A JGYPK Felnőttképzési Intézet Andragógiai és Művelődéstudományi Tanszék (korábban: Közművelődési Tanszék) másodéves hallgatói által szervezett konferenciasorozat célja, hogy lehetőséget teremtsen a jelen és a jövő kulturális szakemberei találkozására, tapasztalatok cseréjére. Nem elhanyagolható előnye a rendezvénynek az sem, hogy jó alkalmat kínál az andragógia szakos hallgatóknak gyakorlati tapasztalatok szerzésére, szervezőképességük fejlesztésére.
 |
A jelen és a jövő kulturális szakemberei találkoztak Szegeden.
Fotó: Segesvári Csaba
|
A szervezők igyekeznek minden évben elismert szakembereket és közismert személyiségeket meghívni a média, kultúra, rendezvényszervezés területéről. Nem volt ez másként most sem: csak az első nap előadói között olyan neveket találhattunk, mint
Popper Péter, Novák Péter vagy a népszerű Beugró című műsor színészei,
Pokorny Lia, Szabó Győző és
Kálloy Molnár Péter. Az előadásokban sokféle kérdéskört érintettek, szó esett többek között a kultúrák találkozásáról, a kultúra fogyasztásáról, színházról, karrierépítésről is. A KMK jellegzetessége, hogy az előadások menet közben gyakran beszélgetéssé válnak, ezáltal a résztvevők nemcsak meghallgatják a szakembereket, de meg is vitathatják velük az őket foglalkoztató szakmai kérdéseket.
A szakmai jellegű programok mellett könnyedebb kikapcsolódásban is része volt a hallgatóságnak. Az előadások mellett színház- és múzeumlátogatás, valamint közös bográcsozás is gazdagította a programot. Az első napon ismerkedési est keretében igyekeztek közelebb hozni egymáshoz a résztvevőket. A fergeteges hangulatú hétfő este folytatásaként kedden a SZOTE Klubban, szerdán a Gin Tonicban, az utolsó estén pedig a JATE Klubban megrendezett záróbulin szórakozhattak a vendégek.
„Az idén hatvanhét vendéghallgató vett részt a KMK-n. Az ország számos főiskolájáról érkeztek hozzánk, főleg andragógia szakos hallgatók, de akadt köztük egy-két bölcsész, valamint néhány oktató is. Tíz hallgató érkezett a Szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképzőről is, ez már hagyománnyá vált az elmúlt években” – mondta el lapunknak
Hegedűs Sándor, a konferencia egyik főszervezője. Megtudtuk tőle továbbá, hogy az érdeklődés részben annak is köszönhető, hogy a szervezők február vége óta egy roadshow keretében népszerűsítették a rendezvényt az érintett főiskolákon.
Mint tizenkét éve mindig, az idén is megjelent a konferencia lapja, a KéMeK. Az információs kiadványt – amely a rendezvény ideje alatt minden nap megjelenik – szintén a hallgatók készítik, ezáltal szerezhetnek némi tapasztalatot az írott sajtó területén is.
„Szeretnénk, ha a jövőben még szélesebb körben ismertté válna az országban a KMK. Ez egy egyedülálló rendezvény, hiszen ez az országban az egyetlen olyan konferencia, melyet hallgatók szerveznek hallgatóknak. Olyan főiskolásoknak és egyetemistáknak, akik a jövőben a kultúra, az újságírás, a média, a rendezvényszervezés területén szeretnének dolgozni, és akik informálódni szeretnének lehetőségeikről, a kulturális szférában történő változásokról” – mesélt a szervezők célkitűzéseiről Hegedűs Sándor. „Minden évben van egy jelszava a konferenciának. Az idei: Kikerülni Minket Képtelenség! Ez általában évente változik, de azért örülnénk neki, ha jövőre is ezt használnák az akkori szervezők” – fűzte hozzá.
Keresztes Judit