Vagy mégiscsak a vadakat terelő juhász lenne a legjobb ötlet? Nem könnyű dönteni. Aki már biztos abban, hogy a Szegedi Tudományegyetem által felkínált továbbtanulási lehetőségek közül választ, annak nagyszerű lehetőség állt a rendelkezésére: akár egy egész napot tölthettek a leendő hallgatók a Tanulmányi és Információs Központ impozáns épületében, miközben számos információt gyűjthettek, és segítséget kaptak a pályaválasztással kapcsolatban.
 |
A karok képviselői adtak választ a leendő hallgatók kérdéseire. |
Az idei volt a negyedik év, hogy a különböző tudományterületek iránt érdeklődő diákok egy helyen kaphattak tájékoztatást az egyetem valamennyi – 2010 szeptemberében – induló szakával kapcsolatban.
A kiállítótérben mind a tizenkét kar képviseltette magát, az érdeklődés pedig nem maradt el: a különböző középiskolákból igen sokan voltak kíváncsiak a rendezvényre. „Nagyon jó, hogy egy helyen tájékoztatást kapunk mindenről a felvételi eljárással és az egyetemi élettel kapcsolatban” – mondta lelkesen
Varró Ági, aki egy helyi gimnázium végzős diákja. „Még nem döntöttem el, hogy nemzetközi tanulmányokat vagy a BTK kommunikáció szakot jelölöm meg elsőnek, de remélem, a mai nap végére már könnyebb lesz döntést hoznom.”
Mert valóban el lehetett tölteni egy egész napot az épületben: kilenc órakor volt a kapunyitás, s egészen délután háromig lehetett részt venni a képzési kiállításon, ahol a karok mellett az EHÖK, a Hallgatói Szolgáltató Iroda, az SZTE Idegennyelvi Kommunikációs Intézet, az SZTE Karrier Iroda és az Egyetemi Életvezetési Tanácsadó is képviseltette magát.
Utóbbinak munkatársa
Danszky Dénes biológushallgató, aki
Nagy Katalin vezetése mellett társaival pályaorientációs tesztek kitöltésével és tanácsadással igyekezett a megfelelő kari standok – és az egyes pályák – felé irányítani a döntésükben még esetleg bizonytalan fiatalokat. „Vannak papíralapú tesztek is, mert igen nagy az érdeklődés, és – noha ennek nagyon örülünk – így sajnos nem jut mindenki sorra a számítógépeknél” – mondja Dénes. A számítógépes teszt – amely a
www.eletv.u-szeged.hu/kepzesiteszt oldalon mindenki számára elérhető – állításokból áll, amelyet egytől tízig terjedő skálán kell pontozni aszerint, hogy a teszt kitöltője mennyire érzi igaznak magára az adott kijelentést. „Így tudjuk vizsgálni, hogy a jelentkező mennyire nyitott a különböző képzési területek iránt” – magyarázza Dénes. „Annak, ha itt felel a diák a kérdésekre, hatalmas előnye van: rögtön ki tudjuk elemezni vele az eredményt, segíthetünk neki a döntéshozatalban, és átirányítjuk az érintett kar standjához, ahol a szakkal kapcsolatos konkrét kérdéseire is választ kaphat.”
De nem csak a kiállításon tájékozódhattak a diákok, pedagógusok és szülők: 10-től 14 óráig kari tájékoztató előadásokon vehettek részt, ahol a kari jelentkezés specifikumairól esett szó, valamint a továbbtanulási lehetőségekről, a BA/BSc diplomák munkaerő-piaci értékéről és az elhelyezkedési lehetőségekről is. Délben kezdődött a központi felvételi tájékoztató, ahol az egész kongresszusi termet betöltötték az érdeklődők – még a lépcsőkön is alig lehetett helyet találni.
Pukánszky Béla oktatási rektorhelyettes az általános tanulmányi kérdésekről, a bolognai rendszer felépítéséről tájékoztatta a fiatalokat, míg
Dobi János, a Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium igazgatója az érettségivel kapcsolatos buktatókat és legfontosabb tennivalókat vázolta fel.
Cziotka Vanda, az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. munkatársa az elkövetkező néhány hónap legfontosabb határidőire hívta fel a figyelmet, valamint az elmúlt évek jelentkezői által a felvételi eljárás során elkövetett hibákat hangsúlyozta.
Aki pedig attól tartott, hogy esetleg nem lesz olyan programja a napnak, amely színesíti az előadásokat, tévedett: a Mezőgazdasági Kar ugyanis idén is lézeres lövészeti bemutatóval kápráztatta el a résztvevőket. Több mint 1200-an fordultak meg a TIK-ben, többen, mint a korábbi évek nyílt napjain.
Tóth Ilona