Az egész Európában minden év szeptemberének utolsó péntekén megrendezendő fesztiválon a kutatókat és életpályájukat, a tudományos módszereket és eredményeket az előképzettséggel nem rendelkezők számára is érthető és élvezhető formában, interaktív módon mutatják be. A programsorozatból az SZTE sem maradhatott ki.
 |
Minden korosztály megtalálhatta a számára érdekes programokat az egyetemen. Fotó: Segesvári Csaba
|
A rendezvény nem titkolt célja a 10-18 éves diákok körében növelni a tudományos pálya vonzerejét, de programjai minden korosztály számára érdekesek.
Hazánkban is minden évben egyre bővülő programkínálattal – idén már húsz városban több mint hatszáz interaktív programmal – várja az érdeklődőket a tudományos-szórakoztató fesztivál, mely a Kreativitás és Innováció Európai Évének kiemelt programja volt
Losonczi Áron, a fényáteresztő üvegbeton csongrádi feltalálójának fővédnöksége alatt.
Természetesen az SZTE sem maradhat ki a Kutatók Éjszakája partnerei közül, ezúttal tizenkilenc helyszínen várta szórakoztató, interaktív programokkal a város apraját és nagyját. Az olyan visszatérő programok mellett, mint az éjszakai kalandtúra a füvészkertben vagy a fizikai kísérleti kiállítás a Szent István téri víztoronyban, számos újdonsággal is szolgált az este. Ilyenek voltak például a mostanában igencsak aktuális témának számító influenzáról, baktériumokról és az immunrendszerről szóló előadások az Orvosi Mikrobiológiai és Immunbiológiai Intézetben.
Az egyik legnépszerűbb helyszín egy a Dóm téren felállított, kémiát népszerűsítő sátor volt, már délután kígyózó sorban várakoztak előtte a kisiskolás csoportok. A „Kisvakond mint kémikus” elnevezéshez az ihletet a hasonló című rajzfilm adta a szervezőknek, az Orvosi Vegytani Intézet tanárainak. Délután öt és este hét között elsősorban általános iskolás gyerekekhez igyekeztek közelebb hozni a kémia világát izgalmas kísérletekkel. Volt itt többek között kólazuhany, amit mentolos cukorka segítségével idéztek elő, vizsgálták a tengeralattjárók merülését és a pelenka nedvszívó hatását. Este héttől a középiskolásoké lett a terep, akik már valamivel komolyabb kísérletek keretei között ismerkedhettek meg például a folyékony nitrogénbe mártott tárgyak vagy a melegítőpárna viselkedésével. „Az idei évben jóval nagyobb az érdeklődés, mint tavaly, amikor elég rossz időt fogtunk ki. Igyekeztünk minél több érdekes kísérletet kitalálni a gyereknek, de az érdeklődést valószínűleg az is növelte, hogy a program még egy országos netes hírportál címlapján is szerepelt” – tudtuk meg
Kovács Lajostól, a sátor főszervezőjétől.
„A TIK-ben vettük észre a szórólapot, és gondoltuk, megnézzük a dinoszauruszokat” – mesélte lelkesen
Zsuzsi, elsőéves joghallgató immár a TTIK Földtani és őslénytani Tanszékének tárlatvezetésén. Az őslények és fosszíliák visszatérő szereplői a Kutatók Éjszakájának, és úgy tűnik, nem csak a kicsiket vonzzák. Az évről évre egyre látogatottabb helyszínen ezúttal többek között dinoszaurusz-hajtogatással és ősmaradvány-vadászattal várták a gyerekeket, az idősebbek pedig például a Szeged alatt rejlő ásványkincseiről hallgathattak előadást. A tanszéken található az ország harmadik legnagyobb földtani gyűjteménye, amit óránként induló interaktív tárlatvezetés kereteiben ismerhetett meg a főként általános iskolás csoportokból álló közönség. A gyerekek tátott szájjal járták körbe a gyűjteményt, ami nem is csoda, hiszen láthattak például megkövült dinoszaurusz-ürüléket, őslénylábnyomokat a Mecsekből, óriási mamutfogakat, de olyan pikánsabb érdekességek is előkerültek, mint például egy medve törött péniszcsontja.
„Azért nem csak az őslényekre vagyunk kíváncsiak. Voltunk már a TIK-ben az egészségtúrán, ahol például megmérték a szorítóerőnket. De érdekel még a csillagparti is, és lehet, hogy elmegyünk a füvészkerti éjszakai kalandtúrára. Most hallottunk először a Kutatók Éjszakájáról, és gondoltuk, hátha nem rossz péntek esti programnak. Eddig nem is csalódtunk” – mondta
Anna, aki szintén elsős egyetemista, majd el is indult a következő helyszínre barátaival.
„Nem vagyok különösebben tehetséges, csak szenvedélyesen kíváncsi” – a Kutatók Éjszakája 2009
Albert Einstein ezen gondolatára épült. A szegedi helyszínek népszerűségét és az izgatottan zsibongó gyerekcsoportokat elnézve bátran kijelenthetjük, a fesztivál szegedi partnerének jó néhány reménybeli tudóspalánta kíváncsiságát sikerült kielégítenie, ezzel is közelebb hozva hozzájuk a tudományos pálya szépségeit.
Keresztes Judit