nyertes mondja meg, hogy országon belül hová szeretne utazni).
Természetesen a nyeremények mellett rengeteg okunk lehet rá, hogy az autó helyett a biciklit válasszuk. A rendszeres kerékpározás nagyon sokat tesz egészségünk megőrzéséért. Annak ellenére, hogy a városban nem túlságosan tiszta a levegő, bringával mégsem állunk annyit a dugóban, mint más közlekedési eszközön, gyorsabban haladunk, mint a gyalogosok, de nem lélegzünk be anynyival több levegőt. Tudományos felmérések kimutatták, hogy a gépkocsiban ülők valójában a káros anyag nagyobb koncentrációját szívják be, mint a biciklisek. Emellett természetesen környezetünk megóvása érdekében is megéri a biciklizést választani.
Petró Julianna