A FTUF keretében minden év tavaszán Európa több országának egyetemistái találkoznak Szegeden, hogy francia nyelvű színdarabokat adjanak elő. Céljuk saját szórakoztatásukon kívül az is, hogy népszerűsítsék a francia nyelvet, terjesszék a francia kultúrát az arra fogékony magyar közönség köreiben.
 |
Az SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium diákjainak előadása.
Fotó: Segesvári Csaba
|
A fesztivál idei programja a hivatalos megnyitóval kezdődött, ahol elsőként
Kimpián Krisztina, a fesztivál főszervezője köszöntötte a vendégeket. Mint elmondta, két cél vezérelte, amikor először vett részt a rendezvény szervezésében. Részben a francia nyelv és színház szeretete, részben pedig a FTUF fontossága Szegednek számára. Ezután
Tóth Károly szegedi önkormányzati képviselő hivatalosan is megnyitotta a fesztivált. Beszédében hangsúlyozta, Szeged városa erősen kötődik a francia kultúrához és gazdasághoz. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy egész évben vannak az ország kultúrájához kötődő rendezvények a városban, sőt a városházán a francia nemzeti ünnepet is megünneplik. Végül köszönetet mondott mindazoknak, akik anyagilag támogatták a fesztivál megrendezését.
A négy nap során amatőr színjátszócsoportok adtak elő, főként francia nyelvű darabokat. Szegeden két francia nyelvű színjátszócsoport működik, a Ságvári Endre Gyakorló Gimnáziumban, illetve az egyetemen. Nem csak ők léptek persze színpadra a fesztiválon, hiszen érkeztek még csoportok Párizsból, a liege-i egyetemről, Temesvárról, Celldömölkről és Veszprémből is. Gondoltak a franciául nem beszélő érdeklődőkre is, a második napon ugyanis egy magyar nyelvű színdarab is megtekinthető volt a celldömölki csapat előadásában.
Miután a szervezők semmilyen kikötést nem adtak meg az előadásokkal kapcsolatban, igen sokszínűre sikeredett a program. A darabok szerzői között szerepeltek kortárs francia írók, de megtalálhattuk
Goethe és
Kafka egy-egy darabját is.
A fesztivál érdekessége, hogy a hagyományos színjátszás mellett az improvizációs színház is helyet kapott a programban. A színházi improvizáció több mint kétezer éves improvizációs technikákból származik. A játékos és hatékony módszerek lehetővé teszik a színészeknek, hogy a másikra való odafigyelésen és tiszteleten alapuló munka segítségével együtt, felkészülés nélkül alkossanak bármilyen témára. Az előadók délelőttönként műhelymunka keretében improvizációs gyakorlatokon vettek részt, a fesztivál utolsó darabja pedig egy improvizációs előadás volt, ahol bemutatták a munka eredményét. A közönség tagjait is bevonták ebbe az előadásba, segíthettek ugyanis a téma kiválasztásában oly módon, hogy egy papírra felírták javaslataikat, az előadók pedig ezeket játszották el.
„Elmondhatom, hogy sikeres a fesztiválunk, hiszen azok a szegediek, akik beszélnek franciául, már tudják, hogy mi is a FTUF. Igyekszünk minden évben ugyanabban a periódusban, a tavaszi szünet előtt megtartani a rendezvényt. Főleg egyetemistáknak szól ez a kulturális seregszemle, de van gimnazista csapat is. Az országban egyedülálló ez a fesztivál, igazi kultúrák közötti találkozás a színház nyelvén. Remélem, hogy a jövőben is sikeres marad, mert érdekes színfoltot jelent Szeged tavaszi kulturális életének palettáján” – mondta el Kimpián Krisztina.
K. J.